Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 45

Adam Bujak, Arturo Mari, Jan Paweł II. Dzień po dniu/Biały Kruk

USA

Amerykanie podziwiają Jana Pawła II

Zdecydowana większość Amerykanów nadal darzy wielkim szacunkiem Jana Pawła II - tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rycerzy Kolumba. Wraz z prowadzonym przez zgromadzenie marystów Instytutem Badania Opinii Publicznej zapytali oni 1274 dorosłe osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych - katolików praktykujących i niepraktykujących oraz niekatolików - o stosunek zarówno do polskiego Papieża, jak i do jego zbliżającej się beatyfikacji.
Z badań wynika, że 78 proc. ogółu Amerykanów i 98 proc. katolików żywi co najmniej podziw dla Jana Pawła II. Większość odpowiadających - 55 proc. Amerykanów i 82 proc. katolików - stwierdziła, że darzy „bardzo dużym” lub „znacznym” podziwem jego postawę jako papieża. Prawie co szósty mieszkaniec Stanów Zjednoczonych i ponad 80 proc. katolików oświadczyło, że uważają Jana Pawła II za jednego z najlepszych papieży w dziejach Kościoła. ¾ Amerykanów zgadza się, że zasłużył on na to, by Kościół ogłosił go błogosławionym, podczas gdy podobnego zdania jest 90 proc. ogółu katolików i 94 proc. regularnie praktykujących swoją wiarę.
Ponad 40 proc. Amerykanów i 87 proc. katolików twierdzi, że przyszły błogosławiony odcisnął jakiś ślad na ich życiu duchowym. Prawie 2/3 mieszkańców USA pamięta różne jego podróże do ich kraju, a 46 proc. z nich śledziło za pośrednictwem mediów pogrzeb Ojca Świętego Jana Pawła II w kwietniu 2005 r.

Królewski ślub stulecia

Książę William poślubił Kate Middleton

Następca brytyjskiego tronu książę William 29 kwietnia br. poślubił Kate Middleton. Do Londynu na to wydarzenie przybyła arystokracja z całego świata. Co najmniej milion ludzi wypełniło przed ceremonią okolice Pałacu Buckingham i Opactwa Westminsterskiego. Szacuje się, że za pośrednictwem telewizji uroczystość śledziły nawet trzy miliardy ludzi. Kate Middleton jest już obecnie księżną Cambridge.

Francja

Można obrażać

Sąd w Awinionie odrzucił wniosek francuskiego Przymierza przeciw Rasizmowi i na rzecz Poszanowania Francuskiej i Chrześcijańskiej Tożsamości (AGRIF) w sprawie usunięcia bluźnierczego dla chrześcijan zdjęcia z wystawy sztuki. Przedstawia ono krucyfiks zanurzony w urynie.
Ponadto trybunał skazał stowarzyszenie na zapłacenie 8 tys. euro odszkodowania właścicielom ekspozycji za podanie ich do sądu. Zdaniem adwokata AGRIF, Hervé de Lépinau, decyzja ta oznacza, że „chrześcijanie nie mogą już prawnie bronić się przed tym, co uważają za zamach na swoją godność i wiarę”. Stowarzyszenie nie wyklucza apelacji.

Reklama

Ludzie

Kard. Jorge Liberato Urosa Savino

Arcybiskup Caracas kard. Jorge Liberato Urosa Savino powiedział, że socjalizm jako system nie sprawdził się. Nawiązał on do wypowiedzi prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, który w Niedzielę Palmową po Mszy św., w której uczestniczył wraz z rodziną i członkami rządu, określił Chrystusa jako pierwszego socjalistę i rewolucjonistę współczesnego świata.
Jezus Chrystus był Bogiem, który cierpiał jak człowiek, ale nigdy nie był liderem w stylu politycznym, jak niektórzy go przedstawiają - podkreślił hierarcha w wypowiedzi dla jednej ze stacji telewizyjnych oraz w trakcie Mszy św. w bazylice św. Teresy, gdzie znajduje się figura Jezusa Nazarejczyka, uważana za cudowną, będąca ważnym elementem wenezuelskich obchodów Wielkiego Tygodnia.
W kazaniu wygłoszonym tam w Wielką Środę kardynał podkreślił, że Wenezuela potrzebuje zmian nie tylko politycznych, ale i etycznych. - Żyjemy w kraju bezkarności, przestępstw, nadużywania siły, gdzie zabójstwa stały się chlebem powszednim i uważane są za normalne wydarzenia dnia codziennego. To wszystko nie jest zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego - podkreślił arcybiskup Caracas.

Cudzysłów

Społeczeństwo wiele od nas oczekuje. Jeśli chcemy sprostać temu wyzwaniu, musimy przede wszystkim być chrześcijanami wprowadzającymi pokój i nadzieję, prowadząc innych do realnych rozwiązań kwestii publicznych, którym tak bardzo dziś szkodzą kłótnie oraz interesy egoistyczne - a to wymaga mocnego trwania w wierze.
Abp Dominik Duka OP, prymas Czech

Krótko

Barack Obama lekko, ale na kluczowych stanowiskach, przemeblował swój rząd. Z funkcji sekretarza obrony zrezygnował Robert Gates. Zastąpi go obecny szef CIA Leon Panetta, a jego miejsce zajmie gen. David Petraeus, były dowódca wojsk USA w Iraku.

Były prezydent USA Jimmy Carter przebywał w Korei Pn. i rozmawiał z Kim Dzong Ilem o programie atomowym tego państwa.

Tornado w siedmiu południowych stanach USA pochłonęło co najmniej 300 śmiertelnych ofiar. Gubernatorzy stanów: Alabama, Missisipi i Georgia ogłosili stan klęski żywiołowej, licząc na pomoc władz federalnych.

MFW obliczył, że już za pięć lat chińska gospodarka będzie większa od amerykańskiej. USA są największą gospodarką od 1890 r., kiedy wyprzedziły Wielką Brytanię.

Polityka jednego dziecka w Chinach ograniczyła przyrost naturalny, ale stworzyła nowe społeczne problemy. Najgroźniejszym jest błyskawiczne starzenie się społeczeństwa. Już 13 proc. mieszkańców kraju ma ponad 60 lat - to o 3 pkt proc. więcej niż w 2000 r.

Chiny zareagowały na wybór następcy politycznego Dalajlamy XIV, ogłaszając, że nie uznają tybetańskiego rządu na uchodźstwie i traktują go jako nielegalną organizację.

Francja i Włochy chcą zmienić traktat z Schengen, aby można było łatwiej przywracać kontrole na wewnętrznych granicach UE. Ten krok miałby pomóc w postawieniu tamy nielegalnej imigracji, ale jednocześnie może być początkiem końca strefy Schengen.

Firma Sony - potentat na rynku elektroniki - wpadła w prawdziwe tarapaty. Z jej serwerów wykradziono informacje o blisko 80 mln klientów sieci Playstation, w tym informacje o kartach kredytowych.

W Kandaharze z afgańskiego więzienia uciekło 500 talibów. Wydostali się przez podziemny, 350- metrowy tunel. Najprawdopodobniej tunel został wykopany od zewnętrznej strony.

Na Litwie poseł Gintaras Songaila, znany z antypolskich poglądów, wypowiedzi i działań, został usunięty z rządzącej partii Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci - poinformowały litewskie media. Songaila został usunięty za rażące naruszenie statutu konserwatywnego ugrupowania. Decyzję taką podjął sąd partyjny.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Reklama

Słowo Biskupa Świdnickiego w związku z tragiczną śmiercią śp. Kristiny

2019-06-16 15:44

Bp Ignacy Dec

Drodzy diecezjanie,
wszyscy jesteśmy poruszeni i wstrząśnięci tragiczną śmiercią śp. Kristiny należącej do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach. Jako wspólnota diecezjalna przekazujemy wyrazy współczucia pogrążonej w bólu najbliższej rodzinie. Zapewniam o swojej modlitwie w intencji śp. Kristiny i Jej bliskich.

Ks. Sławomir Marek

Bardzo proszę, by we wszystkich kościołach diecezji w najbliższą niedzielę w ramach modlitwy wiernych włączyć intencję za śp. Kristinę i Jej rodzinę.

Niech Bóg, Źródło życia i nadziei udzieli pogrążonym w żałobie siły i pociechy w tym trudnym czasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydencka wizyta w Dolinie Krzemowej

2019-06-18 18:39

KPRP

Prezydent Andrzej Duda, w ostatnim dniu wizyty roboczej w USA, spotkał się z przedstawicielami firm z Doliny Krzemowej, m.in.: IBM, Microsoft, Oracle, Facebook, Cisco i VISA. Rozmawiał również z kierownictwem You Tube'a i Google'a.

Jakub Szymczuk/Niedziela

W Menlo Park otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.

– Dziękuję za spotkanie w tym miejscu, tak znaczącym dla rozwoju światowych nowoczesnych technologii – mówił Prezydent, dodając, że Silicon Valley to na pewno centrum światowej nowoczesności, jeżeli chodzi o rozwój technologiczny, przemysłowy i technologii cyfrowych. Podkreślił, że Polska, jako jedno z największych państw w naszej części Europy, ma dużą ambicję stać się hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne.

Forum zostało zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, aby przedstawić potencjał sektora technologicznego oraz umożliwić polskim przedsiębiorstwom nawiązanie kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami Venture Capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej.

Wizyta w siedzibie Google'a

Prezydent z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z prezes YouTube'a Susan Wojcicki oraz wiceprezesem Google'a ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem.

Jakub Szymczuk/Niedziela


Prezydent, pytany o podsumowanie wizyty w USA, zwrócił uwagę na niezwykle ważny komponent polityczny i spotkanie z Prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wizytę w Białym Domu uznał za bardzo udaną, wskazując na podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększenia obecności armii USA w naszym kraju, w ramach NATO, a także innych porozumień m.in. ws. współpracy energetycznej.

Andrzej Duda ocenił, że współpraca polsko-amerykańska jest absolutnie współpracą strategiczną w bardzo wielu dziedzinach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem