Reklama

Z Watykanu


Niedziela Ogólnopolska 22/2010, str. 8

Na blogach piszą

Jedynym odpowiedzialnym przeciwdziałaniem przemocy jest podejmowanie autentycznej pracy z rodzinami. Trzeba wspierać te, które funkcjonują dobrze. Stosować system zachęcający do odpowiedzialnego wychowywania własnych dzieci. Pracować z rodzinami częściowo dysfunkcyjnymi, aby je usprawniać. Pomagać im w podejmowaniu wysiłków wychowawczych, a nie grozić odebraniem dzieci. A w sytuacjach skrajnie patologicznych - dążyć do przeniesienia dzieci do rodzin gotowych na ich wychowywanie. Szczególną rolę ma tu do odegrania Kościół, który powinien w każdej parafii zorganizować formy duszpasterstwa dla rodzin, z uwzględnieniem ich szczególnej sytuacji. Duszpasterstwo takie powinno być promowane wśród parafian, a nie spychane na margines działania parafii.
Leszek 71

Andrzej Wajda, sugerując, że biskup przemyski powiedział w homilii, iż żałuje, „że w Katyniu nie spadł samolot rządowy, ale 7 kwietnia”, strzelił „gafę” sobie i Bronisławowi Komorowskiemu, który z uśmiechem wysłuchiwał przemówień członków swojego honorowego komitetu wyborczego.
(…) Panie Andrzeju! Stawianie tak poważnych zarzutów jednemu z najważniejszych polskich hierarchów wymaga wcześniejszego przygotowania. Szczególnie wtedy, gdy zarzut stawia osoba uważana (także przez samego siebie) za moralny autorytet, intelektualistę.
(...) Z niecierpliwością oczekuję na sprostowanie pana Andrzeja Wajdy. Sądzę, że podobne sprostowanie powinien przygotować sztab wyborczy marszałka Komorowskiego.
Blog o Kościele katolickim

Siewca wyszedł siać

Reklama

Benedykt XVI naucza

Możemy słyszeć, widzieć i dotykać Pana Jezusa w Kościele, zwłaszcza przez słowo i gesty sakramentalne jego Pasterzy. W związku z tym wzywam dzieci i młodzież, którzy w tym okresie wielkanocnym otrzymują sakrament bierzmowania, by pozostali wierni Słowu Bożemu i otrzymanej nauce, jak również by przystępowali gorliwie do spowiedzi i Eucharystii ze świadomością, że zostali wybrani i ustanowieni, aby dawać świadectwo Prawdzie.
Podczas modlitwy „Regina Caeli”, 16 maja 2010 r.

Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Zanim Pan Jezus wstąpił do nieba, powiedział do Apostołów: „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami (...) aż po krańce ziemi” (Dz 1, 8).
Jest to obietnica i wezwanie, które Chrystus kieruje również do nas. Otwórzmy serca na moc Ducha i z odwagą dawajmy na co dzień świadectwo wiary. Niech Wam Bóg błogosławi.
Pozdrowienie Polaków, 16 maja 2010 r.

Koncert

Dar patriarchy Cyryla

Wydarzeniem wielkiej wagi w historii wymiany kulturalnej obu naszych Kościołów nazwał Cyryl - patriarcha Moskwy i Wszechrusi koncert muzyki rosyjskiej, jaki ofiarował on Benedyktowi XVI z okazji kończących się 20 maja w Watykanie „Dni Kultury i Duchowości Rosyjskiej”. Koncert odbył się 20 maja w Auli Pawła VI. Dziękując za piękną muzykę, Papież podkreślił znaczenie wiary i chrześcijańskich korzeni Europy dla całego kontynentu.
Po wysłuchaniu koncertu Ojciec Święty podziękował patriarsze za tę inicjatywę oraz przekazał mu „najbardziej braterskie i serdeczne pozdrowienia”.
- Sprawmy, aby Europa znów zaczęła oddychać pełnymi płucami, aby przywrócić duszę nie tylko wierzącym, ale wszystkim narodom naszego kontynentu, aby wspierać zaufanie i nadzieję, zakorzeniając je w tysiącletnim doświadczeniu wiary chrześcijańskiej - zaapelował Benedykt XVI.

Zlot i specjalne wydanie „Avvenire”

Solidarni z Papieżem i z Kościołem

Wielki zlot włoskich stowarzyszeń katolików świeckich odbył się 16 maja na Placu św. Piotra w Watykanie w celu wyrażenia solidarności z Benedyktem XVI i Kościołem atakowanym z różnych stron z powodu skandalu pedofilii. Spotkanie „modlitwy i refleksji”, na które przybyli przedstawiciele 68 stowarzyszeń, poprowadził przewodniczący Episkopatu Włoch kard. Angelo Bagnasco.
Z tej okazji w niedzielę 16 maja ukazało się specjalne wydanie pisma włoskiego Episkopatu - dziennika „Avvenire” z dużym tytułem na pierwszej stronie: „Con te!” (Z Tobą!). W manifestacji wzięło udział także wielu parlamentarzystów i kilku członków rządu Silvio Berlusconiego, m.in. minister sprawiedliwości Angelino Alfano. W południe obecni uczestnicy akcji odmówili modlitwę „Regina Caeli” z Papieżem, który serdecznie podziękował za zaangażowanie i dowody solidarności.
Kościół, „wierny swemu posłannictwu”, musi „oczyścić się z grzechu swoich synów” - powiedział kard. Bagnasco i wezwał do modlitwy „o miłosierdzie i przebaczenie naszych grzechów”. „Wysłuchaj krzyku tych, którzy cierpią, aby znaleźli sprawiedliwość i pocieszenie, tak aby mając udział w życiu Twego Kościoła, oczyszczonego przez pokutę, mogli odkryć na nowo nieskończoną miłość Chrystusa” - te słowa wypowiadał w imieniu zgromadzonych przewodniczący Episkopatu Włoch.

Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko ma zostać udostępniona wiernym

2019-07-16 16:26

Informacja prasowa

W Parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu znajdują się bezcenne przedmioty będące świadkami dramatycznych wydarzeń sprzed blisko 35 lat. Sutanna, którą w dniu śmierci miał na sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty, dzięki wparciu Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Fundacji Narodowej poddane zostały konserwacji. Na 35. Rocznicę śmierci męczennika czasu komunizmu, będą one umieszczone w specjalnych gablotach, aby w ważnych momentach mogły być udostępniane wiernym.

Informacja prasowa

Przedmioty, o których mowa noszą ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności. Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota. Przedmioty te po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego zostały ostatecznie przekazane Archidiecezji Warszawskiej i dziś znajdują się w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w Parafii Świętego Stanisława Kostki. Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu. Działanie to przeprowadziła konserwatorka Joanna Sielska, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego. Kiedy badając tkaniny napotykałam na ślady dramatu, zdawałam sobie sprawę, z jak niezwykłymi przedmiotami mam kontakt. Była to trudna praca – powiedziała specjalistka. Są to relikwie a kontakt z nimi jest wstrząsający, powinny przypominać dzisiejszym pokoleniom o odpowiedzialności za bliźnich i o aktualności sporu dobra ze złem – powiedział ksiądz Marcin Brzeziński, proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki.

Specjalistyczne gabloty będą odporne na uszkodzenia fizyczne, niepalne oraz regulujące temperaturę i wilgotność. Koszt ich wykonania to 60 tys. zł. Z założenia nie chcemy aby zakup finansował zewnętrzny sponsor. Zwracamy się z prośbą do zwykłych ludzi – jeśli jest to dla nich ważne – projekt zostanie ukończony – powiedział Paweł Kęska z działającego w Sanktuarium i Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki.

Więcej informacji o projekcie na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Maryja jest naszą domowniczką

2019-07-18 11:34

Anna Majowicz

16 lipca Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej. Wśród parafii, które przeżywały odpust była wspólnota z Głębowic oraz parafia pw. Opieki św. Józefa na wrocławskim Ołbinie.

Anna Majowicz
Po sumie odpustowej we wrocławskiej parafii Opieki św. Józefa kilkadziesiąt osób przyjęło szkaplerz

W Głębowicach uroczystościom odpustowym przewodniczył o. Józef Szańca OFMCONv, który w tym roku obchodzi 50-lecie kapłaństwa. W homilii mówił o roli Maryi w naszym życiu. O tym, że jest służebnicą, która najlepiej prowadzi nas do swojego syna. Kapłan zachęcał także do uczestnictwa w zbliżającej się wielkimi krokami 39. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę, aby oddać cześć Jasnogórskiej Pani. Mszę św. koncelebrowali: proboszcz parafii ks. Jarosław Olejnik RM oraz ks. Jan Wróbel, na co dzień pracujący we francuskim regionie Alzacja, z którego pochodzi fundator klasztoru karmelitów w Głębowicach – Jan Adam de Garnier. 

Zobacz zdjęcia: Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

W karmelitańskiej parafii Opieki św. Józefa we Wrocławiu, sumie odpustowej przewodniczył pochodzący z tej wspólnoty ks. Krzysztof Kula, który aktualnie pełni posługę wikarego w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie. Słowo Boże wygłosił ks. Rafał Michaelis, wikariusz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu – Laskowicach. - Dzisiaj Maryja jest dla nas patronką. A kim jest patron? – pytał na początku homilii. - Patron to przede wszystkim ten, który w jakiś sposób pomaga, oręduje. Patron to także ten, który wskazuje nam właściwy kierunek. I dzisiaj naszym odniesieniem, Tą, która wskazuje kierunek i jest naszą mistrzynią, jest właśnie Najświętsza Maryja Panna z góry Karmel – wyjaśnił, dodając, że Maryja jest naszą patronką z woli samego Jezusa Chrystusa. Kapłan nawiązał do Ewangelii, w której Jezus mówi do św. Jana, a w osobie św. Jana do każdego z nas: ,,Oto Matka twoja”. – I co się dzieje? Od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. To znaczy wziął Ją do swego domu jako domowniczkę, nie jako lokatorkę. Jaka jest różnica między tymi dwoma osobami? Lokator to ktoś kto mieszka, ale nie wchodzi w życie rodzinne. Domownik to ten, który ma coś do powiedzenia, kto uczestniczy w każdym rodzinnym wydarzeniu. I Maryja, jako nasza patronka jest naszą domowniczką – zaznaczył ks. Rafał Michaelis, na zakończenie prosząc, by każdy z nas chwycił Maryję za rękę i poszedł za Nią. – Z jednej strony będzie towarzyszyła nam pewność, że Maryja jest z nami, że przyjdzie nam z pomocą w każdej sytuacji i nic nam nie zagraża, a z drugiej strony chciejmy się na Niej wzorować, a doświadczymy takiego zesłania Ducha Świętego, że będziemy w stanie naszą wiarą zarażać innych.

Po sumie odpustowej kilkadziesiąt osób przyjęło szkaplerz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem