Reklama

Kościół

Dziś XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych "Lednica 2000"

Pod hasłem "Idź za Barankiem" odbędzie się dziś XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych "Lednica 2000". - Chcemy razem odkrywać Baranka Bożego. Chcemy razem odkrywać tajemnicę Eucharystii. Eucharystia potrzebuje wspólnego zgromadzenia, dlatego tym bardziej zapraszamy Was w tym roku na Lednicę - pisze w zaproszeniu do młodzieży o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz "Lednicy 2000".

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Mat.prasowy

Ojcowie dominikanie przejęli w tym roku od Stowarzyszenia LEDNICA 2000 im. o. Jana W. Góry OP organizację spotkań młodzieży na Polach Lednickich w pobliżu Gniezna. a od 1 września br. także odpowiedzialność za Dom Spotkań i Ośrodek Duszpasterski na Polach Lednickich.

Zapraszając na Lednicę, o. Tomasz Nowak OP jednocześnie tłumaczy wymowę hasła XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych. Przypomina ono, że idąc za Barankiem, jego uczestnicy tworzą wspólnotę. Są powołani do tego, by razem tworzyć Trzecie Tysiąclecie. Takim ich wspólnym dziełem są od lat Ogólnopolskie Spotkania Młodych.

- Widzimy w Ewangelii św. Jana Chrzciciela, który mówi: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1,29). I idą najpierw za nim św. Jan i św. Andrzej, a potem kolejni Apostołowie. A dzisiaj przychodzi czas na nas! Mamy nadzieję, że my również, jako uczniowie Jezusa, odnajdziemy się w tym temacie - zaznacza dominikanin.

Organizatorzy przypominają, że jak zawsze spotkaniom na Lednicy towarzyszy niesamowita atmosfera, na którą składa się to, że "na jeden dzień w roku budujemy na Polach Lednickich blisko 100-tysięczne miasto!". To więcej niż ma mieszkańców pobliskie Gniezno. Na miejscu znajdują się namioty, scena, oświetlenie, transport, zaplecze sanitarne, ochrona, straż pożarna i szpital polowy.

- Ale budujemy też coś więcej. Na fundamencie, którym jest Chrystus, pomagamy młodym ludziom odkrywać żywą wiarę, dajemy nadzieję na przyszłość oraz – podążając za słowami św. Jana Pawła II – zmieniamy oblicze tej ziemi - podkreślają organizatorzy.

Po raz pierwszy duszpasterzem Spotkania Lednickiego zostanie także dominikanka s. Łucja Rado OP, która będzie współprowadzić spotkanie z o. Tomaszem Nowakiem OP.

Tradycyjnie cała przestrzeń Lednicy jest przestrzenią głęboko symboliczną: chrzcielnica, Brama Ryba, replika krzyża z Giewontu. Każde spotkanie wiąże się jednak także z przygotowaniem czegoś, co ma unaocznić te prawdy wiary, te elementy, które pojawią się w czasie spotkania i w czasie przygotowania do niego.

Reklama

Symbol tegorocznej Lednicy zdradza już hasło spotkania: “Idź za Barankiem”. Jest to zatem Baranek - symbol Chrystusa, który niesie nowe życie. "Chcemy, żeby Baranek nie pozostawał tylko na poziomie narracji, czy na plakacie, ale by każdy uczestnik spotkania mógł zabrać go ze sobą do domu" - tłumaczą organizatorzy spotkania na Lednicy.

Oprócz pola spowiedzi w tym roku na Polach Lednickich pojawi się pole słuchania, pole dialogu. - Po czasie pandemii, po ostatnich wydarzeniach na świecie, młodzież potrzebuje rozmowy. Będzie to miejsce, gdzie uczestnicy spotkania porozmawiają o wszystkim z kapłanem, siostrą zakonną, osobą świecką, ale też psychologiem - wyjaśniają organizatorzy.

W tym roku na Lednicy pojawi się też pole talentów, czyli kilka punktów, w których młodzież jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania będzie mogła rozwijać swoje talenty i skorzystać ze zorganizowanych warsztatów.

Tegoroczni goście Lednicy pojawią się na niej w duetach. Astrofizyk prof. Sebastian Kubis i kapucyn br. Tomasz Łakomczyk będą mówili o tym, czy w sposób naukowy da się wytłumaczyć fenomen Eucharystii.

Lednickie Pola odwiedzą też Tomasz Wolny - prezenter telewizyjny i franciszkanin o. Leonard Bielecki, którzy opowiedzą o swoim doświadczeniu Eucharystii.

Z kolei o tym, jak iść za Barankiem opowiedzą wspólnoty Małych Sióstr i Małych Bracia Baranka.

"Chcieliśmy, aby w tym roku na Lednicy odwiedził nas też bł. Carlo Acutis, na nasze spotkanie zaprosiliśmy więc rodziców młodego błogosławionego. Odwiedzą nas w formie nagrania lub online" - zapowiadają organizatorzy.

Szczegółowe informacje na stronach www.lednica2000.pl i www.lednica.dominikanie.pl oraz w mediach społecznościowych.

2023-06-03 10:31

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lednica w… Małopolsce

Niedziela małopolska 23/2021, str. III

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Natalia Kukuła

Epidemia nie powstrzymuje młodych ludzi przed dzieleniem się radością z łaski wiary

Epidemia nie powstrzymuje młodych ludzi przed dzieleniem się radością z łaski wiary

Przez lata jeździliśmy na Lednicę, a od tamtego roku to Lednica przyjeżdża do nas – mówi ks. Jarosław Gawęda, zastępca duszpasterza młodzieży archidiecezji krakowskiej.

Kolejne, XXV Spotkania Młodych Lednica 2000 wypadają 5 czerwca. Uczestnicy, zamiast tradycyjnie modlić się na Polach Lednickich, spotykają się w strefach utworzonych w różnych częściach Polski. W naszej diecezji punkty powstały w Kalwarii Zebrzydowskiej, Makowie Podhalańskim i Gdowie. – W ubiegłym roku nasza mała grupa tancerzy spotkała się przy kalwaryjskim sanktuarium. W tym roku chcieliśmy, aby w naszej archidiecezji powstało kilka takich stref, żeby jak najwięcej osób mogło wziąć udział w tym radosnym święcie katolickiej młodzieży. Pomysł na taki sposób przeżycia tego dnia zrodził się wśród tancerzy lednickich i wynikał z obostrzeń pandemicznych – mówi duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Kim są dwaj biskupi z Chin kontynentalnych, którzy wezmą udział w synodzie o synodalności?

2023-09-21 19:26

[ TEMATY ]

synod

biskupi

Chiny

Episkopat News

W Watykanie ogłoszono dziś, że w rozpoczynających się 4 października obradach Synodu Biskupów nt. synodalności, obok biskupów z Hongkongu i Tajwanu, wezmą także udział dwaj biskupi z Chin kontynentalnych. Kim są ci dwaj hierarchowie?

Pierwszy z nich, to bp Antonio Yao Shun, 58-letni ordynariusz diecezji Jining w Mongolii Wewnętrznej. Był on pierwszym biskupem wyświęconym po podpisaniu w 2018 roku tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie wspólnych nominacji biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Hospicjum to dzieło Bożej miłości

2023-09-21 19:32

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Hospicjum św. Kamila

Kamil Krasowski

Bp Tadeusz Lityński sprawował Mszę św. dziękczynną za 30 lat gorzowskiego hospicjum

Bp Tadeusz Lityński sprawował Mszę św. dziękczynną za 30 lat gorzowskiego hospicjum

Najpierw była Msza św., a później uroczysta gala w Teatrze im. Juliusza Osterwy – tak gorzowskie Hospicjum św. Kamila świętowało dziś jubileusz 30-lecia swojej działalności.

- Hospicjum to dzieło Bożej miłości, dzieło samego Boga, realizowane przez ludzi, którzy również otworzyli się na tę miłość, aby ją dzielić z innymi. Bez Bożego błogosławieństwa i namaszczenia nie mogłoby ono przez tyle lat tak owocnie realizować swojej misji. Hospicjum dla pracowników, dla licznego grona wolontariuszy, darczyńców, ludzi dobrej woli było i jest wielką szkołą służby dla najsłabszych i cierpiących - mówił bp Tadeusz Lityński, podczas Mszy św. dziękczynnej za dar 30 lat gorzowskiego hospicjum, którą sprawował w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję