Reklama

Kościół

W Rzymie zaprezentowano książkę „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”

„Osoba wielkiego człowieczeństwa i niezwykłej głębi duchowej, profesjonalista obdarzony wyjątkowymi zaletami, kompetentny i ceniony mówca, Joaquin Navarro-Valls wyróżniał się ze względu na jego oddanie Stolicy Apostolskiej, a przede wszystkim na głębokie zrozumienie w stosunkach z papieżem Wojtyłą, któremu towarzyszył z wyrzeczeniem w radosnych i bolesnych chwilach jego posługi Piotrowej”.

[ TEMATY ]

książka

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak pisał kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin w pozdrowieniu skierowanym do organizatorów i uczestników prezentacji włoskiego wydania książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”, która odbyła się 5 czerwca, o godz. 17 w auli Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.

„Lektura osobistych zapisków człowieka, który przez ponad dwadzieścia lat był rzecznikiem Stolicy Apostolskiej – pisze kard. Parolin - nie tylko pozwala poznać nieznane aspekty wydarzeń historycznych dotyczących Kościoła i życia umiłowanego Papieża Polaka, lecz pomaga odkryć lepiej jego duchowość i świętość”. Wśród charakterystycznych „rysów” Jana Pawła II, które wyłaniają się z tekstu, Sekretarz Stanu wymienia: „odwoływanie się do ludzkiego sumienia, uciekanie się do modlitwy i apostolska odwaga, z jaką stawiał czoła niewygodnym i trudnym sytuacjom”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życzeniem Sekretarza Stanu jest, aby czytelnicy „oprócz czerpania przyjemności z opowieści o ziemskim życiu Kościoła, nawet w jego bardziej codziennych i osobistych aspektach, mogli wyciągnąć z lektury lekcje na temat złożonego momentu historycznego, który przeżywamy”.

Włodzimierz Rędzioch

W prezentacji książki, którą moderowała dziennikarka Valentina Alazraki, wzięli udział Giovanni Grasso, rzecznik prasowy Prezydenta Republiki Włoch, ks. Federico Lombardi SJ, Prezes Fundacji Josepha Ratzingera, dawny dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Lina Petri z Fundacji Watykańskiej Jana Pawła I, dawna współpracowniczka Navarro-Vallsa, Francesco Rutelli, były burmistrz Rzymu (kierował administracją miejska w latach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000), oraz prof. Diego Contreras, który zredagował książkę.

Jak stwierdził prof. Contrearas „Navarro-Valls starał się wykonywać swoją pracę jak najlepiej, wspierać Jana Pawła II, choć miał świadomość, że Papież nie potrzebuje jego pomocy, bo miał dar komunikowania. Ale jego stosunki z Ojcem Świętym wykraczały poza formalne relacje między podwładnym a jego szefem. Navarro-Valls podziwiał Jana Pawła II a podziw ten rósł w miarę, jak go lepiej poznawał”.

Reklama

Na prezentację książki przybyli dawni współpracownicy Navarro-Vallsa oraz obecni pracownicy Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, liczni dziennikarze akredytowani przy Watykanie, przedstawiciele środowisk akademickich i kościelnych Rzymu; na prezentację przybył także ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski. Dla mnie była to też okazja do spotkania z wieloma kolegami dziennikarzami – była wśród nich nestorka watykanistów Valentina Alazraki, oraz z przyjaciółmi z Opus Dei.

Książka ze wspomnieniami rzecznika Papieża ukazuje się w czterdziestą 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II i należy mieć nadzieję, że jak najszybciej będzie również opublikowana po polsku.

Włodzimierz Rędzioch

2023-06-06 16:39

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowemu kapłanowi

W Trzebnicy 8 grudnia odbyła się promocja książki autorstwa ks. Ireneusza Kiełbasy „Ks. profesor PWT dr hab. Antoni Kiełbasa SDS (1938-2010) – życie oraz działalność naukowa i duszpasterska”, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2013. O tym, jak powstawała książka – praca doktorska napisana pod kierunkiem ks. prof. PWT dr. hab. Michała Pieli SDS, opowiadał sam autor – ks. Ireneusz Kiełbasa SDS.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: takiej szopki tu jeszcze nie było

2023-12-05 16:59

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Karol Porwich/Niedziela

Takiej szopki jeszcze w Watykanie nie było. Dzieciątko Jezus będzie w tym roku trzymać nie Maryja czy Józef, lecz św. Franciszek. Dokładnie tak samo jak przed 800 laty, kiedy Biedaczyna z Asyżu po powrocie z Ziemi Świętej postanowił zainscenizować pierwszy w historii bożonarodzeniowy żłóbek - opowiada Radiu Watykańskiemu Enrico Berssan, odpowiedzialny za realizację świątecznej scenerii na placu św. Piotra.

Szopka zostanie odsłonięta 9 grudnia. Jak mówi Berssan, twórcy szopki świadomie nawiązują do sceny, który rozegrała się w Greccio 25 grudnia 1223 r. Chcą, aby pielgrzymi podjęli refleksję nad tym, dlaczego św. Franciszek wprowadził do naszej tradycji bożonarodzeniową szopkę.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje adwentowe Wołek i Osiołek

2023-12-06 20:50

TZ

Krzyż Pana Jezusa z Niegowonic

Krzyż Pana Jezusa z Niegowonic

W rekolekcyjną podróż do bożonarodzeniowej szopki zabierają nas w tym roku 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję