Reklama

Kościół

Kard. Ryś: Pielgrzymka jest czasem uczenia się Kościoła

- Pielgrzymka jest czasem uczenia się Kościoła. Myślę, że każdy, kto wybierze się na pielgrzymkę, ma takie piękne doświadczenie tego, czym jest Kościół, czym Kościół może być. Jest to jeden z pięknych walorów pielgrzymowania – mówił kard. nominat Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy świętej dla pątników 555. Pieszej Pielgrzymki Pabianickiej, którzy w tych dniach przybyli do tronu Królowej Polski, pielgrzymując przez 5 dni i pokonując dystans ponad 130 km.

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś został metropolitą łódzkim 4 listopada 2017 r.

Abp Grzegorz Ryś został metropolitą łódzkim 4 listopada 2017 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O pielgrzymowaniu i o dwu obrazach Kościoła, który przychodzi od Boga z nieba i jest dla nas wzorem, mówił do pielgrzymów z Pabianic abp Grzegorz Ryś.

- Dziś słowo kieruje naszą uwagę na Kościół, który jest przechodzący do nas z nieba od Boga. To bardzo ważne. Kiedy Kościół nie jest tym, którzy przychodzi z nieba od Boga, a jest tylko tym, który budujemy i majsterkujemy przy nim po swojemu – to nie jest ciekawie. Ten Kościół przychodzący z nieba jest pokazany w dwu obrazach – Oblubienica i Małżonka Baranka, a drugi obraz Kościoła to miasto przychodzące z nieba od Boga – zauważył hierarcha.

- Tym, co jest najpiękniejsze na pielgrzymce, jest to, że idziemy w dużych liczbach, ale pielgrzymka jest czasem głęboko indywidualnym. Jest czasem bliskich osobistych spotkań. W tych osobistych spotkaniach idzie o spotkanie z Jezusem, o odnowienie naszego spotkania z Jezusem – zaznaczył duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-08-25 13:33

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Grzegorz Ryś: Tym, co Kościół winien rozwijać, nie są narzędzia polityczne tylko środki ewangeliczne

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

- Tym, co Kościół winien rozwijać nie są narzędzia polityczne tylko środki ewangeliczne: głoszenie Słowa, sprawowanie sakramentów, budowanie wspólnoty i dzieło miłości. Na tym Kościół się opiera. A jeśli ktoś tego nie chce robić, tylko ogląda się na polityczną władzę, by szukać poczucia bezpieczeństwa, to głęboko się myli – mówi w rozmowie z KAI abp Grzegorz Ryś, który 30 września zostanie mianowany kardynałem. Dodaje, że „potrzeba nam dziś wiary opartej na osobistej relacji z Chrystusem”, a polska religijność będzie zapewne ewoluować od „katolicyzmu kulturowego” ku wierze z osobistego wyboru.

Kard. Ryś wyjaśnia jakie elementy w misji Kościoła są dlań najważniejsze i do czego będzie starał się inspirować polskich biskupów. Mówi o znaczeniu nowej ewangelizacji i potrzebie większego otwarcia się Kościoła na dialog i wyzwania „nowej epoki”. Duże nadzieje wiąże z zainicjowanym przez papieża Franciszka synodem biskupów nt. synodalności, na którego obrady udaje się w październiku do Rzymu na osobiste zaproszenie ze strony papieża.

CZYTAJ DALEJ

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej Piekarskiej

2024-05-26 16:40

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Adam Stano / Vatican News PL

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, Kalwaryjskie Wzgórze w Piekarach Śląskich wypełniło się pielgrzymami. Mężczyźni i młodzieńcy przybyli do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, by zjednoczyć się na modlitwie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Kościół jest rodziną Bożą w świecie. Ty i ja, my wszyscy, na mocy chrztu udzielonego nam kiedyś, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, włączeni zostaliśmy w Chrystusa i w Kościół. Przychodzimy dziś, by Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za to włączenie dziękować” - mówił podczas homilii abp Polak, nawiązując do obchodzonej uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Prymas podkreślił również, jak ważne jest odpowiedzialne ojcostwo:„Odpowiedzialne za wypowiadane słowa, za podejmowane decyzje, za powierzonych sobie bliskich, (…), ale także za kształtowanie w sercach synów i córek prawdziwego Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję