Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 35/2010, str. 6

BPJG/Marek Kępiński

Projekt Mozart

Młode głosy w muzyce Mozarta

Muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiała 16 sierpnia na Jasnej Górze. Koncert odbył się w ramach Projektu Mozart 2010, który jest próbą liturgicznego wykonania wszystkich mszy Mozarta w ciągu osiemnastu lat. W tym roku przygotowana została „Missa brevis in D”. Cykl koncertów rozpoczął się w 2003 r. Inicjatorami projektu są muzycy ze Stowarzyszenia „Mozart 2003”, a wykonawcami - liczący kilkadziesiąt osób profesjonalny zespół muzyków - absolwentów i studentów akademii muzycznych w Polsce pod batutą Szymona Wyrzykowskiego. Podczas Projektu Mozart 2010, który jest już ósmą edycją całego cyklu, Stowarzyszenie „Mozart 2003” przygotowało tygodniową trasę koncertową. Na Jasnej Górze muzyka Mozarta została wykonana w ramach liturgii Mszy św. sprawowanej po łacinie. Eucharystia, pod przewodnictwem o. Sebastiana Mateckiego, podprzeora Jasnej Góry, została odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej. Uczestnicy Mszy św. mogli usłyszeć także utwory Mozarta: „Magnificat” KV 193, „Sub Tuum presidium” KV 198, „Litaniae Lauretane B.M.V.” KV 109 oraz „Ave verum corpus” KV 618. Na zakończenie Eucharystii zabrzmiał utwór „De profundis” (2010) - prawykonanie dzieła napisanego przez młodego kompozytora Michała Dobrzyńskiego, zamówionego przez Stowarzyszenie i skomponowanego specjalnie na potrzeby projektu. Jako soliści wystąpili: Anna Leśniewska - sopran, Justyna Kopiszka - mezzosopran, Andrzej Klepacki - tenor i Adam Kuliś - baryton. Całość prowadził Szymon Wyrzykowski.

Nowenna

Przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej

Reklama

Przez dziewięć kolejnych wieczorów, od 17 do 25 sierpnia, trwała na Jasnej Górze nowenna. Każdego dnia do uczestnictwa w Eucharystii zaproszeni byli wierni z częstochowskich i okolicznych parafii na czele z proboszczami i wikariuszami, siostry zakonne z częstochowskich domów, ojcowie i bracia paulini. Tegoroczne kazania nowennowe głosił o. dr Jan Pach. Wyjaśnił on, że nowenna stanowi przygotowanie do uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej, która w Częstochowie ma swój Dom, gdzie przyjmuje Polaków i pielgrzymów z całego świata. Nowenna była równocześnie przygotowaniem do uroczystości nowej koronacji Cudownego Obrazu wotum narodu - koronami i sukienkami miłości, wierności, cierpienia i nadziei. - Gdy patrzymy na to, co się dzisiaj dzieje w naszej Ojczyźnie, na te znaki apokaliptyczne, jak śmierć Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz elit narodu pod Smoleńskiem, w drodze do Katynia, jak klęski żywiołowe, którym towarzyszą szumne deklaracje rządzących, ale niewielka pomoc materialna, gdy widzimy ten swoisty potop bezbożnictwa oraz liberalizmu, który chce zalać Polskę, czego smutny przykład mamy pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim - to pytamy, co jeszcze ma się wydarzyć, by Polacy się obudzili? Ogłupiany jest naród, oducza się go myśleć, bronić własnej godności, chce się go uczynić masą papug powtarzających pieśń propagandy rządzących. A gdzie jest Boski Dekalog, gdzie jest polska tradycja? Są w tych różnych bolesnych doświadczeniach Boże znaki i Boże zamiary, które musimy odczytać, żeby podjąć drogę pokuty i nawrócenia. Musimy zapytać, co Bóg przez te wydarzenia chce nam powiedzieć, co chce powiedzieć Polsce? Może od tych jeszcze myślących, mających sumienie, od sprawiedliwych, jak w Sodomie, Bóg żąda wierności, aby uratować cały nasz naród? Niech te nowe sukienki i korony, w których jest tyle cierpienia, wyrzeczenia, tyle serca, ale i ogromna miłość i nadzieja, będą widzialnym znakiem hołdu dla Boga i Jego Matki ze strony wiernej reszty narodu, której wiara i zaufanie do Maryi uratują Polskę od zagłady! - mówił podczas nowenny o. Jan Pach.

Cenacolo z „Credo” na Jasnej Górze

Musical „Credo”, zrealizowany przez młodzież z międzynarodowych wspólnot Cenacolo, obejrzeli wszyscy, którzy 14 i 15 sierpnia późnym wieczorem przybyli pod Szczyt Jasnej Góry. Spektakl przygotowali młodzi, wyjątkowi artyści - wcześniej uzależnieni od narkotyków, alkoholu, pogrążeni w beznadziei. Odnaleźli oni sens życia we Wspólnocie Cenacolo (Wieczernik) i wyszli z nałogów. Teraz na nowo żyją pełnią życia, kochają Boga i ludzi, a swoimi talentami świadczą o tej miłości, choćby przez artystyczne działania. Musical „Credo” opowiada historię zbawienia, ukazując niektóre znaczące momenty: stworzenie, grzech, narodziny Jezusa, śmierć i Zmartwychwstanie.
Już na kilka dni przed występami ekipa sprawnie ustawiała profesjonalną scenę, montowała oświetlenie i scenografię. Pierwsza prezentacja „Credo” odbyła się 14 sierpnia wieczorem, oglądało ją kilka tysięcy osób, druga - w niedzielę 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Jasnogórska Muzyka Dawna

Ukazały się dwie kolejne płyty CD z cyklu „Jasnogórska Muzyka Dawna”, wydane przez Klasztor Zakonu Paulinów i Firmę Fonograficzną Musicon. Obie płyty - nr 35 i 36 - zawierają utwory o. Amando Ivanèicia - paulina żyjącego w XVIII wieku, kompozytora zaliczanego do grona najzdolniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów zakonników tamtych czasów. W jasnogórskiej serii wydano już ponad dziesięć płyt z jego muzyką. Nad realizacją projektu wydawniczego cyklu „Jasnogórska Muzyka Dawna” czuwa o. Nikodem Kilnar - prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

Zapowiedź

4 września - Nałożenie nowych koron i sukni na wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej

4-5 września - Pielgrzymka Rolników - dożynki

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio/lekkoatletyka - Duszyński: jaki kraj, taki Michael Johnson

2021-07-31 18:51

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Biegnący na ostatniej zmianie Kajetan Duszyński w efektownym stylu wyprowadził polską sztafetę mieszaną 4x400 m na pierwsze miejsce, co dało złoty medal igrzysk w Tokio. "Jaki kraj, taki Michael Johnson" - skwitował żartobliwie 26-letni lekkoatleta.

Biało-czerwoni w sobotę pobiegli w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Duszyński. Poprawili rekord Europy i ustanowili rekord olimpijski czasem 3.09,87. Wcześniejszy najlepszy wynik na Starym Kontynencie należał od piątku do...polskiej sztafety, która pobiegła w eliminacjach. Duszyński jako jedyny wystąpił w obu tych biegach.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #60

2021-08-01 08:37

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #60

Dziękujemy ks. Barnabie Dębickiemu, który towarzyszył nam przez cały lipiec. A dzisiejszą Ewangelię komentuje dla nas ks. ppor. Marcin Majewski. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję