Reklama

Świat

W bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie odprawiono Mszę „pro Polonia”

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski o. Seweryn Lubecki OFM przewodniczył w bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie Mszy św. "Pro Polonia". Wraz z nim koncelebrowało ją 15 kapłanów, a uczestniczyli w niej siostry zakonne, liczni pielgrzymi z Polski i przedstawiciele ambasady polskiej w Tel Awiwie z jej szefem Jackiem Chodorowiczem na czele.

[ TEMATY ]

Jerozolima

Urszula Buglewicz

Wnętrze Grobu Pańskiego

Wnętrze Grobu Pańskiego

W homilii główny celebrans przypomniał zebranym o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, w tym o Konstytucji 3 maja, podkreślając, że kult maryjny jest mocno zakorzeniony w narodzie polskim i zawsze dodawał Polakom siły. Wspomniał także o lwowskich ślubach króla Jana Kazimierza z 1656 i o bohaterskiej obronie Jasnej Góry.
Nawiązując do dzieł franciszkańskiego filozofa bł. Jana Dunsa Szkota o. Seweryn powiedział, że nie można mówić o Maryi, nie myśląc o Jezusie. Jest Ona bowiem naszą orędowniczką, która była obecna zarówno w Kanie Galilejskiej, jak i pod krzyżem Jezusa.

Na zakończenie Mszy odśpiewano hymn „Boże coś Polskę”, prosząc o Boże błogosławieństwo dla wszystkich Polaków zarówno w kraju, jak i na całym świecie.
Jerozolimska Msza "Pro Polonia" sięga początkami XIX wieku. Jej fundatorem był sybirak książę Roman Stanisław Sanguszko, który w latach 1831-47 przebywał na zesłaniu na Syberii. Po odzyskaniu wolności odbył pielgrzymkę dziękczynną do Ziemi Świętej, a świadectwem tego jest kielich ofiarowany bazylice Bożego Grobu, na którym widnieje łaciński napis: Votum exulum Polonorum A.D. 1847 („Dar polskich wygnańców. Rok Pański 1847”). Ufundował również Mszę św. w intencji Polski, którą 3 maja każdego roku miano odprawiać przy Bożym Grobie.

2014-05-03 19:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie potępiają przemoc

[ TEMATY ]

Jerozolima

Graziako

Zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie wyrazili zaniepokojenie aktami przemocy, do jakich doszło w tym mieście. „Budzące niepokój sytuacje w meczecie Al-Aksa czy Sheikh Jarrah, naruszają świętość ludzi Jerozolimy oraz Jerozolimy jako miasta pokoju”, głosi opublikowane 10 maja przez Łaciński Patriarchat Jerozolimy wspólne oświadczenie patriarchów i zwierzchników Kościołów cytowane przez niemiecką agencję katolicką KNA.

O zaniechanie przemocy w Jerozolimie zaapelował też papież Franciszek po niedzielnej modlitwie Regina Coeli 9 maja. Ojciec Święty zapewnił, że modli się, aby Jerozolima była „miejscem spotkania, a nie gwałtownych starć, miejscem modlitwy i pokoju”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję