Reklama

XIV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych - Lednica, 5 VI 2010

W krainie miodem płynącej

Lidia Dudkiewicz
Niedziela Ogólnopolska 22/2010, str. 24-25

Tegoroczna Lednica będzie krainą miodem płynącą. O. Jan Góra - charyzmatyczny dominikanin - już po raz czternasty zwołuje nad Jezioro Lednickie młodzież z całej Polski i z zagranicy. XIV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą, zaplanowane na 5 czerwca, będzie przebiegało pod hasłem: „Kobieta - dar i tajemnica”.

Promieniowanie kobiecości

W odniesieniu do przewodniej myśli tegorocznego spotkania, o. Jan Góra wyjaśnia: „Pragniemy zgłębić tajemnicę kobiety, uświadomić sobie doniosłość obecności kobiet pośród nas, poznać lepiej archetyp Ewy, misję Maryi, a w nich każdej kobiety, naszych matek i sióstr, a ostatecznie - Kościoła, który również jest kobietą, małżonką Chrystusa. Prawdziwy mężczyzna, tak jak Adam w raju, budzi się na widok kobiety. Stąd kobiecość jest skarbem i darem. Kobiety ubogacają i obdarowują nas sobą. Czynią nas wrażliwszymi i delikatniejszymi. To promieniowanie kobiecości jest bogactwem naszej polskiej, chrześcijańskiej kultury”.
W tym roku ludzie Lednicy podejmą refleksję nad rolą kobiety, wartością życia w czystości i wychowania do pięknej, prawdziwej miłości. - Będzie to hołd złożony przede wszystkim Maryi - wzorowi kobiety - zaznaczają organizatorzy spotkania. Dar i tajemnica kobiecości, czyli różnorodność aspektów kobiecej miłości, można będzie zobaczyć m.in. przez kontemplację wizerunków Matki Bożej, które przywiozą nad Lednicę delegacje z całej Polski. Będą też przywołane przykłady kobiet świętych z różnych czasów i miejsc, jak Maria Magdalena - nawrócona grzesznica, Weronika, która otarła twarz Chrystusa podążającego Drogą Krzyżową, Jadwiga - królowa czy Edyta Stein - wybitna uczona.

U źródeł chrzcielnych

„Niech Pola Lednickie 5 czerwca zostaną zalane bielą naszych strojów oraz czystością naszych dusz i serc” - zachęca o. Góra. Przez biały strój młodzi ludzie pokażą światu, jak piękne i ważne jest życie w czystości. Powie też o tym przykład bł. Karoliny Kózkówny, której relikwie przekaże do Ośrodka Jana Pawła II na Polach Lednickich młodzież z diecezji tarnowskiej, na której terenie, w Zabawie, mieści się sanktuarium bł. Karoliny.
Biała szata będzie również nawiązywała do miejsca spotkania, czyli Lednicy jako źródła chrzcielnego Polski. Właśnie na wyspie na Jeziorze Lednickim, zwanej Ostrowem Lednickim, najprawdopodobniej miał miejsce chrzest Polski. To pierwsza i największa polska chrzcielnica, pamiętająca 966 r. Ponad 1000 lat później, w 1997 r., na Polu Lednickim, u źródeł chrześcijańskich początków Polski, zrodziła się myśl o rozwinięciu współczesnego dialogu z młodym pokoleniem. Odbyło się wtedy pierwsze lednickie spotkanie młodych. O. Góra wyjaśnia, że lednickie spotkania zainspirował sam Jan Paweł II przez swoje liczne wypowiedzi do młodych. Szczególnym wyrazem papieskiej obecności na Polach Lednickich w czasie pierwszego spotkania, w 1997 r., była jego osobista „asysta z powietrza”, kiedy to błogosławił uczestników z przelatującego nad nimi helikoptera. Ale okazało się, że to spotkanie, które miało być jednorazowym wydarzeniem, nie było ostatnie, lecz dało początek długiej drodze duszpasterstwa młodych ludzi. A zainteresowanie Jana Pawła II fenomenem Lednicy wciąż rosło, przejawiając się w corocznym przesłaniu, jakie kierował do zgromadzonych na spotkaniach lednickich w formie pisemnej, za pośrednictwem nagrania dźwiękowego czy taśmy wideo. Ojciec Święty Benedykt XVI - następca Papieża Polaka na Stolicy Piotrowej - również przez swoje przesłanie co roku towarzyszy młodzieży lednickiej. Tak będzie i tym razem. Ludzie Lednicy niecierpliwie oczekują na papieskie słowa.

Reklama

Śpiewacy, tancerze i bębniarze mile widziani

Lednica zawsze jest rozśpiewana, szczególnie dzięki animacji Siewców Lednicy. Co roku powstaje specjalny hymn, wyśpiewujący przy dźwiękach bębnów przewodnie treści spotkania. Lednica jest też roztańczona. Specjalne zaproszenie kieruje zawsze do entuzjastów tańca. Każdy może włączyć się w procesję i wytańczyć swoje uwielbienie Boga. Ale trzeba pięknie zatańczyć, dlatego w dniu spotkania odbędzie się specjalna próba dla tancerzy reprezentujących różne style i stopnie zaawansowania w tej sztuce wyrażania treści i uczuć.
Jan Budziaszek czeka nad Lednicą na bębniarzy z całej Polski. Trzeba przyjechać z własnym instrumentem, aby razem stworzyć wielkie misterium. Za pomocą bębnów młodzi ludzie przemówią rytmem i siłą swoich uderzeń, aby przedstawić historię życia Ojca Świętego Jana Pawła II. Będzie to wielkie i głośne wydarzenie.

Symbolika Lednicy 2010

Obok stałych punktów - spowiedź, wielka Eucharystia młodych i przejście o północy przez Bramę Rybę jako wyraz wyboru Chrystusa - każde spotkanie ma swoją specyfikę, wyrażaną na różne sposoby. Pomysłowość ludzi Lednicy nie zna granic i każdego roku na nowo zaskakuje. Tym razem pozdrowienie do młodych obok Papieża Benedykta XVI wygłosi za pośrednictwem połączenia wideo matka ks. Jerzego Popiełuszki, a będzie to miało miejsce w przeddzień jego beatyfikacji.
Wiele znaków tegorocznego spotkania wiąże się z kobietą jako darem i tajemnicą. Odbędzie się m.in. „Błogosławieństwo rąk kobiecych”, podczas którego kobiety wzniosą ręce ku górze, a mężczyźni przyklękną na znak czci wobec ich poświęcenia. W związku z Rokiem Kapłańskim w szczególny sposób zostaną zauważeni księża. Uczestniczki spotkania nad Lednicą skierują do nich listy, przypominające o tym, jak istotną rolę pełnią i jak ważni są w dzisiejszym świecie kierownicy duchowi. Listy już się piszą. Oczywiście, kobiety i dziewczęta zapewnią o swej stałej modlitwie za kapłanów. Nowo wyświęceni księża natomiast otrzymają dodatkowo specjalne ornaty lednickie. Każdy młody człowiek zostanie obdarowany książką (wraz z audiobookiem) dr Wandy Półtawskiej pt. „Eros et iuventus!”, podkreślającą godność kobiety, uczącą panowania nad ciałem, zachęcającą do wszechstronnego rozwoju.
Dla wszystkich będzie słodka niespodzianka od karpackich pszczelarzy: miód - symbol słodyczy kobiecej. To królewski dar! - mówią bartnicy. Sto tysięcy słoików miodu będzie opatrzonych logotypem Lednicy i napisem: „Kobieta słodka jak miód”. I jeszcze jedna niespodzianka: Dla upamiętnienia Ojca Świętego Jana Pawła II - wielkiego przyjaciela Lednicy jego imieniem zostanie nazwana nowa odmiana tulipanów. 5 czerwca kwiaty właśnie tej odmiany będą zdobiły Bramę Rybę.

Lednica trwa przez cały rok

Czerwcowe spotkanie nad Lednicą jest zawsze ukoronowaniem całorocznej pracy duszpasterskiej o. Góry i ludzi Lednicy, którzy spotykają się w Duszpasterstwie Akademickim Ojców Dominikanów w Poznaniu, a w soboty odbywają weekendowe rekolekcje nad Lednicą. Razem modlą się, również przez taniec i śpiew, czytają, sięgają szczególnie do spuścizny nauczania Jana Pawła II, rozmawiają i pracują. Co roku odbywają się spotkania skierowane do różnych grup wiekowych: Spotkanie Młodzieży (5 czerwca 2010 r.), Spotkanie Dzieci Lednicy (12 czerwca 2010 r.), Lednica Seniora (4 września 2010 r.), Lednica Motocyklistów (25 września 2010 r.). Cyklicznie odbywa się też Zlot Orłów (w lipcu - dla licealistów i studentów). Możliwe są spotkania dla zorganizowanych grup ze szkół lub parafii, zgłaszających się indywidualnie. W ciągu roku nad Lednicą organizowane są też rekolekcje. Coraz częściej nauki rekolekcyjne głoszą sami młodzi do młodych. - Lednica jest miejscem formacji i rozwoju ludzi, którzy wspólnie dojrzewają do świadomego i pełnego chrześcijaństwa, uczą się żyć według wartości, aby przekazać je kolejnym pokoleniom - wyjaśniają organizatorzy spotkań.
Codzienną bazę ludzi Lednicy stanowi Dom Jana Pawła II, uroczyście otwarty 31 marca 2007 r. Najważniejszą częścią Domu jest pokój-kaplica z fotelem, na którym Ojciec Święty siedział podczas historycznej wizyty w polskim parlamencie w 1999 r. Fotel ma certyfikat od śp. Macieja Płażyńskiego - ówczesnego marszałka Sejmu RP, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
Wśród pamiątek związanych z Janem Pawłem II są papieskie sutanny, mszały oraz rzeczy osobiste Ojca Świętego, w tym jego ręcznik i chusteczka, której używał w ostatnich latach swego życia. Jak z pewnością pamiętamy, papieska chusteczka była rekwizytem jednego z lednickich spotkań. Jest tam jeszcze wiele innych unikatowych przedmiotów i ciekawostek... O. Góra przeniósł nawet nad Lednicę Franciszkańską 3! Izba Domu Jana Pawła II została wyłożona dębowym parkietem pochodzącym z Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie kard. Karol Wojtyła mieszkał przed wyborem na Stolicę Piotrową, a także wtedy, gdy jako Papież gościł w Krakowie. Każdy więc może tutaj chodzić po śladach Papieża Polaka i czuć się dobrze - a nawet jak u siebie, i to dosłownie. O. Jan Góra bowiem postanowił przekazać uczestnikom tegorocznego spotkania „Uroczysty akt nadania ziemi lednickiej młodzieży polskiej”. Jak tłumaczy, w ten sposób każdy może czuć, że to miejsce należy do niego, i zawsze może tu powracać jak do siebie. W celu aktywowania aktu własności, należy zarejestrować się na stronie internetowej: lednica2000.pl

Zespół Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości: alkohol pogłębia proces degradacji społecznej

2019-07-18 12:21

lk / Łomża (KAI)

Alkohol w Polsce jest dostępny zawsze i wszędzie. Ta destrukcyjna substancja psychoaktywna jest na wyciągnięcie ręki i pogłębia proces degradacji społecznej - napisał bp Tadeusz Bronakowski w corocznym apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji. W apelu ponowiony został postulat wprowadzenia całkowitego zakazu reklamy alkoholu oraz skuteczniejszego egzekwowania zakazu jego sprzedaży osobom nieletnim.

©freshidea – stock.adobe.com

W apelu bp Tadeusz Bronakowski wspomina o odpowiedzialności, która powinna skłaniać do odważnej i prawdziwej oceny sytuacji zagrożenia wolności w Polsce. - Sytuacja ta jest bardzo poważna, związana przede wszystkim ze stałym wzrostem spożycia alkoholu i popadaniem w różnorakie uzależnienia coraz większej liczby rodaków - zauważa przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości.

"Alkohol w Polsce jest dostępny zawsze i wszędzie. Można go kupić całą dobę, także na stacjach paliw. Ogromna liczba punktów sprzedaży alkoholu w przeliczeniu na mieszkańców oznacza, że ta destrukcyjna substancja psychoaktywna jest na wyciągnięcie ręki. To pogłębia proces degradacji społecznej" - czytamy w apelu.

Zdaniem bp. Bronakowskiego, na szczególnie potępienie zasługuje reklama alkoholu, utrwalająca stereotyp picia jako formy relaksu, a przemilczająca straszliwe skutki pijaństwa i popadania w alkoholizm.

Konieczne jest zatem w jego opinii wprowadzenie zakazu reklamy alkoholu, gdyż wpływa ona na podświadome wybory młodych ludzi, których efektem bywa uzależnienie i "stopniowe staczanie się w dół". - To właśnie obecność reklamy alkoholu w przestrzeni publicznej powoduje, że narosłe przez wieki szkodliwe wzory spożycia tak łatwo są przekazywane w kolejnych pokoleniach - czytamy w dokumencie na sierpień - miesiąc trzeźwości.

W apelu bp Bronakowski ubolewa nad faktem, że dla wielu Polaków alkohol jest uważany za napój powszechny, produkt spożywczy, a nawet "prozdrowotny". Alkohol stał się dla Polaków czymś tak bardzo ważnym i wartościowym, że wszelkie próby ograniczenia sprzedaży, chociaż motywowane dobrem obywateli i poparte najnowszymi badaniami naukowymi, traktowane są jako zamach na wolność osobistą.

"Z wielkim bólem - podkreśla biskup - obserwujemy tak częste przekraczanie prawa, polegające na sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Apelujemy do władz państwowych i samorządowych o podjęcie zdecydowanych kroków, aby prawo w tym zakresie było bezwzględnie egzekwowane".

"Z rozpitym społeczeństwem nie zrealizujemy wspaniałych projektów modernizacji Polski. Dlatego jednym z najistotniejszych obowiązków państwa i samorządów jest troska o trzeźwość narodu, wyrażająca się między innymi likwidacją reklamy, ograniczaniem fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu" - apeluje bp Bronakowski.

Apel przypomina także wielowiekową ofiarną pracę Kościoła w Polsce nad ochroną trzeźwości narodu. "Kościół cieszy się licznymi inicjatywami podejmowanymi w diecezjach i parafiach, takimi jak rekolekcje trzeźwościowe, spotkania modlitewne, pielgrzymki, wykłady i warsztaty, i wiele innych. Gorliwy apostolat różnych wspólnot abstynenckich i trzeźwościowych napawa nadzieją, że stale będzie wzrastać liczba tych, którzy praktykować będą cnotę trzeźwości" - napisał bp Bronakowski.

"Nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy rodziny, Kościoła, instytucji państwowych i samorządowych. Nie będzie trzeźwej Polski bez odwagi mówienia prawdy, nawet trudnej, o naszych problemach. Nie będzie trzeźwej Polski bez mocnego sprzeciwu na rozpijanie Polaków, zwłaszcza najmłodszych" - podsumowuje przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Cordes na ewangelizacji Bieszczadów: opowiadajcie o Bogu, poświęćcie Mu czas

2019-07-19 11:56

pab / Polańczyk (KAI)

– Opowiadajcie o Bogu, poświęćcie czas Panu Bogu. Czas to najcenniejsza rzecz, jaką mamy – mówił kard. Paul Josef Cordes do uczestników Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2019” (WEB). Były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum odwiedził ewangelizatorów wraz z abp. Józefem Michalikiem. Obaj sprawowali Mszę św. w czwartek wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku.

Karl-Michael Soemer/pl.wikipedia.org

Hierarchowie spotkali się z ewangelizatorami przed Eucharystią. Kard. Paul Josef Cordes uznał, że za rzecz bardzo ważną promowanie tego rodzaju wydarzeń, które głoszą Ewangelię również poza kościołem na ulicach.

Opowiedział o czasach z lat 80., kiedy kierował Międzynarodowym Ośrodkiem Młodzieżowym San Lorenzo w Rzymie. Mówił, że zawsze był zwolennikiem ewangelizacji ulicznej i zachęcał do niej młodzież. – Ale to nie wystarczy, że ja do tego zachęcam. Muszę pójść z nimi, żeby to potwierdzić i ich utwierdzić. Bardzo się bałem, było tam pełno ludzi – mówił.

Kard. Cordes przyznał, że początkowo się bał, że rozpozna go ktoś znajomy i powie: „on również trafił do tej sekty”. – Potem jednak byłem bardzo szczęśliwy, że mogłem dać takie świadectwo. Później kontynuowaliśmy tę samą misję z krzyżem Roku Świętego – opowiadał.

Były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum podkreślił, że ewangelizacja jest bardzo ważnym dziełem, bo przypomina ludziom, że Bóg istnieje, żyje i działa. – Baliśmy się bardzo, ale to ważne, żeby się przełamać i dać świadectwo. Nie tylko wobec tych, których spotkaliśmy, dla nas samych to jest bardzo ważne. Dać świadectwo to znaczy potwierdź swoją wiarę. Czynisz coś dobrego dla Boga, dla ludzi, ale także żebyś swoją wiarę utwierdził – powiedział purpurat. Kardynał przypomniał słowa Benedykta XVI, który przestrzegał, że człowiek jest w ciągłym niebezpieczeństwie zapomnieć o Bogu. – Tutaj jeszcze widzę Pana Boga w kulturze, w relacjach międzyludzkich – powiedział odnosząc się do swoich wrażeń z Polski. – Zachowajcie to! Mówcie, opowiadajcie o Bogu, poświęćcie czas Panu Bogu. Czas to najcenniejsza rzecz, jaką mamy. Kiedy mamy wykreślić czas przeznaczony na jakiś cel, zawsze wykreślamy czas poświęcony Panu Bogu – zwrócił uwagę.

Kard. Cordes zaapelował, aby modlić się wspólnie w domu, bo jest to ogromnie ważne świadectwo wobec dzieci, zwłaszcza młodszych. – Biskupi afrykańscy mówili, że dziecko przyjmuje więcej wiadomości widząc rodziców, niż ich słysząc – wskazał.

Po spotkaniu abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. posłania, na zakończenie której ewangelizatorzy otrzymali krzyże. Eucharystię koncelebrował również kard. Cordes.

W homilii abp Michalik zachęcał obecnych, aby otaczali się właściwymi osobami, ponieważ otoczenie wpływa na nasze zachowania i możemy się zmienić na gorsze lub na lepsze. Zaznaczył przy tym, że w tym doborze nie wolno nikim gardzić.

Emerytowany metropolita przemyski zwracał uwagę, że świadectwo świeckich często mocniej przemawia do ludzi, ponieważ niektórzy na słowa księdza lub biskupa się zamykają.

– Nie trzeba narzucać, ale trzeba dać świadectwo z radości z tego, że jesteśmy blisko Pana i On jest blisko nas – powiedział.

Zaznaczył, żeby nie zrażać się upokorzeniami, ponieważ są one „zasługą na niebo”.

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów trwa od poniedziałku, jednak główne wydarzenia rozpoczynają się dzisiaj. Pierwsze dni ewangelizatorzy spędzili na rekolekcjach. Natomiast w piątek i sobotę ze specjalnym programem będą obecni na koronie Zapory Solińskiej. Z kolei w niedzielę zaplanowano projekt „Niebiańska plaża” na Cyplu w Polańczyku.

W piątek wieczorem ulicami Polańczyka przejdzie Droga krzyżowa, którą przygotowuje teatr uliczny działający przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży w Besku. Natomiast w sobotę w amfiteatrze odbędzie się Christo Dancing, który poprowadzi Dj Cristo.

W niedzielę o 13.00 Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku będzie przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Będzie ona transmitowana przez TV Polonia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem