Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: biedni są drogą Kościoła

„Jan Paweł II wiele razy nam powtarzał, że człowiek jest drogą Kościoła, dlatego cokolwiek ludzie przeżywają na ziemi, nie może być obojętne dla Kościoła” – mówił bp Antoni Długosz w trakcie Mszy św. sprawowanej dziś w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie.

2014-04-28 07:41

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Jolanta Kobojek

"Kościół zawsze staje w obronie biednych, bezbronnych i słabych, zawsze broni ich praw, gdyż to wynika z nauczania Chrystusa” – wskazał biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Nawiązał w ten sposób do inicjatywy podjętej przez tamtejszych księży pallotynów, którzy zorganizowali marszobieg na rzecz bezdomnych.
Zgodnie z tą ideą różne firmy i instytucje zaprzyjaźnione z parafią zobowiązały się do przekazania na rzecz prowadzonej przez pallotynów stołówki 1 zł za każdy pokonany kilometr. Każdy uczestnik otrzymał koszulkę z logo sponsora i biegnąc, bądź maszerując, pokonał zaplanowaną trasę. W ten sposób pomógł uzbierać fundusze na funkcjonowanie kuchni dla osób bezdomnych.
Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. W 1947 r. księża pallotyni, którzy przejęli opiekę nad tym miejscem, rozpoczęli na miejscu starej cegielni budowę domu i kaplicy, w której głównym ołtarzu umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wizji św. Faustyny przez Adolfa Hyłę. Zabudowania te poświęcił w 1949 r. bp Teodor Kubina, pierwszy ordynariusz diecezji częstochowskiej.
Od tamtego czasu nieprzerwalnie w tym miejscu, zwanym Dolina Miłosierdzia, trwa kult związany z objawieniami św. Siostry Faustyny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Antoni Długosz: Ten wieczór zobowiązuje nas do głębokiej refleksji

2019-12-31 20:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Antoni Długosz

Maciej Orman

– Przy Twoim Sercu, Matko Betlejemska, „co jasnej bronisz Częstochowy”, pragniemy dokonać rachunku sumienia – powiedział 31 grudnia w bazylice jasnogórskiej podczas Nieszporów na zakończenie roku bp senior Antoni Długosz z Częstochowy.

– Na początku pragniemy przeprosić i przebłagać. Święty Boże, zmiłuj się nad nami! Nie pamiętaj, że czasem było źle. Powinno być więcej dobra, prawdy, miłości, modlitwy, cierpliwości, gotowości do przeproszenia i przebaczenia, troski o najbliższych, wiarę, Kościół i ojczyznę – przyznał bp Długosz.

Zobacz zdjęcia: Nieszpory w bazylice jasnogórskiej na zakończenie roku

– Na ścianach i wieżach niektórych kościołów i kaplic można przeczytać przejmującą prawdę, aktualną zwłaszcza w sylwestrowy wieczór: „Bóg widzi, czas ucieka, śmierć ściga, wieczność czeka”. Na granicy czasu przeszłego i przyszłego trzeba tę mądrość przypomnieć i rozważyć – kontynuował kaznodzieja.

Następnie bp Długosz przypomniał niektóre wydarzenia 2019 r. Wymienił Orszaki Trzech Króli, w których w 750 miejscowościach uczestniczyło 1 milion 200 tys. osób, 25. rocznicę swoich święceń biskupich i Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Przypomniał o zamachach islamistów na Sri Lance podczas Wielkanocy, w wyniku których zginęło 400 osób, pożarze paryskiej katedry Notre Dame i pielgrzymkach papieża Franciszka.

Biskup Długosz wspomniał również o synodzie amazońskim w Rzymie, Roku Moniuszkowskim w 200. rocznicę urodzin kompozytora, strajku polskich nauczycieli

i 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej ze słowami prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera w Wieluniu: „Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie”.

Nie zabrakło także wspomnień o zmarłych: Janie Olszewskim, Kornelu Morawieckim, Janie Kobuszewskim i Janie Szyszce.

– Wiele jest jeszcze do zmiany – stwierdził bp Długosz, odnosząc się do sytuacji w Polsce, i zacytował fragment „Modlitwy” Juliana Tuwima: „Daj nam uprzątnąć dom ojczysty. (...) Niech prawo zawsze prawo znaczy,/ A sprawiedliwość – sprawiedliwość”.

– Martwi słabnąca religijność i profanacje świętych znaków. Z bólem i pokorą przyjęliśmy informacje o przypadkach pedofilii. Kościół jest zraniony, ale nasz i kochany. Ufamy, że Pan da siłę swojemu ludowi, aby był święty i apostolski.

Kardynał Sarah słusznie powiedział: „Chodzi o to, by pozostać wiernym Jezusowi Chrystusowi. Jeśli nie można zmienić świata, to można zmienić samego siebie” – podkreślił biskup senior.

– My się jeszcze obudzili, byśmy Cię, Boże, chwalili. Przebacz, Panie, ludowi Twojemu. Bądź z nami w każdy czas. Błogosław i wspieraj – zakończył bp Długosz.

Po kazaniu uczestnicy nabożeństwa przepraszali za grzechy popełnione w kończącym się roku, dziękowali za otrzymane w nim łaski i prosili o błogosławieństwo na 2020 r. Następnie wszyscy odśpiewali Te Deum, a bp Długosz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Po nabożeństwie kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak odczytał sprawozdanie duszpasterskie z działalności sanktuarium w 2019 r.

Podczas Nieszporów grała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

CZYTAJ DALEJ

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla Szymona Hołowni

2020-01-16 13:55

[ TEMATY ]

Komunia

karmelici

komunia święta

Andrzej Niedźwiecki

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca – podkreśla o. Piotr Ziewiec OCD, administrator parafii na warszawskim Solcu, w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu.

Publikujemy treść oświadczenia:

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca. Odpowiedzialny za zamieszanie został upomniany i pouczony o zasadach udzielania Komunii w Kościele katolickim.

O. Piotr Ziewiec OCD

Administrator parafii Trójcy Świętej

Oświadczenie odnosi się do sytuacji opisanej w mediach społecznościach przez Szymona Hołownię. „Wieczorna Msza w kościele karmelitów bosych na warszawskim Solcu, przychodzę tu często. Gdy w kolejce innych wiernych podchodzę do komunii, celebrans odwraca się do mnie bokiem i udziela komunii innym. (...) Nie odpuszczam, stoję. Minutę, dwie, trzy. Ksiądz (a w zasadzie ojciec, bo karmelita) grozi mi publicznie palcem, po czym wzdycha i udziela komunii kręcąc głową, po czym znów grozi mi palcem jak dwuletniemu dziecku – napisał dziennikarz i publicysta, który ogłosił start w wyborach prezydenckich.

Karmelita, zapytany o powód takiego zachowania, według Hołowni, stwierdził, że „nie pozwala mu na to sumienie, przez względu na poglądy, które głosi”. Jak podkreślił dziennikarz, całe zajście obserwowali zgromadzeni w kościele wierni.

CZYTAJ DALEJ

Abp Hoser: Służba życiu to nie tylko poczęcie i urodzenie dziecka

2020-01-19 21:51

[ TEMATY ]

Medjugorie

Bożena Sztajner/Niedziela

Służba życiu to nie tylko poczęcie i urodzenie dziecka, ale także jego wychowanie - podkreślił abp Henryk Hoser. Wizytator Apostolski dla parafii w Medjugorie wziął udział w uroczystości wprowadzenia i instalacji relikwii św. Joanny Beretty Molli w stołecznym sanktuarium Świętego Ojca Pio.

W czasie mszy św. abp Hoser podkreślił znacznie rodziny nazywając ją Kościołem w miniaturze. – Jest to wspólnota założona przez samego Boga i podniesiona do godności sakramentu. W niej nie tylko poczyna się ludzkie życie i przychodzi na świata, ale także wzrasta i kształtuje swoją osobowość człowiek aż osiągnie cel jakim jest życie wieczne – mówił biskup senior diecezji warszawsko-praskiej.

Jako przykład wskazał rodzinę w której wyrosła św. Joanna Beretta Molla. – Jej rodzice byli ludźmi wierzącymi - należeli do Trzeciego Zakonu św. Franciszka z Asyżu i każdy dzień zaczynali od Eucharystii, zaś wieczorem codziennie się wspólnie modlili na różańcu.

Byli także niezwykle otwarci na potrzeby innych. Mimo, że sami mieli dziesięcioro dzieci z których dwoje zmarło to pomagali biednym. Matka Molii kupowała od czterech do pięciu kilogramów chleba więcej niż potrzeba, by ofiarować go ubogim – zwrócił uwagę abp Hoser.

Duchowny podkreślił, że „służba życiu to nie tylko poczęcie i urodzenie dziecka, ale także jego wychowanie, a szczytem wychowanie jest pomoc, by osiągnęło życie wieczne”. – Joanna Beretta Molla do pierwszej komunii św. przystąpiła mając pięć lat. Do końca żyła Eucharystią z niej czerpiąc moc do miłowania – powiedział abp Hoser. Ubolewał jednocześnie nad rosnącą w Polsce laicyzacją młodego pokolenia. – Dla wielu sakrament bierzmowania staje się czasem pożegnania z Kościołem, a więc odcięciem się od życiodajnych źródeł, które nas kształtują na wzór i podobieństwo samego Boga.

Przywołując wspomnienia jednej z koleżanek Beretty Molli, abp Hoser zwrócił uwagę, że była ona osobą niezwykle ciepłą, spokojną i życzliwą, która nie zajmowała się osądzeniem, czy krytykowanie innych. Mając szesnaście lat postanowiła codziennie odmawiać Zdrowaś Maryjo z prośbą o dobrą śmierć – powiedział arcybiskup.

Wspomniał, że jej wyboru rozrywek były owocem życia w czystości. – Sprawdzała czy dany film nie jest gorszący czy niemoralny. Tymczasem dzisiaj wiele osób zatrutych jest pornografią – podkreślił abp Hoser.

Duchowny życzył zgromadzonym by św. Joanna Beretta Molla była dobrym patronem parafii, tutejszych małżeństw, rodzin, narzeczonych oraz tych, którzy pragną począć dziecko i je urodzić. - Niech będzie patronem tych, którzy chcą cieszyć się własnym dzieckiem i dla niego żyć – życzył wszystkim abp Hoser.

Relikwie św. św. Joanny Beretty Molli zostały złożone w sanktuarium w kaplicy chrzcielnej.

Św. Joanna Beretta Molla urodziła się w 1922 r. we Włoszech. Została lekarzem. Działając w Akcji Katolickiej, niosła pomoc potrzebującym, a także angażowała się w formację młodych dziewcząt, które uczyła oddania i miłości do Boga, co potwierdzała własnym przykładem. W wieku 32 lat wyszła za mąż za Piotra Mollę. Urodziła trójkę dzieci. Gdy była w czwartej ciąży, zdiagnozowano u niej włókniaka macicy. Joanna nie zgodziła się na podjęcie leczenia zagrażającego dziecku. Zmarła tydzień po porodzie w 1962 r.

Jan Paweł II kanonizował ją w 2004 r. W uroczystości wzięli udział m.in. mąż oraz dzieci świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję