Reklama

Eurobusola


Niedziela Ogólnopolska 13/2010, str. 37-44

Multimedialnie o euro

Wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć więcej na temat przystąpienia Polski do strefy euro, Narodowy Bank Polski proponuje różne formy szkoleń, kursów i prezentacji multimedialnych, a młodzieży - filmy animowane.
„2 euro w kieszeni” to nowoczesny, bogaty w multimedialne efekty kurs na temat integracji gospodarczej Europy. Od odbiorcy wymaga aktywnego udziału, na końcu każdego rozdziału jest krótki test zaliczeniowy, który trzeba rozwiązać. Jeśli odbiorca odpowie prawidłowo na wszystkie pytania, otrzyma specjalny bezpłatny certyfikat Narodowego Banku Polskiego, potwierdzający jego znajomość zasad wprowadzania euro.
Więcej wiadomości szukaj na NBPortal.pl.

Złota dekada

Ekonomiści twierdzą, że lata 2011--2020 będą dla Polski korzystne z wielu powodów. Przewidywany wzrost PKB wiążą, po pierwsze, z boomem inwestycyjnym, który łączy się z EURO 2012 (do 2013 r. Polska ma do wykorzystania 67 mld euro ze środków unijnych). Powstające inwestycje rozruszają rynek pracy, zmniejszą bezrobocie i spowodują wzrost konsumpcji. Po drugie - przewidywany jest dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii, przede wszystkim w obszarach informatycznych i telekomunikacyjnych. W tych dziedzinach chcemy się oprzeć na naszym naturalnym potencjale - młodych z wyżu demograficznego, którzy w tej dekadzie będą dominować na rynku pracy. Trzecim bodźcem napędzania gospodarki ma być e-administracja, która ułatwi firmom prowadzenie biznesu i zmniejszy koszty przeznaczane na utrzymanie tradycyjnych urzędów.
Jeżeli w tym czasie nie wejdziemy do strefy euro, nasza gospodarka ciągle będzie narażona na wahania kursowe, które nie zachęcają inwestorów zagranicznych i podrażają działalność rodzimych przedsiębiorców. Nie wspominając już o spekulacjach naszym rodzimym pieniądzem na światowym rynku finansowym. („Newsweek” z 8 listopada 2009 r.)

Reklama

Kampania informacyjna

Przystąpienie do strefy euro ma ogromne znaczenie zarówno dla gospodarki i systemu finansowego RP, jak i dla poszczególnych przedsiębiorców, konsumentów oraz instytucji. Wprowadzenie euro będzie wymagać zmian w wielu dziedzinach. Poza zmianami legislacyjnymi, adaptacji do nowej waluty będą wymagały systemy informatyczne używane przez administrację publiczną i przedsiębiorstwa, zmiany dotyczyć będą rynku kapitałowego i instrumentów finansowych, dostosowania wymagane będą w sektorze bankowym.
Na podstawie doświadczeń innych państw możemy stwierdzić, że w pierwszym etapie, kiedy prowadzona była dyskusja dotycząca terminu włączenia złotego do ERM 2, istniało duże zapotrzebowanie na analizy makroekonomiczne i badania oraz informacje dotyczące korzyści z przyjęcia euro i jego kosztów. Kiedy została ustalona data przyjęcia euro, przedsiębiorcy i instytucje finansowe potrzebowały informacji niezbędnych do przygotowania zmian w bazach statystycznych, systemach księgowych, rozliczeniowych itp. Wzrosło zainteresowanie praktycznymi informacjami dotyczącymi organizacji wymiany monet i banknotów. Konsumenci i handlowcy byli zainteresowani wyglądem monet i banknotów euro, ich zabezpieczeniami, okresem podwójnego obiegu obu walut.
Bardzo istotne były informacje o kursie wymiany, jaki powinien być stosowany do przeliczeń, i zasadach zaokrąglania cen towarów i usług. Powszechna była też potrzeba znajomości zasad dotyczących przeliczania należności podatkowych, świadczeń społecznych, reguł ustalonych dla przewalutowania rachunków bankowych, lokat i kredytów.

Informacja i edukacja

Obserwując praktykę innych krajów, które przyjęły euro, można zauważyć, że do najważniejszych zadań kampanii informacyjnej należy:
• odniesienie się do kwestii obaw społeczeństwa związanych ze wzrostem cen ponad poziom zwykłej inflacji (na istotność tego zadania wskazują doświadczenia innych krajów stosujących już euro oraz przeprowadzane badania opinii publicznej potwierdzające obawę respondentów dotyczącą wzrostu cen z powodu wprowadzenia euro);
• zapoznawanie z działaniami podejmowanymi w celu ochrony konsumentów;
• informowanie o kursie konwersji, o mechanizmie przeliczania cen, wynagrodzeń, emerytur, rent oraz pozostałych dochodów, wydatków i zobowiązań ze złotych na euro;
• zapoznawanie z banknotami i monetami euro, ich elementami i zabezpieczeniami; wyjaśnianie wspólnego dla wszystkich krajów strefy euro charakteru banknotów;
• informowanie o terminie, od którego waluta narodowa przestanie obowiązywać w obrocie bezgotówkowym;
• upowszechnianie informacji o tym, iż podczas całego okresu podwójnego obiegu w ramach płatności gotówkowych waluta narodowa będzie bez ograniczenia przyjmowana jako prawny środek płatniczy, choć będzie sukcesywnie wycofywana z obiegu; po zakończeniu okresu podwójnego obiegu wymiana banknotów oraz monet nominowanych w walucie narodowej będzie możliwa jedynie w Narodowym Banku Polskim, a być może także w innych bankach;
• informowanie o poszczególnych etapach wprowadzania euro, o możliwościach, miejscach i sposobie wymiany dotychczasowej waluty narodowej na euro, o godzinach urzędowania banków w pierwszych dniach wymiany waluty.

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Solarczyk udzielił bezdomnym sakramentu bierzmowania

2019-11-22 19:28

mag / Warszawa (KAI)

Każdy z nas jest świątynią Boga – powiedział do bezdomnych bp Marek Solarczyk. W domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, które zajmują się najuboższymi mieszkańcami stolicy, jedna osoba otrzymała sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego – chrztu, bierzmowania i Eucharystii, a cztery kolejne - bierzmowania. W czasie liturgii, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, polecano Bogu osoby którym siostry na co dzień pomagają.

Magdalena Pijewska/Niedziela
Bp Marek Solarczyk

W homilii bp Solarczyk przekonywał, że każdy człowiek ma wartość w Bożych oczach i że Jezus nikogo nie wyklucza z powodu jego upadków. - Od nas, od naszej otwartości zależy czy przyjmiemy zaproszenie Pana i pozwolimy Mu wejść do domu naszego życia, do domy naszego serca – mówił duchowny przywołując postać biblijnego Zacheusza.

Przypomniał również słowa św. Matka Teresa z Kalkuty, która mówiła, że z nas jest świątynią Boga, każdy z nas może w swoim życiu i poprzez swoje życie spotkać Boga, przeżyć relację z Nim.

Mówiąc o wartości sakramentu bierzmowania podkreślił, że przyjmując dary Ducha Świętego człowiek powinien być gotowy wziąć odpowiedzialność za drugiego człowiek. – Nie możemy odwracać się od tych, którzy nie znają Boga, którzy mają wątpliwości w wierze, którzy może wielu spraw nie rozumieją, albo nie są na tym etapie w stanie zrozumieć – powiedział bp Solarczyk. Podkreślił, że tym co najmocniej przemawia do serca drugiego człowiek to osobiste świadectwo wiary, świadectwo przeżywania relacji z Chrystusem. Takiej postawy otwartości potrzeba nie tylko w sprawach ducha, ale także w tym co przynosi codzienność w naszych relacjach z innymi – podsumował kaznodzieja.

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości od początku lat 90 mieszka w Domu Świętego Józefa na stołecznym Bródnie. Prowadzi tam przytułek dla najuboższych niosąc pomoc wszystkim potrzebującym. Siostry nie tylko zbierają z ulic miasta ludzi bezdomnych, aby ich umyć, opatrzyć im rany i nakarmić ich, ale także odwiedzają domy starców, szpitale, więzienia.

W samym domu jest 21 łóżek dla biednych. W zależności od potrzeby siostry przyjmują nieraz pod swój dach więcej potrzebujących rozkładając dodatkowe materace. W przeważającej większości są to osoby bezdomne po operacjach, z jakimiś poważnymi odmrożeniami, czy innymi chorobami, które nie mają gdzie się podziać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem