Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 6

Krzysztof Świertok

Szkoły im. Jana Pawła II

Mali uczniowie Wielkiego Jana Pawła II

Jubileuszowa - 10. Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę odbyła się 6 października. W tym roku modlitwie ponad 20 tys. uczennic i uczniów przybyłych wraz z opiekunami towarzyszył szczególny znak - krzyż, który sługa Boży Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Krzyż przeniesiony został na ołtarz w procesji idącej od figury Matki Bożej stojącej na jasnogórskich błoniach. Mszy św. na Szczycie przewodniczył biskup diecezji radomskiej Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Szkół im. Jana Pawła II. Koncelebrowało ponad 200 kapłanów. Obecny był prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Bp Tomasik wzywał młodych do odkrywania miłości Jezusa na krzyżu. Apelował o realizowanie w życiu trzech zasad proponowanych przez Jana Pawła II: szukania Jezusa, kochania Go i dawania o Nim świadectwa.
Na pielgrzymce reprezentowanych było ponad 500 szkół różnego szczebla, nie tylko z Polski, ale także z Litwy. Przybyły również przedszkolaki i reprezentanci dwóch uczelni wyższych noszących imię Jana Pawła II. Pielgrzymka Szkół Jana Pawła II była także szczególną okazją do modlitwy o rychłą beatyfikację Papieża Polaka. Bardzo ważnym momentem jasnogórskiego spotkania była adoracja krzyża. Każdy z uczestników pielgrzymki otrzymał pamiątkowy znaczek z wizerunkiem Jana Pawła II i krzyżem oraz obrazek przedstawiający Papieża trzymającego krzyż. Z okazji jubileuszowej pielgrzymki jako wotum wdzięczności uczniowie i wychowawcy złożyli kielich liturgiczny ozdobiony postaciami: Jana Pawła II, Karoliny Kózkówny - patronki Ruchu Czystych Serc, Stanisława Kostki - patrona młodzieży i św. Królowej Jadwigi - patronki oświaty. Spotkanie stanowiło przygotowanie do obchodów X Dnia Papieskiego, dlatego na Jasnej Górze obecni byli przedstawiciele Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

„Amazonki”

„Nadzieja zawieść nie może”

Reklama

Pod hasłem: „Nadzieja zawieść nie może” 2 października odbyła się 13. Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii. Uczestniczyło w niej ok. 6 tys. kobiet z Polski, a także z Czech, Słowacji i Niemiec. Amazonkami nazywa się kobiety, które przeszły operację amputacji piersi z powodu choroby nowotworowej. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. - Jesteście piękne dla oczu Bożych, bo bliskie krzyża, a najpiękniejszy jest krzyż. Nie ma piękniejszej miłości nad tę, którą objawił sam Bóg - który jest Miłością - sposobem śmierci krzyżowej, która to stała się zmartwychwstaniem, zwycięstwem - mówił w homilii. Zachęcił także amazonki do walki: - Walczcie ze smutkiem, choć nie jest to łatwe, gdy boli, gdy nieraz wyniki nie są najlepsze po chorobie, po operacji, i ogarnia pesymizm. Przezwyciężajcie ból! - mówił abp Nowak. - Leczcie się, pomagajcie sobie, ale gdy się nie przezwycięży tych cierni, bo one muszą być, otwórzcie się na miłość ukrzyżowaną Jezusa. W czasie pielgrzymki amazonki ponowiły akt zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej oraz wystosowały telegram do Papieża Benedykta XVI.

Rodzina Różańcowa

Jasna Góra otoczona modlitwą

Rozpoczął się październik - miesiąc poświęcony w szczególny sposób modlitwie różańcowej. Jak co roku odbyły się trzydniowe rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Na zakończenie - 3 października Eucharystii na Szczycie przewodniczył abp Stanisław Nowak. Uczestniczyli członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (Zarząd i parafialne Koła) oraz pielgrzymi z różnych stron kraju, zwłaszcza osoby należące do Kół i Róż Różańcowych - w sumie ok. 8 tys. osób. Mszę św. koncelebrowali: o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów, tegoroczny rekolekcjonista. Zebranych witał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Podkreślił, że Jasna Góra jest otoczona modlitwą, która bardzo mocno przylgnęła do wszystkich Polaków - modlitwą różańcową. Przywołał słowa Jana Pawła II, który tak mocno ukochał Różaniec: „Ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje życiem ludzkim”. W homilii abp Nowak mówił: - Jesteście przedstawicielami, cząstką wybraną, by tutaj w tym roku być i powiedzieć: „Pójdziemy wiernie do Boga z różańcem w ręku, z Maryją”. Jasnogórska Rodzina Różańcowa została zawiązana 42 lata temu na Jasnej Górze z inicjatywy śp. o. Bronisława Matyszczyka, paulina.

Krótko

1 października przybyła 2. Pielgrzymka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wystawiono poczty sztandarowe Grup Regionalnych i GOPR. Obecny był Jacek Dębicki, naczelnik GOPR.

2 października odbyła się 4. Pielgrzymka Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Henryk Witczyk, a koncelebrował ks. Arkadiusz Zawistowski, kapelan Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Został odczytany akt zawierzenia oraz list abp. Sławoja Leszka Głódzia, opiekuna Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

2 października odbył się 31. Dzień Skupienia Katolickich Prawników Polskich. Szczególną intencją pielgrzymki była modlitwa za 18 prawników, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej pod Katyniem. Mszy św. przewodniczył bp Adam Lepa z Łodzi. Eucharystię koncelebrowali: bp Artur Miziński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Prawników, i ks. prał. Jan Pasierbek, krajowy duszpasterz prawników.

2 października przybył na Jasną Górę abp Luis Ladaria, sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Towarzyszyli mu m.in.: ks. prof. Henryk Pietras, rektor Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie i ks. Dariusz Kowalczyk, profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

2 października ok. 5,5 tys. uczniów uczestniczyło w Pielgrzymce Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej. Wraz z nimi przybył bp Marian Rojek z Przemyśla.

3 października modliła się 3. Pielgrzymka Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Eucharystii przewodniczył, należący do Bractwa, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w udostępnionej Trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję