Reklama

Niedziela Częstochowska

Kard. Müller: Kościół nie zyskuje znaczenia i akceptacji utożsamiając się z duchem czasów

– Dużo dzisiaj mówi się o reformie. Nie sekularyzacja Kościoła, ale uświęcenie ludzi przez Boga do służby w Jego nadchodzącym królestwie, oto prawdziwa reforma Kościoła z Ducha Chrystusa – mówił w homilii 25 maja kard. Gerhard Ludwig Müller.

Na zakończenie Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego kardynał przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie.

Msze św. koncelebrowali m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz licznie zgromadzeni kapłani. Śpiewy podczas liturgii wykonywała schola liturgiczna „Domine Jesu”.

Linda Nocoń/Radio Fiat

W homilii kard. Müller przypomniał, że „Odwieczny Syn Ojca jest w swojej naturze realną obecnością Boga pośród nas ludzi”.

– Jezus powołał ludzi, aby byli Jego apostołami, aby mogli tworzyć królestwo Boże i przekazywać Jego łaskę. Biskupi, kapłani i diakoni kontynuują tę misję zgodnie z własnym stopniem święceń. Kapłan uświęca, naucza i prowadzi lud Boży w imię Chrystusa – podkreślił kardynał.

– Praca kapłańska służy zbawieniu ludzi tylko wtedy, gdy kapłani są gotowi podlegać wewnętrznej przemianie na kształt Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – kontynuował.

Odnosząc się do czasów współczesnych powiedział, że „Kościół składa się z nas, istot słabych i grzesznych. Zgodnie z Jego ludzką stroną przeżywa on kryzys wiarygodności, za który niesiemy odpowiedzialność. Odejście od prawdy moralnej i rozwiązłość są korzeniami zła. Zepsucie doktryny zawsze pociąga za sobą i przejawia się w zepsuciu moralności. Ciężki grzech przeciwko świętości Kościoła jest wynikiem relatywizacji dogmatycznego fundamentu Kościoła. To jest prawdziwa przyczyna rozczarowania milionów wiernych katolików”.

– Zbawienie opiera się na prawdzie, że Jezus jest Synem Bożym. Bez historycznego faktu Wcielenia Kościół żyłby jak światowa agencja ulepszania świata. I nie miałoby to już żadnego znaczenia dla naszej tęsknoty za Bogiem i pragnienia życia wiecznego. Ksiądz i zakonnik byłby jedynie funkcjonariuszem ruchu społeczno-religijnego o charakterze romantycznym lub rewolucyjnym – podkreślił kardynał.

Reklama

Linda Nocoń/Radio Fiat

Przestrzegał, że „Kościół nie zyskuje znaczenia i akceptacji utożsamiając się z duchem czasów, ale jedynie wiążąc się z prawdą Chrystusa”. – Tylko Bóg jest jedynym celem człowieka i całego stworzenia – wołał.

Kardynał zaznaczył, że „zagrożeniem dla ludzkości jest globalne ocieplenie niewiary oraz posthumanistyczny rozkład moralności, który nie uznaje różnicy między dobrem a złem”. – Najlepszym miłośnikiem ekologii i przyrody jest głosiciel Ewangelii i jej wiecznej prawdy, że przetrwanie jest tylko u Boga – dodał.

Przypomniał z mocą, że „nie można przeciwstawiać Chrystusa Nauczyciela Boskiej Prawdy i Chrystusa Dobrego Pasterza. Jest to ten sam Chrystus, który mówi o sobie ja jestem Drogą i Prawdą i Życiem”.

– Do nas w tej godzinie odnoszą się słowa św. Pawła do Tymoteusza: „Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne: do niego zostałeś powołany i [o nim] złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków” – podsumował kardynał.

Abp Wacław Depo dziękując kard. Müllerowi przypomniał, że w tym samym czasie w maju 2006 r. w Częstochowie był Benedykt XVI, a dzisiaj jest pośród nas jego najbliższy współpracownik.

Linda Nocoń/Radio Fiat


Podczas pobytu w Częstochowie kard. Gerhard Ludwig Müller modlił się na Jasnej Górze, spotkał się w Olsztynie k. Częstochowy m.in. z diakonami odbywającymi swoje rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu oraz spotkał się w Domu Rekolekcyjnym „Święta Puszcza” z dziećmi z Ukrainy, które przebywają w nim niemal od początku wojny na Ukrainie.

„Realna i fizyczna (cielesna) obecność Boga” – to temat Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbyło się w dniach 23-25 maja w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Pierwsze Triduum dla kapłanów archidiecezji częstochowskiej odbyło się w dniach 17-19 czerwca 2020 r. przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 2021 r., w dniach 19-21 maja Triduum kapłańskie odbyło się pod hasłem: „Sługą moim jesteś, wybrałem cię...” (Iz 41, 9b). W 2022 r. Triduum, które odbyło się w dniach od 31 maja do 2 czerwca, skupiło się na słowie „wzrastać”.

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Damian Stayne do kapłanów: Bóg przez Eucharystię powołuje nas do wielkiej intymności z sobą

Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty „Cor et lumen Christi”, jest głównym prowadzącym Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie w dniach 31 maja – 2 czerwca.

Tematyka triduum skupia się na słowie „wzrastać”. W pierwszym spotkaniu kapłani archidiecezji częstochowskiej wysłuchali konferencji nt. „Wzrastać w intymności Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Po co zostałeś księdzem? Prowokacyjne pytanie na prymicjach w Strzegomiu

Wspólnoty parafialne w Strzegomiu, Polanicy-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu i Piskorzowie, z których się wywodzą neoprezbiterzy diecezji świdnickiej, w niedzielę 28 maja świętowały prymicje swoich kapłanów - rodaków.

CZYTAJ DALEJ

Wymazać pocałunek Judasza. Maria Pierina de Micheli

2023-06-01 21:25

[ TEMATY ]

Maria Pierina de Micheli

pl.wikipedia.org

Objawienia, które będą jej towarzyszyć przez całe życie, będą raz po raz wspierane przez obecność i słowa Matki Najświętszej. Będą to jednak tylko uzupełnienia i komentarze do tego, co przekazywał jej Zbawiciel. Jednak nie tylko te dwie osoby będą przychodzić do niej z wyżyn niebieskich. Pojawią się też różni święci, ale na tyle okazjonalnie, że nie na nich zwracamy uwagę.

Kiedy myślimy o trzeciej osobie, która – obok Jezusa i Maryi – będzie ukazywać się Marii Pierinie, musimy wypowiedzieć najciemniejsze ze słów. Przyszłej błogosławionej objawiać się będzie także diabeł. Może to zdumiewające, ale częściej niż Jezus. Jednak to nie Szatan wygra walkę o jej duszę. Na chrzcie, który jeszcze w dniu jej urodzin odbył się w miejscowej parafii pod wezwaniem św. Piotra, otrzymała imię Józefina Franciszka Janina Maria. Ma cztery patronki w niebie, ale tylko ta ostatnia będzie się jej objawiać razem z Jezusem. Życie będzie prowadziła zwyczajne i proste. Pochodzi z wielodzietnej, pobożnej rodziny. Gdyby nie fakt, że dwa lata po jej narodzinach umiera na zawał jej ojciec, wszystko byłoby tu takie samo jak w sąsiedztwie. Może z tą różnicą, że dwie starsze siostry dorabiają w sklepie z tytoniem, by zebrać na wiano do klasztoru, a jeden z braci uczy się w seminarium. Właściwie wszystko jest zwyczajne. Tak jest przynajmniej – podkreślmy to „przynajmniej” – na zewnątrz. Do 1897 roku. Gdy Józefina ma zaledwie siedem lat, przestaje być taka jak inne dzieci. To wtedy wszystko się zaczyna…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję