Reklama

Ze świata

Opinie

Meczet w pobliżu Ground Zero w Nowym Jorku

Plan powstania meczetu w pobliżu Ground Zero w Nowym Jorku, na co wyraził zgodę prezydent Barack Obama, dzieli Amerykanów. Metropolita Nowego Jorku abp Timothy Dolan opowiada się za znalezieniem innego miejsca pod budowę mahometańskiej świątyni. W pełni uznaje on prawo muzułmanów do wolności oddawania kultu, uważa jednak, że należy również wziąć pod uwagę odczucia ludzi, dla których, jak zaznaczył, budowa meczetu w pobliżu tego tak bardzo zranionego miejsca wydaje się niestosowna.
Hierarcha przytoczył tu polski precedens z klasztorem karmelitanek przy hitlerowskim obozie w Auschwitz, gdy po protestach żydowskich zwierzchników Jan Paweł II nakazał zakonnicom opuścić klasztor. Z sondażu wynika, że dla 70 proc. obywateli USA budowa meczetu będzie obrazą dla ofiar islamskich terrorystów. Ideę tę popiera jedynie 26 proc. pytanych. Amerykańskie media odnotowują również, że rośnie odsetek Amerykanów, którzy są przekonani, że prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama jest muzułmaninem. Myśli tak co piąty ankietowany. Jedynie co trzeci Amerykanin wie, że jest on chrześcijaninem.

Francesco Cossiga nie żyje

Był filarem chrześcijańskiej demokracji

Były prezydent Włoch Francesco Cossiga zmarł 17 sierpnia w wieku 82 lat.
Włoskie środki przekazu podkreślają, że zmarł jeden z głównych filarów powojennej chrześcijańskiej demokracji we Włoszech. Cossiga był jednym z najbardziej znanych włoskich polityków, piastując najwyższe urzędy w państwie, a po zakończeniu prezydentury pełniąc dożywotnio funkcję senatora. W ostatnich dniach stan jego zdrowia bardzo się pogorszył.
Francesco Cossiga urodził się 26 lipca 1928 r. w Sassari na Sardynii. Już w młodości związał się z Chrześcijańską Demokracją. W 1958 r. został wybrany na posła, a w 1979 r. - na senatora. W 1976 r. objął tekę ministra spraw wewnętrznych w rządzie Giulio Andreottiego. Dwa lata później podał się do dymisji, po zabójstwie Aldo Moro. Decyzja ta przysporzyła mu szacunku wśród jego przeciwników politycznych. W 1979 r. został premierem, a w 1983 r. - przewodniczącym Senatu. W 1985 r. wybrano go na prezydenta kraju. Miał wówczas 57 lat i był najmłodszym politykiem w dziejach Włoch, który objął to najwyższe stanowisko w kraju. Ustąpił w kwietniu 1992 r., na dwa miesiące przed końcem kadencji.

Wiara sportowców

Ze znakiem krzyża

Reklama

Coraz więcej sportowców, na przykład piłkarzy, otwarcie przyznaje się do swojej wiary. Wcześniej w wielu krajach europejskich wyjątek stanowili zawodnicy, którzy na boisku modlili się, żegnali, czy zakładali koszulki z hasłami mówiącymi o Jezusie. Prostej na to odpowiedzi udzielił na łamach brytyjskiej gazety „The Times” ks. Graham Daniels, generalny dyrektor angielskiej organizacji „Christians in Sport”. Jego zdaniem, na zmianę mentalności wpłynęła znaczna liczba zawodników zagranicznych. - Atmosfera zmieniła się nawet w szatniach zawodników - powiedział ks. Daniels. Jeszcze 25 lat temu zawodnik, który mówiłby o sobie, że jest chrześcijaninem, zostałby wyśmiany przez kolegów. Teraz to się całkowicie zmieniło - uważa sekretarz generalny „Christians in Sport”.
Zmianę w stosunku do religii widać również w tym, że coraz więcej stowarzyszeń sportowych zatrudnia nie tylko trenera i psychologa, ale również duszpasterza.

Ludzie

Abp Bernardito Auza

Nuncjusz apostolski na Haiti abp Bernardito Auza stwierdził, że na Haiti wciąż trwa pierwsza faza pomocy ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi ze stycznia br. Arcybiskup powiedział, że w stolicy - Port-au-Prince nadal panuje chaos i o normalizacji sytuacji po katastrofie nie można na razie mówić. Zniszczenia są gigantyczne. Sama infrastruktura miasta jest w 70 proc. zrujnowana.
Życie parafialne uległo rozproszeniu w związku z wędrówką poszkodowanych w poszukiwaniu schronienia po tragedii. Ponad połowa budynków kościelnych znikła z powierzchni ziemi - dodał dyplomata papieski.
Dopiero w przyszłym roku rozpocznie się odbudowa kościołów. Obecnie priorytetem jest pomoc humanitarna dla ofiar kataklizmu.
Drugim ważnym dla Kościoła priorytetem jest odbudowa struktur szkolnictwa katolickiego. Przed tragedią zaspokajało ono ponad połowę potrzeb w tej dziedzinie na Haiti.

Cudzysłów

Prezydent i konferencja Episkopatu wysłali zaproszenia. Trzeba czekać na odpowiedź z Watykanu. Papież powiedział: „Jak Pan Bóg mi otworzy drzwi, to ja przez nie wejdę”. Trzeba modlić się, żeby te drzwi zostały otwarte.
Abp Tadeusz Kondrusiewicz o możliwości wizyty Papieża na Białorusi

Krótko

Ostatnie amerykańskie oddziały bojowe opuściły 19 sierpnia Irak. Na miejscu pozostało jeszcze 50 tys. Amerykanów, którzy będą szkolili iracką armię, ale nie będą brali udziału w akcjach bojowych.

USA alarmują, że Chiny wydają coraz więcej na wojsko. Unowocześniają swoją broń rakietową oraz flotę. Już w tej chwili chińska armia jest uważana za drugą potęgę militarną na świecie, po USA.

Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział, że jego kraj nie będzie prowadził rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat swego programu nuklearnego, jeśli USA nie zniosą sankcji i nie przestaną wysuwać gróźb natury wojskowej.

W ubiegłym roku na całym świecie zginęło 102 pracowników humanitarnych organizacji pomocowych - poinformowała w Genewie ONZ. Bilans ten ogłoszono z okazji przypadającego 19 sierpnia Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej.

Australia oderwie się od Wielkiej Brytanii? Prawdopodobne. Premier Julia Gillard opowiedziała się za zerwaniem unii. Jej zdaniem, najlepszy moment przyjdzie, gdy brytyjski tron będzie obejmował nowy monarcha.

Rząd Kosowa czasowo zakazał przedstawicielom władz Serbii wizyt na terytorium tej dawnej serbskiej prowincji. Takie posunięcie tłumaczone jest koniecznością zapobiegania „prowokacjom politycznym” - poinformował rzecznik rządu Memli Krasniqi.

Ostatnia brytyjska katolicka agencja adopcyjna musiała zrezygnować z działalności. Władze bowiem uznały, że nie ma prawa odmawiać adopcji parom homoseksualnym, a agencje nie chcą uczestniczyć w tym procederze.

Niemcy mają problem z nałogiem hazardowym swoich obywateli. Coraz więcej naszych zachodnich sąsiadów spędza wolny czas w kasynach. Licząc na łatwą wygraną, przegrywają fortuny.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Strona Mocy – Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej

2021-08-04 13:00

Takiego wydarzenia Jasna Góra jeszcze nie doświadczyła.

Pierwszego dnia (piątek) scena zostanie oddana zagranicznym wykonawcom. W ramach koncertu Abyśmy byli jedno – Międzynarodowy Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej, który nawiązuje do tytułu ekumenicznej encykliki Jana Pawła II, zaprezentuje się Stan Fortuna – amerykański franciszkanin znany z muzycznej działalności. O jego twórczości rozpisuje się amerykańska prasa, a o jego życiu zrealizowano film dokumentalny. Jest nie tylko kaznodzieją, który bierze udział w wielu spotkaniach z młodzieżą, ale także wziętym muzykiem. Obok niego zobaczymy muzyczne objawienie dekady – fenomenalną s. Cristinę Scuccię z Włoch, zwyciężczynię programu The Voice of Italy. Włoska zakonnica miała już okazję śpiewać dla polskiej publiczności. W 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży wystąpiła w Krakowie. Gwiazdą specjalną tego dnia będzie lubiana przez wszystkich i chętnie słuchana In-Grid.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję