Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 45

Adam Bujak, Arturo Mari, Jan Paweł II. Dzień po dniu/Biały Kruk

USA

Amerykanie podziwiają Jana Pawła II

Zdecydowana większość Amerykanów nadal darzy wielkim szacunkiem Jana Pawła II - tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rycerzy Kolumba. Wraz z prowadzonym przez zgromadzenie marystów Instytutem Badania Opinii Publicznej zapytali oni 1274 dorosłe osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych - katolików praktykujących i niepraktykujących oraz niekatolików - o stosunek zarówno do polskiego Papieża, jak i do jego zbliżającej się beatyfikacji.
Z badań wynika, że 78 proc. ogółu Amerykanów i 98 proc. katolików żywi co najmniej podziw dla Jana Pawła II. Większość odpowiadających - 55 proc. Amerykanów i 82 proc. katolików - stwierdziła, że darzy „bardzo dużym” lub „znacznym” podziwem jego postawę jako papieża. Prawie co szósty mieszkaniec Stanów Zjednoczonych i ponad 80 proc. katolików oświadczyło, że uważają Jana Pawła II za jednego z najlepszych papieży w dziejach Kościoła. ¾ Amerykanów zgadza się, że zasłużył on na to, by Kościół ogłosił go błogosławionym, podczas gdy podobnego zdania jest 90 proc. ogółu katolików i 94 proc. regularnie praktykujących swoją wiarę.
Ponad 40 proc. Amerykanów i 87 proc. katolików twierdzi, że przyszły błogosławiony odcisnął jakiś ślad na ich życiu duchowym. Prawie 2/3 mieszkańców USA pamięta różne jego podróże do ich kraju, a 46 proc. z nich śledziło za pośrednictwem mediów pogrzeb Ojca Świętego Jana Pawła II w kwietniu 2005 r.

Królewski ślub stulecia

Książę William poślubił Kate Middleton

Następca brytyjskiego tronu książę William 29 kwietnia br. poślubił Kate Middleton. Do Londynu na to wydarzenie przybyła arystokracja z całego świata. Co najmniej milion ludzi wypełniło przed ceremonią okolice Pałacu Buckingham i Opactwa Westminsterskiego. Szacuje się, że za pośrednictwem telewizji uroczystość śledziły nawet trzy miliardy ludzi. Kate Middleton jest już obecnie księżną Cambridge.

Francja

Można obrażać

Sąd w Awinionie odrzucił wniosek francuskiego Przymierza przeciw Rasizmowi i na rzecz Poszanowania Francuskiej i Chrześcijańskiej Tożsamości (AGRIF) w sprawie usunięcia bluźnierczego dla chrześcijan zdjęcia z wystawy sztuki. Przedstawia ono krucyfiks zanurzony w urynie.
Ponadto trybunał skazał stowarzyszenie na zapłacenie 8 tys. euro odszkodowania właścicielom ekspozycji za podanie ich do sądu. Zdaniem adwokata AGRIF, Hervé de Lépinau, decyzja ta oznacza, że „chrześcijanie nie mogą już prawnie bronić się przed tym, co uważają za zamach na swoją godność i wiarę”. Stowarzyszenie nie wyklucza apelacji.

Reklama

Ludzie

Kard. Jorge Liberato Urosa Savino

Arcybiskup Caracas kard. Jorge Liberato Urosa Savino powiedział, że socjalizm jako system nie sprawdził się. Nawiązał on do wypowiedzi prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, który w Niedzielę Palmową po Mszy św., w której uczestniczył wraz z rodziną i członkami rządu, określił Chrystusa jako pierwszego socjalistę i rewolucjonistę współczesnego świata.
Jezus Chrystus był Bogiem, który cierpiał jak człowiek, ale nigdy nie był liderem w stylu politycznym, jak niektórzy go przedstawiają - podkreślił hierarcha w wypowiedzi dla jednej ze stacji telewizyjnych oraz w trakcie Mszy św. w bazylice św. Teresy, gdzie znajduje się figura Jezusa Nazarejczyka, uważana za cudowną, będąca ważnym elementem wenezuelskich obchodów Wielkiego Tygodnia.
W kazaniu wygłoszonym tam w Wielką Środę kardynał podkreślił, że Wenezuela potrzebuje zmian nie tylko politycznych, ale i etycznych. - Żyjemy w kraju bezkarności, przestępstw, nadużywania siły, gdzie zabójstwa stały się chlebem powszednim i uważane są za normalne wydarzenia dnia codziennego. To wszystko nie jest zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego - podkreślił arcybiskup Caracas.

Cudzysłów

Społeczeństwo wiele od nas oczekuje. Jeśli chcemy sprostać temu wyzwaniu, musimy przede wszystkim być chrześcijanami wprowadzającymi pokój i nadzieję, prowadząc innych do realnych rozwiązań kwestii publicznych, którym tak bardzo dziś szkodzą kłótnie oraz interesy egoistyczne - a to wymaga mocnego trwania w wierze.
Abp Dominik Duka OP, prymas Czech

Krótko

Barack Obama lekko, ale na kluczowych stanowiskach, przemeblował swój rząd. Z funkcji sekretarza obrony zrezygnował Robert Gates. Zastąpi go obecny szef CIA Leon Panetta, a jego miejsce zajmie gen. David Petraeus, były dowódca wojsk USA w Iraku.

Były prezydent USA Jimmy Carter przebywał w Korei Pn. i rozmawiał z Kim Dzong Ilem o programie atomowym tego państwa.

Tornado w siedmiu południowych stanach USA pochłonęło co najmniej 300 śmiertelnych ofiar. Gubernatorzy stanów: Alabama, Missisipi i Georgia ogłosili stan klęski żywiołowej, licząc na pomoc władz federalnych.

MFW obliczył, że już za pięć lat chińska gospodarka będzie większa od amerykańskiej. USA są największą gospodarką od 1890 r., kiedy wyprzedziły Wielką Brytanię.

Polityka jednego dziecka w Chinach ograniczyła przyrost naturalny, ale stworzyła nowe społeczne problemy. Najgroźniejszym jest błyskawiczne starzenie się społeczeństwa. Już 13 proc. mieszkańców kraju ma ponad 60 lat - to o 3 pkt proc. więcej niż w 2000 r.

Chiny zareagowały na wybór następcy politycznego Dalajlamy XIV, ogłaszając, że nie uznają tybetańskiego rządu na uchodźstwie i traktują go jako nielegalną organizację.

Francja i Włochy chcą zmienić traktat z Schengen, aby można było łatwiej przywracać kontrole na wewnętrznych granicach UE. Ten krok miałby pomóc w postawieniu tamy nielegalnej imigracji, ale jednocześnie może być początkiem końca strefy Schengen.

Firma Sony - potentat na rynku elektroniki - wpadła w prawdziwe tarapaty. Z jej serwerów wykradziono informacje o blisko 80 mln klientów sieci Playstation, w tym informacje o kartach kredytowych.

W Kandaharze z afgańskiego więzienia uciekło 500 talibów. Wydostali się przez podziemny, 350- metrowy tunel. Najprawdopodobniej tunel został wykopany od zewnętrznej strony.

Na Litwie poseł Gintaras Songaila, znany z antypolskich poglądów, wypowiedzi i działań, został usunięty z rządzącej partii Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci - poinformowały litewskie media. Songaila został usunięty za rażące naruszenie statutu konserwatywnego ugrupowania. Decyzję taką podjął sąd partyjny.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Wodarczyk do Odnowy w Duchu Świętym: Wzrastajcie w wierze!

2019-10-19 17:21

ks.sk / Pszczyna (KAI)

40 rocznica istnienia wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym była okazją do wspólnego świętowania w Piasku k. Pszczyny. Eucharystii podczas dnia jedności przewodniczył bp Adam Wodarczyk. W homilii przypominał o wartości cnoty wiary w życiu każdego ochrzczonego. – Wiara jest podstawą, fundamentem. Wszystkie inne cnoty wypływają z cnoty wiary – zauważył duchowny – Wzrastajcie w wierze! Jeżeli wzrastamy w cnocie wiary, to wzrastamy we wszystkich innych cnotach – dodał.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

– Gdy myślę o 40-leciu Odnowy, to widzę ten największy dar: wiarę, która pozwala iść za Jezusem, nawet jeśli potrzeba iść pod prąd temu światu… – stwierdził bp Wodarczyk. – Niech Duch Święty daje nam siłę, aby to dzieło, w którym się formujecie było żywe. Aby osoby, które zapraszacie do wspólnot doświadczały łaski wiary – powiedział.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zauważył również, że znakiem trwałości działania Ducha Świętego w sercach zgromadzonych w kościele w Piasku członków Odnowy w Duchu Świętym jest wierność. – Wielu z was tutaj dzisiaj obecnych rozpoczynało w początkach tego ruchu – powiedział.

Bp Wodarczyk podkreślił również, że szczególnym doświadczeniem działania Ducha Świętego, które odkrywamy przez formację we wspólnocie jest odkrycie daru wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, a przez to Boga, który ukazuje się w swoim Synu w tajemnicy Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. – Wiara prowadzi też do tego, że z pełnym pokojem serca słuchamy słów, które Bóg przekazuje przez Pismo Święte – dodał.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza, zauważył, że nie słyszymy w niej o rzeczach łatwych. – Będą was ciągnąć do synagog, urzędów i władz… to doświadczenie próby – komentował bp Wodarczyk. – Ale jest też słowo pocieszenia: nie martwcie się, co macie mówić. Duch Święty was pouczy – dodał. – Cała historia Kościoła jest świadectwem tej prawdy. Będziemy doświadczali krzyża, jako Jego uczniowie, ale będziemy mieć też siłę, by sprostać tej próbie – powiedział.

Na temat samego ruchu Odnowy w Duchu Świętym wypowiedział się natomiast ks. Tadeusz Skrzypczyk, który jest moderatorem wspólnoty w archidiecezji katowickiej. – Na terenie naszej archidiecezji jest ponad 30 wspólnot – stwierdził. – To około pół tysiąca osób, które się regularnie spotykają i modlą w różnych intencjach – zauważył.

Początki działalności odnowy charyzmatycznej na terenie diecezji katowickiej sięgają 1978 r. Od 1979 r. rozpoczęły się regularne spotkania modlitewne osób chcących pogłębiać swoją wiarę w ruchu charyzmatycznym. W 1984 ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz mianował ks. Tadeusza Skrzypczyka odpowiedzialnym za coraz liczniej powstające grupy modlitewne. Posługę tę ks. Skrzypczyk pełni do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem