Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Aby bardziej być, niż mieć

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 38-44.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Sobota, 10 czerwca. Bł. Bogumiła, biskupa, wsp. dow.

• Tb 12, 1b.5-15.20 • Tb 13, 2abcde.6.7.8 • Mk 12, 38-44

Jezus nauczając rzesze mówił: «Strzeżcie się uczonych w P iśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok». Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie».

Gdybyśmy chcieli dosłownie realizować dzisiejsze zalecenia Jezusa, mielibyśmy raj na ziemi. Gdyby nam nie zależało na zdobywaniu bogactw, władzy, uznania wśród ludzi, świat byłby piękniejszy. Bo w końcu co innego leży u początku wszelkich wojen, jeżeli nie walka o władzę, pieniądze i uznanie? Są na szczęście miejsca na świecie (choć słabo dostępne), w których ludzie prowadzą harmonijne życie, w zgodzie ze sobą i otaczającą ich naturą. Do takich „wspólnot” mogą dotrzeć jedynie najwytrwalsi podróżnicy i to z miejscowymi przewodnikami. Wracając, opowiadają o spokoju i wewnętrznej harmonii, jakiej tam doświadczyli. „Dzicy ludzie” mogliby nas wiele nauczyć. Ich podejście do otaczającej rzeczywistości jest zupełnie inne, niż „cywilizowanych” Europejczyków. Potrafią cieszyć się z najdrobniejszej rzeczy, nie zabiegać o gromadzenie rzeczy na przyszłość, ale zadowolić się tym, co mają w tej chwili, potrafią podzielić się najcenniejszymi rzeczami ze współplemieńcami. Czy my, Europejczycy, nie możemy powrócić do takiego stanu, o którym mówił Święty Jan Paweł II, aby „bardziej być, niż mieć”?

Reklama

Ł.T.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-05-10 11:27

Ocena: +18 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Kinga

[ TEMATY ]

homilia

św. Kinga

Julia A. Lewandowska

Kaplica św. Kingi w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach

Kaplica św. Kingi w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach

Fragment homilii podczas Mszy św. i kanonizacji bł. Kingi, Stary Sącz, 16 czerwca 1999 r.

CZYTAJ DALEJ

Panie Jezu, pomóż nam przyjmować Ciebie w każdej Eucharystii

2023-09-19 11:18

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 51-56.

Wtorek, 3 października

CZYTAJ DALEJ

Komentarz: papież nie zmienia nauczania o małżeństwie

2023-10-03 14:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zalecam całościowe i pogłębione czytanie papieskiej wypowiedzi. W mojej ocenie żadną miarą nie stanowi ona aprobaty dla wytworzenia formuły błogosławienia par niesakramentalnych, w tym homoseksualnych, jako kościelnego rytu podobnego do liturgicznego błogosławieństwa małżeństw – podkreśla ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W ten sposób ks. prof. Kantyka odnosi się do pytań (Dubiów), które kardynałowie Brandmüller, Burke, Sandoval Íñiguez, Sarah i Zen Ze-kiun przedstawili Franciszkowi z prośbą o wyjaśnienie niektórych kwestii dotyczących interpretacji Objawienia Bożego, błogosławieństwa związków osób tej samej płci, synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, święceń kapłańskich kobiet i pokuty jako koniecznego warunku rozgrzeszenia sakramentalnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję