Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowi metropolici

Abp Józef Kowalczyk otrzymał paliusz

Jedność ze św. Piotrem i jego następcami jest gwarancją wolności dla pasterzy Kościoła i powierzonych im wspólnot. Tę prawdę przypomniał Benedykt XVI w czasie Eucharystii sprawowanej 29 czerwca z okazji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bazylice Watykańskiej. Ojciec Święty nałożył paliusze 38 nowym arcybiskupom metropolitom, wśród których był nowy prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Po Liturgii Ojciec Święty zszedł do grobu św. Piotra na modlitwę, następnie spotkał się z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”.

Audiencja Generalna

Wezwanie do świętości

W katechezie podczas audiencji ogólnej 30 czerwca Benedykt XVI wskazał na przykład życia św. Józefa Cafasso dla wszystkich chrześcijan dążących do świętości. Zachęcił, by ten zmarły przed 150 laty święty kapłan z Piemontu w sposób szczególny przypominał dzisiejszym księżom znaczenie poświęcania swego czasu na sakrament pojednania i kierownictwo duchowe, a wszystkim wiernym, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę na najbardziej potrzebujących.
Po wygłoszeniu nauki i streszczeniu jej w różnych językach Papież pozdrowił obecnych na Placu św. Piotra wiernych w ich językach. Po polsku powiedział: - Serdecznie witam obecnych tu Polaków, a szczególnie metropolitę gnieźnieńskiego - prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i jego gości. Od ponad tysiąca lat Kościół w Polsce i Stolicę Apostołów Piotra i Pawła jednoczy więź wiary, nadziei i miłości. Dziękujemy Bogu za tę komunię i prosimy, aby stale ją umacniał mocą Ducha Świętego. Wszystkim życzę obfitości Bożego błogosławieństwa. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Była to ostatnia katecheza przed wakacjami papieskimi, które Benedykt XVI spędza w Castel Gandolfo.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Istotnie, ten, kto ma szczęście znać młodzieńca lub dziewczynę, którzy pozostawiają własną rodzinę, naukę lub pracę, aby poświęcić się Bogu, wie dobrze, o co chodzi, gdyż ma przed sobą żywy przykład radykalnej odpowiedzi na Boże powołanie. Jest to jedno z najpiękniejszych doświadczeń, jakie dokonują się w Kościele: widzieć, dotknąć ręką działania Pana w życiu osób; doświadczyć, że Bóg nie jest jednostką abstrakcyjną, ale Rzeczywistością tak wielką i mocną, aby napełnić w sposób bardziej niż obfity serce człowieka, Osobą żyjącą i bliską, która nas kocha i prosi, aby Ją kochać.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 27 czerwca 2010 r.

Jedność ze Stolicą Apostolską zapewnia Kościołom partykularnym i Konferencjom Biskupim wolność względem władz lokalnych, narodowych i ponadnarodowych, które w pewnych przypadkach mogą stawiać przeszkody misji kościelnej.
Z homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 2010 r.

Nominacje

Nowi szefowie dykasterii

Benedykt XVI przyjął rezygnację złożoną w związku z ukończeniem przewidzianego prawem wieku przez prefekta Kongregacji ds. Biskupów, a zarazem przewodniczącego Papieskiej Komisji dla Ameryki Łacińskiej - kard. Giovanniego Battistę Re.
Jego następcą na obydwu funkcjach mianował dotychczasowego arcybiskupa Québecu - kard. Marca Ouelleta. Jednocześnie ogłosił nominację pierwszego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, którym został abp Salvatore Fisichella.
Nowym prezesem Papieskiej Akademii „Pro Vita” Ojciec Święty mianował Hiszpana - ks. prał. Ignacio Carrasco de Paula, należącego do Prałatury Opus Dei. Dotychczas był on kanclerzem tej Akademii.

Na blogach piszą

Określenie „spotkanie z Bogiem” jest dość wyświechtane. Po trosze przypomina powszednie: „Dzień dobry, Panie Sąsiedzie!”. Nie ekscytuje, nie porusza, nie wyrywa z codzienności. Ale czy życie religijne musi być zawsze fajerwerkiem, a każdy odpust parafialny dwuipółgodzinny?
Gdy ma się „dobre kontakty” z Panem Bogiem, to codzienność staje się ważniejsza od świątecznego przybrania. Dla nas, kapłanów, mozolne przypominanie tego samego, tj. nauczanie, to chleb powszedni, ale także tym chlebem karmi się Kościół i rośnie.
Sacerdos

Aborcjoniści wstydzą się swoich morderstw i doskonale wiedzą, co robią. Wskazuje na to wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prolifera, który demonstrował przed przychodnią ginekologiczną.
Günter Annen rozdawał pod przychodnią pewnego monachijskiego ginekologa antyaborcyjne ulotki. Wskazywał w nich na to, że pracujący tam lekarz dokonywał aborcji. Ginekolog poczuł się urażony i stwierdził, że naruszone zostały jego prawa osobiste. W efekcie obrońca życia został skazany na karę grzywny.
Annen odwołał się jednak do kolejnych sądów i sprawa w końcu trafiła do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Ten orzekł, iż lekarz nie może czuć się urażony, gdyż prolifer stwierdzał jedynie fakt, iż ginekolog dokonywał dozwolonego w Niemczech zabiegu. Ponadto, jako że aborcja jest tematem bardzo istotnym społecznie, nie wolno też nikomu zakazywać wyrażania swojego zdania na ten temat.
Stefan Sękowski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję