Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Katecheza o św. Gertrudzie Wielkiej

Postaci i dokonaniom św. Gertrudy Wielkiej - doskonale wykształconej niemieckiej benedyktynki i wielkiej mistyczki z XIII wieku - poświęcił swą katechezę Benedykt XVI w czasie audiencji generalnej 6 października w Watykanie. Było to kolejne nauczanie papieskie w ramach cyklu o wybitnych kobietach w Kościele europejskim okresu średniowiecza.
Św. Gertruda Wielka z Helfty urodziła się 6 stycznia 1256 r. w nieznanej bliżej rodzinie w Turyngii. W piątym roku życia została powierzona opiece sióstr benedyktynek, u których zdobyła wykształcenie humanistyczne i teologiczne. Jej charakter cechowały zdecydowanie i siła przekonania. Była osobą pokorną, stającą w prawdzie, niezwykle pobożną. W 1281 r. niespodzianie przeżyła duchową wizję spotkania z Chrystusem. To wydarzenie otworzyło długi łańcuch doświadczeń, które uczyniły z niej jedną z największych mistyczek chrześcijańskich. Powołanie, odkryte przez studia humanistyczne, prowadziło ją w kierunku teologii i reguły monastycznej i miało jeden cel - apostolstwo. Podejmowała je z odwagą, głosząc prawdy wiary z prostotą, jasnością i przekonaniem. Jej sformułowania trafiały zarówno do teologów, jak i do zwykłych pobożnych osób. Chętnie zgłębiano jej pisma. Zmarła w wieku 45 lat. - Naśladujmy jej wiarę, uczmy się od niej umiłowania Chrystusa i Kościoła - zachęcał Ojciec Święty.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Kościół jest katolicki, bo wzywa każdego człowieka, by doświadczył nowego życia w Chrystusie. Misja jest zatem naturalnym następstwem istoty Kościoła, posługą jedności, którą Chrystus pragnie zrealizować w swym ukrzyżowanym ciele. Nasuwa to refleksję, że powodem osłabnięcia ducha misyjnego są nie tyle ograniczenia i braki w zewnętrznych formach działalności misyjnej, ile raczej zapominanie o tym, że misję musi ożywiać coś głębszego - mianowicie Eucharystia. Jako obecność bosko-ludzkiej miłości Jezusa Chrystusa, stale zakłada ona wychodzenie Jezusa do ludzi, którzy stają się Jego członkami, którzy sami stają się Eucharystią. Aby zatem podjęta w Ameryce Łacińskiej Misja Kontynentalna była naprawdę skuteczna, musi wychodzić od Eucharystii i prowadzić do Eucharystii.
Do biskupów z Brazylii, 4 października 2010 r.

Rodzina jest fundamentem, ponieważ to w niej kiełkuje w duszy ludzkiej pierwsze poczucie sensu życia. Zapuszcza ono korzenie dzięki związkom z mamą i tatą, którzy nie są właścicielami życia swoich dzieci, ale raczej pierwszymi współpracownikami Boga przekazującymi życie i wiarę.
Podczas spotkania z młodzieżą na Sycylii, 3 października 2010 r.

Ksiądz naznaczony jest pieczęcią kapłaństwa Chrystusa, by uczestniczyć w Jego funkcji jedynego Pośrednika i Odkupiciela. Na mocy tej podstawowej więzi otwiera się przed kapłanem ogromne pole posługi duszom dla ich zbawienia w Chrystusie i w Kościele.
Podczas spotkania z duchownymi na Sycylii, 3 października 2010 r.

Konferencja o ŚDM

Nadzieja dla Hiszpanów

Reklama

W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano 5 października program i cele najbliższego Światowego Dnia Młodzieży, które odbędzie się w sierpniu 2011 r. w Madrycie.
Arcybiskup Madrytu kard. Antonio María Rouco Varela zaznaczył, że spotkanie w Madrycie będzie miało na celu zbliżenie do Chrystusa i Kościoła Kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, zwrócił uwagę na fakt, że Benedykt XVI kładzie nacisk na to, aby spotkanie młodych katolików z całego świata nie miało jedynie charakteru festynu, dlatego integralną jego częścią są przygotowania.
Przypuszcza się, że będzie to największe pod względem liczebnym spotkanie spośród ŚDM, które odbywały się do tej pory w Europie.

Na blogach piszą

Kiedy Nobel dla Michnika? Tak, tak - to nie żart. W świetle ostatnich, coraz bardziej kompromitujących decyzji komitetu noblowskiego należy poważnie rozważyć taką kandydaturę. W zeszłym roku pokojowego Nobla otrzymał Barack Obama, człowiek, który dopiero co objął fotel prezydenta USA. Nie może się on poszczycić żadnymi wielkimi dokonaniami na rzecz światowego pokoju, jednak nagrodę dostał. Czy zatem komitet docenił jego poglądy? Poglądy takie, jak promocja homoseksualizmu czy też pełna legalizacja aborcji, i to nawet w najbardziej drastycznych i brutalnych metodach. Obama, którego coraz bardziej dosyć mają już obywatele USA. Ja zawsze uważałem, że pokojową nagrodę powinien otrzymać ktoś, kto broni życia, a nie ktoś, kto je odbiera.
Narodowiec 1906

Rok Chopinowski w całej pełni. Wszyscy ulegają jego magii, wszyscy przyłączają się do promocji naszego geniusza. Ostatnio postanowiło go promować również Ministerstwo Ochrony Środowiska z ministrem Andrzejem Kraszewskim na czele. Pan minister tak bardzo pokochał Chopina, że postanowił go przybliżyć gościom swojego urzędu i obdarować albumem. Nie chodziło mu jednak o byle jakie nagrania; zapragnął czegoś ekskluzywnego, wyjątkowego, dlatego też sięgnął po album „Chopin - nastroje kompozytora”, wydany w limitowanym i numerowanym nakładzie, którego cena jednostkowa wynosi 220 zł. W dzisiejszych, ciężkich dla budżetu czasach pan minister wykazał się wyjątkową gospodarnością i wynegocjował dla ministerstwa jednostkową cenę hurtową dla zakupu 20 albumów w wysokości 200 zł.
To, że do albumu dołączona jest płyta z muzyką Chopina, nagrana przez córkę ministra - Katarzynę Kraszewską, jest całkowicie dla sprawy nieistotne.
Blog całkiem z przypadku

Papieski list

Uznanie dla duszpasterskich inicjatyw Kościoła katolickiego na Białorusi, podjętych z okazji 300. rocznicy konsekracji katedry w Mińsku, wyraził Papież w liście nominacyjnym do kard. Jozefa Tomko. 86-letniego słowackiego purpurata, emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Benedykt XVI mianował swoim specjalnym wysłannikiem na obchody rocznicowe.
Katedrę mińską wzniesiono na początku XVIII wieku jako kościół tamtejszego kolegium Jezuitów. Świątynię konsekrował w 1710 r. biskup wileński Konstanty Brzostowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję