Reklama

Digitalizacja przedwojennej „Niedzieli”

Troska o naród i rodzinę

Witold Iwańczak
Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 29


Zdjęcie z 32. numeru „Niedzieli”, 6 sierpnia 1939 r.

W ostatnich przed wybuchem II wojny światowej numerach „Niedzieli” były poruszane przeróżne trudne tematy, nie tylko te związane z zagrożeniem bezpieczeństwa naszego kraju. Na przełomie lipca i sierpnia 1939 r. był przedstawiony ciekawy temat demograficzny w związku z podjętymi przez Francję konkretnymi działaniami. Francuski premier Daladier w rozmowie z Chamberlainem stwierdził: „My politycy przeceniamy zakres swego działania. Nasze posunięcia - ich moc, skuteczność, długotrwałość - zależą przede wszystkim od moralnej i fizycznej tężyzny ludów, którym przewodzimy”. Ze statystycznych analiz wynikało, że naród francuski wymiera. W latach trzydziestych już o kilkadziesiąt tysięcy rocznie większa była liczba zgonów niż narodzin. To zaniepokoiło Daladiera: „Co będzie? My politykujący opieramy się na obliczeniach, ale zapominamy o straszliwych tajemniczych perturbacjach, jakie odbywają się z najcenniejszym materiałem, jakim jest życie samego człowieka”. Na początku lipca 1939 r. gabinet premiera Daladiera odbywał „wielogodzinne narady nad projektami ustaw w sprawie środków zmierzających do... powstrzymania katastrofalnego spadku przyrostu naturalnego”. Pierwsze z zarządzeń miało charakter duchowy - rząd w formie odezwy do narodu miał apelować do jego wartości nieprzemijających, miłości do ojczyzny i rodziny. Następnie miały być wydane dekrety ukrócające praktykę rozwodów i wypowiadające bezlitosną walkę przeciwko zbrodni przerywania ciąży. Kolejne dekrety szły w kierunku obniżania podatków dla ojców rodzin, specjalnej bonifikaty od podatków dla rolników posiadających dzieci, podniesienia subsydiów dla matek z liczniejszym potomstwem, udzielania bezzwrotnych pożyczek młodym rolnikom, którzy założą rodzinę i zobowiążą się co najmniej 15 lat pracować na roli, itp. Skarb państwa francuskiego przewidywał, że sfinansowanie tej pomocy dla rodzin mogło kosztować państwo rocznie blisko 2 mld franków... ale nikt nie traktował tego jako jakiejś straty.
Chciałbym, aby nasi współcześni politycy również potrafili oprócz cyfr dostrzegać życie zwykłego Polaka i zamiast się kłócić i działać tymczasowo, zaczęli wspólnie myśleć o przyszłości naszego narodu.
Przy okazji chciałbym zaapelować do Czytelników, by jeśli ktokolwiek posiada, nawet podniszczone, egzemplarze „Niedzieli” z sierpnia 1939 r. (brakuje nam numerów 33, 34 i 35), skontaktował się z redakcją lub bezpośrednio ze mną (tel. 34/366-48-94). Kto wie, ile tylko w tych trzech numerach gazety może być interesujących wiadomości.

witold.iwanczak@niedziela.pl

Dzieją się Cuda

2019-06-12 09:02

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 20-21

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

Wikipedia

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewna obrona Jasnej Góry

2019-06-17 17:30

Marian Florek

Wszystkie ogólnopolskie media, które komentowały II Marsz Równości w Częstochowie, koncentrowały się na spektakularnych wątkach związanych z tym wydarzeniem. A szkoda. Jakoś bez echa przeszła inicjatywa częstochowskiej Akcji Katolickiej, aby przy figurze Matki Bożej, stojącej na wejściu na plac jasnogórski, zorganizować modlitewną redutę.

Setki, jeśli nie tysiące ludzi z wielu stron Polski przyjechało w dniu 16 czerwca br., aby pokojowo z pełnym szacunkiem dla innych zamanifestować swoje przekonania i obronić przed profanacją Królową Polski - Matkę Bożą Częstochowską.

Wyrażnie podkreślił taki właśnie charakter zgromadzenia Artur Dąbrowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Częstochowie. Modlitwę poprowadził ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie i kapelan NSZZ „Solidarność” w Częstochowie. Przebiegała ona w atmosferze skupienia i powagi.

Biorący udział w II Marszu Równości i modlący się ludzie zostali sprawnie rozdzieleni przez policję. Incydenty dziejące się na obrzeżach zgromadzenia nie zakłócały atmosfery modlitwy. Wniosek z tego wydarzenia jest zatem jeden i chyba optymistyczny. W dobie prób rozhuśtania społecznych nastrojów, siła modlitwy stanowi jedyne i skuteczne remedium, aby zbudować miedzyludzką zgodę w naszej ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem