Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Mogą mówić, ale pod dyktando

To staje się groźne i nie można tego bagatelizować. Blisko trzy lata temu grupa lewaków ostro protestowała przeciw wykładowi, jaki Benedykt XVI miał wygłosić na rzymskim uniwersytecie „La Sapienza”. Do wykładu nie doszło. 1 grudnia br. bratnie środowiska na Półwyspie Iberyjskim nie dopuściły do prelekcji na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie kard. Antonia Maríi Rouca. Hiszpański purpurat miał mówić na temat: „Bóg nieznany Hiszpanom XXI wieku”. W sukurs grupie lewaków przyszli przedstawiciele bliskiego ideowo hiszpańskiego rządu, którego reprezentant stwierdził, że wobec gróźb grup wzywających do bojkotu, włącznie z użyciem siły, przyjazd kardynała na uniwersytet nie jest wskazany, ponieważ nie można zagwarantować bezpieczeństwa ani jemu, ani uczestnikom konferencji. Wykład się nie odbył. Można się pocieszać, że nas to nie dotyczy. Czyżby? Całkiem podobna, a może nawet gorsza sytuacja miała miejsce 11 listopada, kiedy nasz prezydent wyraził niezadowolenie z treści homilii głoszonej przez ks. płk. Stanisława Żarskiego. Wydarzenie miało miejsce na terenie świątyni i demonstruje marzenia polityków. Najlepiej gdyby duchowni mówili pod dyktando.

Tomasz Musiał

Rzym

Stulecie Instytutu Polskiego w Rzymie

Papieski Kościelny Instytut Polski w Rzymie rozpoczął setny rok działalności. W Instytucie mieszkają księża skierowani przez biskupów na studia kościelne do Rzymu. Dom powstał z inicjatywy św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara. Biskup przemyski poświęcił go osobiście 13 listopada 1910 r.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się 18 stycznia Mszą św. przy grobie Jana Pawła II w Grotach Watykańskich, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, z homilią prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Dwudniowe sympozjum jubileuszowe będzie poświęcone historii Instytutu, jego założycielowi, a także postaciom prymasów Polski i formacji księży studentów. 19 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, w kaplicy Instytutu zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego. Zostanie poświęcona pamiątkowa tablica-wotum.
Obchodom roku jubileuszowego w Instytucie Polskim towarzyszyć będzie wiele inicjatyw. Zaplanowano pielgrzymki, spotkania i koncerty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Taizé

W tym roku w Rotterdamie

Po Poznaniu, Brukseli, Genewie, Zagrzebiu, Mediolanie, Lizbonie nadszedł czas na Rotterdam. Tegoroczne 33. Spotkanie Europejskie, organizowane przez Wspólnotę z Taizé, odbędzie się w Holandii w dniach 28 grudnia 2010 r. - 1 stycznia 2011 r.
Uczestnicy spotkania zostaną ugoszczeni przez wspólnoty kościelne i rodziny w całym regionie, od Bredy po Hagę, od Goudy po Hoek van Holland. Młodzi ludzie będą pogłębiać wiarę oraz zastanawiać się nad odpowiedzialnością podejmowaną ze względu na Chrystusa w Kościele i w społeczeństwie. Niektóre tematy są inspirowane przez „List z Chile”, który napisze brat Alois - przeor Taizé. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach Taizé w internecie: www.taize.fr.

Rosja

Misjonarki Miłości zagrożone

W Moskwie zagrożona jest dalsza posługa Misjonarek Miłości. Władze chcą pozbawić siostry prawa do opieki nad ciężko chorymi przekazanymi pod ich opiekę z domu dziecka jeszcze na początku lat 90. Za zakonnicami ujęła się tamtejsza nuncjatura apostolska.
W domu sióstr przeprowadzono kontrolę ich działalności i stwierdzono, że wszyscy podopieczni są w bardzo dobrym stanie, mają to, co im jest potrzebne. Dzięki staraniom sióstr ich podopieczni otrzymali legitymacje inwalidzkie, renty, ulgi socjalne. Międzyresortowa Rada Koordynacyjna dopatrzyła się jednak nieprawidłowości formalnych w posłudze sióstr, polegających na braku określenia statusu prawnego podopiecznych oraz praw formalnych sióstr do sprawowania opieki.

Ludzie

Kard. Jaime Ortega

Kubański kardynał Jaime Lucas Ortega y Alamino spotkał się w Madrycie z grupą byłych kubańskich więźniów politycznych. Dzięki pośrednictwu Kościoła na Kubie zostali oni wypuszczeni na wolność i ze swoimi rodzinami przyjechali do Hiszpanii. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele środowiska kubańskiego oraz miejscowi politycy.
Spotkanie miało serdeczny charakter. Rozmawiano m.in. o ich sytuacji w Hiszpanii, o najbliższej przyszłości, a także o innych więźniach politycznych kubańskiego reżimu. Główne problemy byłych więźniów to rozłąka z rodziną oraz niewystarczająca pomoc rządu hiszpańskiego w procesie adaptacji.
Kard. Ortega zobowiązał się przekazać stronie hiszpańskiej bolączki przymusowych imigrantów. Jednocześnie zapowiedział, że w najbliższym czasie zostaną zwolnieni kolejni więźniowie. - Nie wiem, kiedy to nastąpi, ponieważ nie leży to w mojej mocy. Mam jednak wyraźną obietnicę, że zostaną zwolnieni ci, którzy zostali. Niektórzy chcą zostać na Kubie, inni wyjechać do USA - podkreślił kubański arcybiskup.

Cudzysłów

Ludzie boją się migrantów, ale potrzebuje ich gospodarka
Abp Silvano Tomasi - obserwator Stolicy Apostolskiej przy agendach ONZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie

Krótko

Z Benedyktem XVI spotka się 13 stycznia 2011 r. ok. 30 przywódców religijnych z Izraela. Są to członkowie Rady Przywódców Religijnych i Wyznań Religijnych.

Na Półwyspie Koreańskim nie słabnie napięcie. Kolejnych ataków z Północy spodziewa się Korea Południowa.

Władze USA poinformowały stronę palestyńską, że nie udało im się nakłonić rządu Izraela do wprowadzenia nowego moratorium na kolonizację terytoriów okupowanych. To oznacza fiasko rozmów amerykańsko-izraelskich.

W pożarze, który wybuchł 2 grudnia w lesie w pobliżu Hajfy na północy Izraela, zginęło ok. 40 osób. Z terenów, na których szaleje pożar, ewakuowano setki ludzi. Według lokalnych mediów, ogień opanował teren o powierzchni prawie 3 tys. hektarów.

Chiny blokują rezolucję ONZ w sprawie ataku Korei Płn. na południowego sąsiada.

Interpol wydał międzynarodowy list gończy za Julianem Assange, założycielem portalu WikiLeaks. Assange jest podejrzewany przez szwedzki wymiar sprawiedliwości o gwałt.

Niepokój na rynkach finansowych - wywołany złą sytuacją gospodarczą Irlandii, Portugalii i Hiszpanii - wskazuje, że należy się liczyć z drugą falą kryzysów. Jej przebieg może być znacznie bardziej bolesny niż pierwsza fala.

Dziennik „The Wall Street Journal” nie będzie już pisał o „polskich obozach koncentracyjnych”. To pierwsza duża amerykańska gazeta, która instruuje, jak należy określać Auschwitz i inne obozy koncentracyjne.

Władimir Putin, premier Federacji Rosyjskiej, zagroził, że Rosja będzie rozwijała swój potencjał nuklearny, jeśli USA nie ratyfikują nowego porozumienia na temat redukcji zbrojeń START.

Białoruś do 2012 r. zlikwiduje wszystkie swoje zapasy wzbogaconego uranu. Pomoc techniczną i finansową otrzyma od USA. Białoruś zostanie także zaproszona na szczyt światowych przywódców poświęcony bezpieczeństwu atomowemu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję