Reklama

Głogów: Klub Inteligencji Katolickiej

Z życia diecezji

W niedzielę 27 listopada w strzeleckiej kolegiacie miała miejsce Msza hubertowska odprawiona z okazji święta patronalnego leśników i myśliwych - wspomnienia św. Huberta, które w liturgii Kościoła obchodzone jest 3 listopada.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobry początek

20 października w Głogowie uroczyście rozpoczęty został kolejny rok pracy Klubu Inteligencji Katolickiej. Dzięki uprzejmości i aprobacie proboszcza ks. dr Stanisława Jaworeckiego siedziba KIK-u nadal mieści się w parafii pw. św. Mikołaja, w sali przy kaplicy sióstr służebniczek (ul. Staromiejska 17). Inaugurującą tegoroczną działalność Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. Krzysztof Rajewicz. Po zakończeniu Najświętszej Ofiary rozpoczęła się druga część spotkania. Najpierw omówione zostały zmiany organizacyjne, a następnie rozpoczęła się dyskusja poświęcona 40-leciu inauguracji Soboru Watykańskiego II. Jednym z owoców tej wewnątrzklubowej debaty było stwierdzenie potrzeby - m.in. w ramach kolejnych comiesięcznych zebrań - ponownej i bardziej pogłębionej analizy dokumentów przyjętych przez Vaticanum II (dodatkowo zachęcił do tego fakt ukazania się na rynku wydawniczym ich nowego polskiego tłumaczenia).
Całe spotkanie i dyskusja odbywały się w niezwykle ciepłej atmosferze. Pewnym novum było przybycie na to zebranie całych rodzin, nawet z małymi dziećmi (które drugą część spotkania spędziły na wspólnej zabawie w sąsiedniej sali). Wiele wskazuje na to, iż takie wielopokoleniowe spotkania będą stanowiły jeden z charakterystycznych rysów działalności głogowskiego KIK-u. Otwiera to oczywiście nowe możliwości, ale jest też swego rodzaju wyzwaniem.
Następne spotkanie zaplanowano na niedzielę 17 listopada. O godz. 17.00 odprawiona zostanie Msza św., a w drugiej części przewidziano refleksję nad konstytucją o liturgii oraz dyskusję pod hasłem: "Powiedz mi, co czytasz?" - literackie mody, bestsellery, książki nieznane...
Nieco później niż zwykle (najprawdopodobniej pod koniec listopada) rozpocznie swój cykl wykładów Głogowskie Konwersatorium Humanistyczne, działające pod auspicjami KIK-u. Tegoroczna edycja będzie zatytułowana: "Człowieka szukam - pytania o kondycję człowieka w dobie globalizacji". Koordynatorem konwersatorium jest dr Mariusz Kwiatkowski.

Reklama

Waldemar Hass

Odpowiedź dzieci na list

W liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae (Różaniec Najświętszej Maryi Panny) z 16 października 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił Rok Różańca Świętego. Ma on trwać od października 2002 r. do października 2003 r. Szczególnym modlitwom Ojciec Święty polecił dwie intencje: pokój i rodziny.
W odpowiedzi na list Ojca Świętego dzieci z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie n. O. podjęły inicjatywę modlitwy różańcowej przez cały rok. Każdego dnia inne dziecko zabiera do swojej rodziny specjalny różaniec, na którym modli się w intencjach poleconych przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Do wspólnej modlitwy dzieci zapraszają również rodziców i rodzeństwo. Modlitwa różańcowa trwa już od 22 października, szczególnym zainteresowaniem cieszą się dni czwartkowe ze względu na nowe tajemnice światła. Wszystkie dzieci biorące udział w tej modlitwie wpisują się do księgi, która jest przekazywana wraz z różańcem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

S. Krzysztofa Kujawska CSDP

Msza hubertowska w kolegiacie

Tradycja Mszy św. hubertowskich sięga w Polsce okresu międzywojennego, jednak przez kilkadziesiąt lat powojennych z powodów politycznych Msze takie odprawiane były niezwykle rzadko. W Strzelcach pierwsza Msza hubertowska została odprawiona w roku 1996, kiedy w mieście zostało utworzone nadleśnictwo. Odtąd leśnicy i myśliwi z regionu spotykają się na liturgii ku czci swojego patrona regularnie na przemian w Dobiegniewie, Drezdenku i Strzelcach.
Tegoroczne święto pracowników lasu zorganizowało Koło Łowieckie "Ostoja" ze Strzelec i miejscowe Nadleśnictwo. Centralnym wydarzeniem obchodów była Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Stanisława Pawula. W procesji wejścia zostały wprowadzone poczty sztandarowe organizacji łowieckich z regionu.
Kilkudziesięciu myśliwych przybyło do świątyni w galowych strojach myśliwskich, co podkreślało wyjątkowość liturgii. Podczas Mszy św. myśliwi wykonywali posługi liturgiczne (czytania, psalm, Modlitwa powszechna), a bracia Jurczyszynowie oraz Błażej Chmielewski wykonywali na rogach fragmenty Mszy hubertowskiej Reinholda Stiefa. Po liturgii odbył się krótki koncert sygnałów myśliwskich w wykonaniu młodych muzyków. Ks. kan. Pawul w homilii nawiązał do legendy o św. Hubercie i nazwał las wyjątkową świątynią, za którą odpowiedzialni są właśnie w sposób szczególny myśliwi i leśnicy. Na zakończenie podziękował serdecznie kołom łowieckim za ufundowany przez nie ornat z podobizną patrona myśliwych, w którym celebrował Eucharystię. Życzył też świętującym, aby praca w lesie była wykonywana z pożytkiem dla społeczeństwa i dla nich samych. Po liturgii myśliwi udali się na wspólny obiad, a po nim niektórzy pojechali do pobliskiego Barlinka na zakończenie polowania myśliwych z Danii, gdzie przy ognisku podczas tradycyjnego pokotu rodzina Jurczyszynów dała koncert sygnałów myśliwskich.
Nadleśniczy strzelecki Hubert Jurczyszyn wraz z synami Karolem i Hubertem są popularyzatorami kultury myśliwskiej w regionie. Biorą udział w wielu konkursach i przeglądach sygnalistów w całej Polsce, skąd wracają bardzo często z laurami, a także koncertują w mieście na różnych uroczystościach lokalnych. Pytany o plany na przyszłość dotyczące kultury łowieckiej w Strzelcach, nadleśniczy powiedział, że są one w sferze jego marzeń i nie chciał mówić o żadnych konkretach. Może to jednak oznaczać zbliżającą się kolejną kulturalną ucztę i należy tylko życzyć panu Hubertowi wytrwałości w realizacji marzeń.

Reklama

Piotr Marciniszyn

Zielona Góra

W dniach 25-25 października w Zielonej Górze odbyło się spotkanie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, w którym uczestniczył asystent krajowy AK - bp Piotr Jarecki oraz biskup diecezjalny Adam Dyczkowski. W homilii podczas Mszy św. w zielonogórskiej konkatedrze bp P. Jarecki odnosząc się do przeczytanej Ewangelii zwrócił m.in. szczególną uwagę na swoistą metodę Bożego działania, przepojoną miłosierdziem względem człowieka. To właśnie - według Księdza Biskupa - winno stanowić podstawę aktywności w stowarzyszeniu. W trakcie zebrania swoją działalność zaprezentowały cztery parafialne oddziały Akcji Katolickiej, omówiono inicjatywy, jakie zamierza podjąć stowarzyszenie w najbliższym czasie, m.in. zaangażowanie się w promocję właściwej i rzetelnej edukacji, promocję kultury chrześcijańskiej, prowadzenie świetlic środowiskowych. Mówiono także o potrzebie organizowania szkoleń wychowawców kolonijnych, organizatorów festynów parafialnych czy dni skupienia AK.

Paradyż

29 października w Paradyżu odbyła się sesja metropolitarna poświęcona duszpasterstwu młodzieży. Pod przewodnictwem biskupów pomocniczych naszej diecezji: bp. Pawła Sochy i bp. Edwarda Dajczaka spotkali się duszpasterze młodzieży z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i szczecińsko-kamieńskiej, by zapoznać się z aktualną sytuacją młodego człowieka na pograniczu polsko-niemieckim w trzech diecezjach: zielonogórsko-gorzowskiej, szczecińsko-kamieńskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Mówiono m.in. o katechizacji w szkole, przebiegu katechizacji przy parafiach, szczególnie o przygotowaniu do sakramentu bierzmowania oraz o zaangażowaniu i uczestnictwie młodych ludzi w ruchach i stowarzyszeniach. Zwrócono także uwagę, by przygotowując coś dla młodych ludzi, najpierw się z nimi spotkać, zachęcić do uczestnictwa w całym procesie przygotowawczym, tak by nic nie robić dla młodych bez młodych.

Jednym zdaniem

W październiku parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radnicy zorganizowała dwie pielgrzymki autokarowe. 12 października członkowie Żywego Różańca udali się do Rokitna, na diecezjalną pielgrzymkę czcicieli Różańca świętego. Natomiast 22 października parafianie wraz z proboszczem ks. Bronisławem Kotwicą pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej w Licheniu.

18 października w Paradyżu bp Paweł Socha przewodniczył obradom Komisji ds. Stałej Formacji Kapłanów.

20 października bp Paweł Socha przeprowadził wizytację parafii pw. św. Michała Archanioła w Ciosańcu.

25 października w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach odbyła się kolejna modlitwa z cyklu "Żary dla Jezusa".

W dniach 25-27 października w sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej odbył się weekend rekolekcyjny poświęcony odnowieniu więzi małżeńskiej.

27 października bp Adam Dyczkowski wziął udział w inauguracji roku akademickiego Instytutu Formacji Katolickiej Sekcji Gorzowskiej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Studentom I roku Ksiądz Biskup wręczył indeksy.

27 października bp Paweł Socha przeprowadził wizytację parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Śmieszkowie.

Zespół Muzyki Dawnej "Preambulum" z Grodzkiego Domu Kultury oraz Zespół Muzyki Dawnej "Antiquo More" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu będą reprezentowały województwo lubuskie na XXV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej "Schola Cantorum", który odbędzie się w Kaliszu.

Zaproszenia

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada bp Adam Dyczkowski odprawi o godz. 11.00 Mszę św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu, bp Edward Dajczak o godz. 10.30 w gorzowskiej katedrze, a ks. inf. Mieczysław Marszalik o godz. 11.00 w zielonogórskiej konkatedrze.

KIK w Zielonej Górze zaprasza 12 listopada na obchody święta Niepodległości. Początek spotkania o godz. 19.00 w Sali Jasnogórskiej parafii pw. Ducha Świętego w Zielnej Górze.

W Ośrodku Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, działającym przy Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana" w Zielonej Górze, w każdy poniedziałek w godz. 14.00-17.00 pełnione są dyżury. Ośrodek służy informacjami nt. sekt działających w mieście i województwie, poradami specjalistów i pomocą w konkretnych sytuacjach. Adres: ul. Krawiecka 7-9, tel. 325-35-51.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję