Reklama

Z Watykanu

Nowi metropolici

Abp Józef Kowalczyk otrzymał paliusz

Jedność ze św. Piotrem i jego następcami jest gwarancją wolności dla pasterzy Kościoła i powierzonych im wspólnot. Tę prawdę przypomniał Benedykt XVI w czasie Eucharystii sprawowanej 29 czerwca z okazji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bazylice Watykańskiej. Ojciec Święty nałożył paliusze 38 nowym arcybiskupom metropolitom, wśród których był nowy prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Po Liturgii Ojciec Święty zszedł do grobu św. Piotra na modlitwę, następnie spotkał się z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”.

Audiencja Generalna

Wezwanie do świętości

Reklama

W katechezie podczas audiencji ogólnej 30 czerwca Benedykt XVI wskazał na przykład życia św. Józefa Cafasso dla wszystkich chrześcijan dążących do świętości. Zachęcił, by ten zmarły przed 150 laty święty kapłan z Piemontu w sposób szczególny przypominał dzisiejszym księżom znaczenie poświęcania swego czasu na sakrament pojednania i kierownictwo duchowe, a wszystkim wiernym, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę na najbardziej potrzebujących.
Po wygłoszeniu nauki i streszczeniu jej w różnych językach Papież pozdrowił obecnych na Placu św. Piotra wiernych w ich językach. Po polsku powiedział: - Serdecznie witam obecnych tu Polaków, a szczególnie metropolitę gnieźnieńskiego - prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i jego gości. Od ponad tysiąca lat Kościół w Polsce i Stolicę Apostołów Piotra i Pawła jednoczy więź wiary, nadziei i miłości. Dziękujemy Bogu za tę komunię i prosimy, aby stale ją umacniał mocą Ducha Świętego. Wszystkim życzę obfitości Bożego błogosławieństwa. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Była to ostatnia katecheza przed wakacjami papieskimi, które Benedykt XVI spędza w Castel Gandolfo.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Istotnie, ten, kto ma szczęście znać młodzieńca lub dziewczynę, którzy pozostawiają własną rodzinę, naukę lub pracę, aby poświęcić się Bogu, wie dobrze, o co chodzi, gdyż ma przed sobą żywy przykład radykalnej odpowiedzi na Boże powołanie. Jest to jedno z najpiękniejszych doświadczeń, jakie dokonują się w Kościele: widzieć, dotknąć ręką działania Pana w życiu osób; doświadczyć, że Bóg nie jest jednostką abstrakcyjną, ale Rzeczywistością tak wielką i mocną, aby napełnić w sposób bardziej niż obfity serce człowieka, Osobą żyjącą i bliską, która nas kocha i prosi, aby Ją kochać.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 27 czerwca 2010 r.

Jedność ze Stolicą Apostolską zapewnia Kościołom partykularnym i Konferencjom Biskupim wolność względem władz lokalnych, narodowych i ponadnarodowych, które w pewnych przypadkach mogą stawiać przeszkody misji kościelnej.
Z homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca 2010 r.

Nominacje

Nowi szefowie dykasterii

Benedykt XVI przyjął rezygnację złożoną w związku z ukończeniem przewidzianego prawem wieku przez prefekta Kongregacji ds. Biskupów, a zarazem przewodniczącego Papieskiej Komisji dla Ameryki Łacińskiej - kard. Giovanniego Battistę Re.
Jego następcą na obydwu funkcjach mianował dotychczasowego arcybiskupa Québecu - kard. Marca Ouelleta. Jednocześnie ogłosił nominację pierwszego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, którym został abp Salvatore Fisichella.
Nowym prezesem Papieskiej Akademii „Pro Vita” Ojciec Święty mianował Hiszpana - ks. prał. Ignacio Carrasco de Paula, należącego do Prałatury Opus Dei. Dotychczas był on kanclerzem tej Akademii.

Na blogach piszą

Określenie „spotkanie z Bogiem” jest dość wyświechtane. Po trosze przypomina powszednie: „Dzień dobry, Panie Sąsiedzie!”. Nie ekscytuje, nie porusza, nie wyrywa z codzienności. Ale czy życie religijne musi być zawsze fajerwerkiem, a każdy odpust parafialny dwuipółgodzinny?
Gdy ma się „dobre kontakty” z Panem Bogiem, to codzienność staje się ważniejsza od świątecznego przybrania. Dla nas, kapłanów, mozolne przypominanie tego samego, tj. nauczanie, to chleb powszedni, ale także tym chlebem karmi się Kościół i rośnie.
Sacerdos

Aborcjoniści wstydzą się swoich morderstw i doskonale wiedzą, co robią. Wskazuje na to wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prolifera, który demonstrował przed przychodnią ginekologiczną.
Günter Annen rozdawał pod przychodnią pewnego monachijskiego ginekologa antyaborcyjne ulotki. Wskazywał w nich na to, że pracujący tam lekarz dokonywał aborcji. Ginekolog poczuł się urażony i stwierdził, że naruszone zostały jego prawa osobiste. W efekcie obrońca życia został skazany na karę grzywny.
Annen odwołał się jednak do kolejnych sądów i sprawa w końcu trafiła do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Ten orzekł, iż lekarz nie może czuć się urażony, gdyż prolifer stwierdzał jedynie fakt, iż ginekolog dokonywał dozwolonego w Niemczech zabiegu. Ponadto, jako że aborcja jest tematem bardzo istotnym społecznie, nie wolno też nikomu zakazywać wyrażania swojego zdania na ten temat.
Stefan Sękowski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję