Reklama

Kościół

Szkoła formuje także duchowość uczniów

Szkoła powinna pomóc rozwijać zdolności intelektualne uczniów nie zapominając o sferze duchowej człowieka – podkreślił bp Jan Glapiak podczas inauguracji roku szkolnego Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Podczas uroczystości poświęcono sztandar szkoły z zawołaniem „Wiara, wiedza, wychowanie”.

[ TEMATY ]

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inauguracja roku szkolnego rozpoczęła się w katedrze poznańskiej, następnie uczniowie i wychowawcy przeszli do położonego nieopodal budynku szkoły.

W homilii bp Glapiak przypomniał, że Jezus w dzieciństwie też był uczniem, pobierał formację duchową i ludzką, w domu uczył się zasad życia i wierności Bogu, a w szkole poznawał tradycję swojego narodu i Pisma, w których zawarte było Prawo Boże. „Możemy zatem powiedzieć, że otrzymał taką całościową formację, która pomogła Mu później w dobrym funkcjonowaniu w ówczesnym społeczeństwie oraz w owocnym pełnieniu misji jaką Mu powierzył Bóg Ojciec” – zauważył poznański biskup pomocniczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do myśli św. Augustyna bp Glapiak przekonywał, że rodzina, szkoła i Kościół pomagają Bogu kształtować człowieka, nadając mu „niepowtarzalnie piękne kształty”. „To bycie człowiekiem i bycie z drugim i dla drugiego jest wpisane w różnorodność posiadanych zdolności i talentów. Bóg stworzył nas różnymi i obdarował różnymi darami i zdolnościami po to, abyśmy wzajemnie sobie służyli i wzajemnie siebie potrzebowali; i byśmy odkrywali prawdę, którą Pan Bóg jakby zakodował i ukrył w świecie i w drugim człowieku” – mówił bp Glapiak.

Katedralna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia to pierwsza tego typu szkoła w Polsce. Organem założycielskim i prowadzącym jest archidiecezja poznańska, a organem nadzorującym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to szkoła publiczna, w której uczą się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Realizuje podstawy programowe dla 6-letniej szkoły podstawowej i szkoły muzycznej I stopnia. W szkole dzieci uczą się gry na instrumentach oraz śpiewu, uczestniczą w koncertach chóru szkolnego i Poznańskiego Chóru Katedralnego. Śpiew uczniów często towarzyszy uroczystościom liturgicznym w katedrze poznańskiej.

2023-09-04 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: W opiniowaniu jest podręcznik do HiT Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych

[ TEMATY ]

edukacja

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Podręcznik do historii i społeczeństwa autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego jest już dopuszczony do użytku szkolnego, a w opiniowaniu jest inny, przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN w poniedziałek w TVP Info pytany był m.in. o podręcznik do nowego przedmiotu szkolnego historia i teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Włochy/ W Pompejach znaleziono kolejny doskonale zachowany fresk

2024-03-02 08:26

[ TEMATY ]

Pompeje

Wojciech Dudkiewicz/Niedziela

To, co możemy dziś podziwiać, stanowi zaledwie niewielką część tego, co jeszcze skrywa ziemia

To, co możemy dziś
podziwiać, stanowi
zaledwie niewielką
część tego, co jeszcze
skrywa ziemia

Kolejnego odkrycia dokonano w Pompejach. Na terenie pozostałości antycznego miasta, zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza, archeolodzy znaleźli doskonale zachowany fresk, przedstawiający Fryksosa i Helle - rodzeństwo z mitologii greckiej.

Według mitu były to dzieci króla Atamasa i Nefele.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne rozważania Siedmiu Boleści NMP: Zgubienie Jezusa

2024-03-02 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Ks. Krzysztof Hawro

W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy do wspólnego rozważania Siedmiu Boleści NMP.

Boleść pierwsza: Proroctwo Symeona
Boleść druga: Ucieczka do Egiptu
Boleść trzecia: Zgubienie Jezusa
Boleść czwarta: Spotkanie na Drodze Krzyżowej
Boleść piąta: Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
Boleść szósta: Zdjęcie z krzyża
Boleść siódma: Złożenie do grobu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję