Reklama

Powołany do wielkiej miłości!

Z ks. Markiem Dziewieckim - autorem nowej książki o kapłaństwie - rozmawiała Magdalena Korzekwa
Niedziela Ogólnopolska 13/2010, str. 13

MAGDALENA KORZEKWA: - W Edycji Świętego Pawła ukazała się Księdza nowa książka: „Mężczyzna mocny miłością. Być księdzem dzisiaj”. Dlaczego akurat taki tytuł?

KS. MAREK DZIEWIECKI: - Dlatego, że potrzebujemy księży mężnych w głoszeniu Jezusa - na miarę Jana Pawła II. To właśnie mężczyzn powoływał Jezus na swoich uczniów. Nie znaczy to, że są lepsi czy bardziej święci. Przeciwnie, to o kobietach Jezus mówił, że kochają bardzo, a mężczyzn stanowczo upominał. Jezus powoływał i powołuje do kapłaństwa mężczyzn po to, by byli mężni.

- Mężni w czym?

- W prawdzie i miłości, w fascynowaniu ludzi Bogiem, Jego mądrą miłością i macierzyńską czułością, ale też człowieczeństwem, wolnością, drogą błogosławieństwa w świecie, który proponuje ideologie prowadzące do rozczarowania i agresji.

- Co stanowi istotę powołania kapłańskiego?

- Ksiądz to ktoś powołany do wielkiej i wiernej miłości. Przypomina, że chrześcijaństwo to nie zbiór zakazów i nakazów, ale to najbardziej zaskakująca i wzruszająca historia miłości! Ktoś, kto zachwyca ludzi pięknem świata, którym Bóg nas obdarzył.

- Niektórzy ludzie sądzą, że księża mają dużo wolnego czasu. Jakie są główne zadania księdza w codziennym życiu?

- Ksiądz wierny powołaniu kocha i wyraża miłość nie tylko słowami, ale także troską i byciem obok potrzebujących. Podejmuje współodpowiedzialność za miłość, wierność i czułość małżonków, bo przecież to właśnie kapłani przygotowują do sakramentu małżeństwa, są świadkami przysięgi, pomagają w wychowaniu dzieci, by także one stały się kiedyś zdolne do wielkiej i wiernej miłości.

- Czy w takim razie ksiądz wierny powołaniu to rodzaj szlachetnego, bezinteresownego działacza społecznego?

- W żadnym wypadku! Ksiądz to ktoś, kto najpierw jest, a dopiero potem działa. Ktoś zafascynowany Bożą miłością, pięknem, obecnością. Tak jak mąż fascynuje się ukochaną żoną i ciągle szuka jej bliskości, tak ksiądz fascynuje się Bogiem. Ksiądz to ktoś, kto na wzór Abrahama zawierza Bogu tych, których kocha najbardziej. I tak jak Mojżesz mocą Boga wyprowadza ich z niewoli grzechu do krainy błogosławieństwa.

- Żyjemy w cywilizacji, która boi się Chrystusa i w której także księża przeżywają kryzys…

- To bolesna prawda. Jezus w twardych słowach upominał właśnie nas. Mam nadzieję, że ta książka pomoże księżom na nowo zachwycić się darem powołania do miłości wielkiej, wiernej i mężnej, a ludziom pomoże lepiej rozumieć misję i osobistą sytuację każdego z nas. Jezus marzy o świętych kapłanach, o mężczyznach mocnych miłością.

Edycja Świętego Pawła, ul. Św. Pawła 13/15, 42-221 Częstochowa, tel. (34) 372-34-22, 722-290-118, fax: (34) 362-09-89, www.edycja.pl, www.magazynfamilia.pl.

Reklama

Kuzynka Papieża: Tajowie cenią jego prostotę i bezpośredniość

2019-11-20 16:46

Beata Zajączkowska/vaticannews.va / Bangkog (KAI)

Oficjalnym tłumaczem Franciszka w czasie wizyty w Tajlandii jest jego 77-letnia kuzynka s. Ana Rosa Sivori. Urodzona w Argentynie salezjanka mieszka i pracuje w Tajlandii od prawie pół wieku. Powitała ona Ojca Świętego zaraz po wyjściu z samolotu i od samego początku zaczęła przybliżać swemu kuzynowi tajską rzeczywistość.

vaticannews
S. Ana Rosa Sivori

„Papieżowi bardzo zależało na odwiedzeniu garstki tutejszych katolików. W celu budowania światowego pokoju chce też zacieśniać więzy z miejscowymi buddystami. Jego bliskość z ubogimi, prostota i bezpośredniość bardzo przemawiają do Tajów. Mówią, że żyje, tak jak naucza. Bardzo się tu podoba jego ubogi styl życia. Cenią go również wyznawcy buddyzmu. Dostrzegają jego rolę w budowaniu pokoju. Wielu buddystów mówiło mi, że lubi go słuchać, bo mówi w sposób prosty, trafiający do zwykłych ludzi, wszyscy mogą go zrozumieć. Wielu buddystów przybędzie do Bangkoku, by zobaczyć Papieża” ” – powiedziała Radiu Watykańskiemu s. Sivori

CZYTAJ DALEJ

Reklama

I Poznańskie Forum Charyzmatyczne

2019-11-21 08:23

Notatka prasowa

„Tajemnica Wiary” to hasło pod którym powstaje I Poznańskiego Forum Charyzmatycznego. Ponad 300 uczestników będzie otwierać się na działanie Ducha Świętego poprzez Żywe Słowo, Żywą Muzykę i Żywą Wiarę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ks.abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.

Materiały prasowe

Konferencje i modlitwę poprowadzą goście z całej Polski, a o oprawę muzyczną i finałowy koncert zadba zespół Razem za Jezusem. Mszy Świętej będzie przewodniczył ks.bp Szymon Stułkowski. „Dziś także dzieją się cuda - trzeba tylko z wiara i miłością stanąć w obecności Boga!” – zachęca współorganizator ks.Mikołaj Konarski.

Spotkanie otwarte, skierowane do każdego kto chce pogłębić swoje życie duchowe, organizują Przyjaciele Ducha Świętego wspólnie z Odnową w Duchu Świętym Archidiecezji Poznańskiej.

Całodzienne Forum odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2019 w nowoczesnej Hali Widowiskowej w Puszczykowie. Rejestracja i informacje na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem