Reklama

Kościół

Brazylia obchodzi Tydzień Laudato Si’

Od 22 do 28 maja w Brazylii trwa Tydzień Laudato Si’, mający na celu rozpowszechnienie papieskiego wezwania do troski o wspólny dom. W inauguarcji obok przedstwicieli episkopatu oraz rządu był również obecny kacyk Dadá Borari, przedstawiciel rdzennej ludności Maró (ze stanu Pará) i jeden z bohaterów filmu „List: przesłanie dla naszej Ziemi”, w którym wystąpił również papież Franciszek.

2023-05-26 18:20

[ TEMATY ]

Laudato si'

Łukasz Frasunkiewicz

Temat tygodniowego wydarzenia brzmi „Nadzieja dla ziemi. Nadzieja dla ludzkości”. Jest to związane z ósmą rocznicą publikacji encykliki papieża Franciszka o opiece nad stworzeniem.

W programie wydarzenia o charakterze narodowym, regionalnym i lokalnym przewidziano projekcję filmu „List: przesłanie dla naszej ziemi” („A Carta: uma mensagem pela nossa Terra”). Film został zrealizowany w oparciu o treść encykliki papieskiej. Organizatorzy Tygodnia Laudato Si’ przewidzieli wspólne spotkania liderów polityki, religii, ruchów społecznych, warsztaty młodzieżowe, jak też nabożeństwo międzywyznaniowe.

Wspomniany tydzień związany jest z kampanią Laudato Si’ zainicjowaną w marcu bieżącego roku, mającą na celu to, aby treść filmu, dotarła do jak największej liczby osób wierzących, by je uwrażliwić na kwestie poruszane przez papieża Franciszka w encyklice.

Organizatorami tego wydarzenia są: konferencja biskupów brazylijskich (CNBB) wraz ze specjalną komisją episkopatu ds. Amazonii, jak też, ruch Laudato Si’ i Kościelna Sieć Pan-Amazonii (REPAM-Brasil).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: potrzeba wzrostu świadomości troski o wspólny dom

[ TEMATY ]

Franciszek

Laudato si'

Na początku września w kilku argentyńskich miastach odbędzie się Międzyuczelniany Kongres Laudato si'. Do uczestników spotkania wideoprzesłanie skierował Papież Franciszek. Hasłem kongresu są słowa: „Troska o wspólny dom”. Pragnie on odpowiedzieć na wyzwanie do ochrony planety, obejmujące troskę o zjednoczenie całej rodziny ludzkiej w poszukiwaniu zrównoważonego i integralnego rozwoju.

Konferencje, wykłady i zajęcia akademickie będą sprzyjać dialogowi na temat niektórych głównych wątków papieskiej encykliki, takich jak godność osobista, braterstwo i dialog międzykulturowy, środowisko oraz integralny rozwój osób i wizja przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Święty Justyn

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Dr Szpytma: Trudno znaleźć lepiej udokumentowaną historię ratowania Żydów, niż ta dokonana przez Ulmów

2023-06-01 21:00

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

pomoc Żydom

Archiwum Mateusza Szpytmy

Pod hasłem „Od Markowej do Watykanu” odbyło się spotkanie z dr. Mateuszem Szpytmą, wiceprezesem IPN. Wydarzenie miało miejsce dziś w sali widowiskowej w podziemiach kościoła pw. Wszystkich Świętych w Warszawie. Historyk pochodzący z Markowej i spokrewniony z rodziną Ulmów opowiedział o swojej drodze do odkrywania ich tragicznych losów oraz upowszechniania tych dziejów w kraju i za granicą.

Dr Mateusz Szpytma z IPN na początku omówił stosunki polsko-żydowskie w latach 39-45 podkreślając, że kluczowe jest tu zrozumienie kontekstu, czyli trwającej wówczas niemieckiej okupacji. Wskazał, że niemiecka okupacja poprzez propagandę stwarzała warunki do wzmagania nienawiści miedzy narodowościami, do tego obowiązywało nazistowskie ustawodawstwo - np. kara śmierci za pomoc Żydom obowiązująca od '41 r., wzmacniana poprzez karanie całych rodzin, a nawet sąsiadów. "Sam brak doniesienia o tym, że gdzieś przebywali Żydzi, mógł skutkować obozem koncentracyjnym a nawet śmiercią" - mówił historyk wskazując, że relacje polsko-żydowskie trzeba oceniać raczej uwzględniając dwudziestolecie międzywojenne, kiedy w wolnej Polsce za przemoc wobec Żydów groziły kary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję