Reklama

Kościół

Kongres „Parafia jutra”: jak powinna wyglądać idealna parafia?

Jak powinna wyglądać idealna wspólnota chrześcijańska, idealna parafia? W jaką stronę powinniśmy dążyć? – na te pytania odpowiadali teologowie, uczestnicy II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który odbywa się w Licheniu. Mówiąc o biblijno – teologicznych podstawach życia parafialnego zwracali m.in. uwagę, że pewnym sprawdzianem tego, czy wspólnota jest zdrowa i funkcjonuje zgodnie z Bożym planem jest jej otwartość i misyjność.

[ TEMATY ]

parafia

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dzieje Apostolskie ( Dz 4, 32-35) opisujące funkcjonowanie pierwszej wspólnoty w Jerozolimie to nie jest wizja Kościoła utopijnego. Przedstawiają to, co stanowi istotne i ciągle aktualne przesłanie Kościoła i tożsamości Kościoła wszystkich czasów – przekonywał ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło z UKSW.

Zwrócił uwagę, że Dzieje Apostolskie nie są opisem oderwanym od rzeczywistości - to gatunek wpisujący się w pewien typ historiografii starożytnej. Podkreślił, że omawiany fragment Dziejów dotyczy opisu pewnego idealnego modelu, wzoru Kościoła. Narracja jest ukierunkowana na pokazanie, w jaki sposób Duch Święty działa we wspólnocie. Wspólnota ta, prowadzona przez Ducha Świętego dynamicznie się rozwija, cementuje się wewnętrznie i idzie z misją, mimo prześladowań . - To jest pewnego rodzaju ideał chrześcijańskiego życia we wspólnocie – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił, cechą tej wspólnoty jest to, że wszystkich wierzących ożywia jedno serce i jeden duch. Tego rodzaju sformułowanie zakorzenione jest w greckim ideale przyjaźni, który jednak miał charakter bardzo elitarny.

Chrześcijańskie novum polega na tym, że ta idea rozciągnięta jest na wszystkich członków wspólnoty – mężczyzn, kobiety, dzieci, niewolników itp. Chrześcijańska wspólnota postrzegana jest w kluczu rodziny, której spoiwem nie są więzy krwi ale wiara w Jezusa Chrystusa i Jego Zmartwychwstanie.

Ks. prof. Kręcidło zwrócił też uwagę, że przedstawiony ideał wspólnoty dóbr, dzielenie się dobrami z braćmi i siostrami, to kolejna konstytutywna cecha bycia chrześcijaninem. Zaznaczył, że moc świadectwa przepowiadania Apostołów o Zmartwychwstaniu jest ściśle skorelowana ze świadectwem wspólnoty dóbr i używaniem ich zgodnie z autorytetem Apostołów.

Na zakończenie podkreślił znaczenie łaski Bożej, która towarzyszyła tej wspólnocie.

Bp Waldemar Musioł w imieniu bp Andrzeja Czai wygłosił wykład pt. „Komunijna wizja parafii otwartej i służebnej”. Zwrócił uwagę, że parafia tylko wtedy jest zdrowa, kiedy jest otwarta na wszystkich. Im więcej zamknięcia, wsobności – tym więcej potencjalnych wynaturzeń. Dlaczego? – Kościół jest ze swojej natury misyjny i służebny. Katolicki czyli powszechny. Powód istnienia Kościoła to służba zbawieniu wszystkich, posługa jednania ludzi z Bogiem i ludzi między sobą – mówił prelegent.

Reklama

Jak podkreślał parafia musi być otwarta na wszystkich ludzi mieszkających na jej terenie – i niewierzących i tych zniechęconych do Kościoła, i wykluczonych, i pogrążonych w ubóstwie a także wszystkich należących do wspólnoty – i zaangażowanych i biernych. Potrzebna jest też otwartość na świat, który jest nam zadany; mamy go czynić bardziej Bożym.

Podstawą tej otwartości musi być wzajemna otwartość na siebie wszystkich, którzy tworzą parafię – wiernych na pasterza i pasterza na wiernych . W sytuacji obecnego rozdźwięku i polaryzacji, często potrzeba tu zasadniczej zmiany myślenia z obu stron. Księża powinni uznać podmiotowość świeckich a świeccy – szczególną rolę duchownego we wspólnocie.

Prelegent zwrócił uwagę, że podstawą wszystkiego musi być formacja chrześcijańska i życie w łasce uświęcającej oraz jedność w wyznawaniu wiary. Życie w komunii jest owocem przyjęcia Bożych darów i zjednoczenia z Chrystusem – to prowadzi do jedności z innymi ludźmi. – Chrześcijanin nie może wierzyć osobno. Nie może też wierzyć sam z siebie – powiedział.

Jak podkreślił, wzorem każdej parafii jest pierwsza gmina Kościoła w Jerozolimie. Ten Kościół można nazwać synodalnym – to jest ta forma życia, jakiej Jezus pragnął dla Swoich uczniów prosząc o jedność i miłość. Dlatego pytanie o to, czy wspólnota jest synodalna to w istocie pytanie o to czy realizuje się w niej Boża wola.

Reklama

Prelegent zwrócił też uwagę na dwa znaczenia synodalności, która może być rozumiana jako forma życia wspólnoty Kościoła ale też sposób rozeznawania Woli Bożej w Kościele.

- Odnowa parafii powinna przebiegać w duchu synodalnym. Aby realizować synodalność potrzeba nawrócenia duszpasterskiego: Eucharystii, modlitwy, osobistego nawrócenia, właściwej wizji teologicznej, rozumienia synodalności, umiejętności rozeznawania woli Bożej i odczytywania wyzwań współczesności – przekonywał ks. prof. Tomasz Wielebski z UKSW w swoim wystąpieniu pt. „Synodalność a nawrócenie pastoralne i duszpasterstwo misyjne parafii”.

Nawiązując do synodalnej syntezy krajowej zaznaczył, że w polskich parafiach widać dominującą we wszystkim rolę księdza. Pewnym problemem jest też niska świadomość ewangelizacyjnych zadań parafii. Tymczasem bardzo ważne dziś jest przejście z duszpasterstwa zachowawczego właśnie do duszpasterstwa misyjnego. Jak podkreślił duszpasterstwo misyjne jest owocem nawrócenia pastoralnego, które musi dotyczyć każdego z nas.

Jak ma wyglądać taka nawrócona, misyjna parafia? Ks. prof. Wielebski wymienił kilka jej cech: to parafia, w której centrum jest Słowo Boże, parafia macierzyńska, przygarniająca, dająca poczucie przynależności, bliska ludziom, taka, w której panuje kultura spotkania, pluralizm duszpasterski (funkcjonują różnorodne wspólnoty i grupy oraz rady parafialne), parafia, która wychodzi na peryferie i świadczy miłosierdzie.

Jak podkreślił, misyjność ma być głównym kryterium oceny odnowy naszej parafii. - Misyjność – po to jesteśmy – powiedział.

II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra” odbywa się od 19 do 21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Ponad stu uczestników – naukowców, duszpasterzy i świeckich przedstawicieli wspólnot parafialnych zastanawia się, przed jakimi wyzwaniami stoi lub wkrótce stanie Kościół w Polsce i jakie działania w związku z tym należy podejmować w parafiach.

2023-09-20 21:20

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bogactwo Włostowic

Niedziela lubelska 13/2021, str. VI

[ TEMATY ]

parafia

Katarzyna Artymiak

Kościół św. Józefa; zabytkowe wnętrze; dekret kard. Wyszyńskiego dotyczący odpustów; tymczasowa kaplica, w której podczas remontu sprawowane są Msze św. i nabożeństwa.

Kościół św. Józefa; zabytkowe wnętrze; dekret kard. Wyszyńskiego dotyczący odpustów; tymczasowa kaplica, w której podczas remontu sprawowane są Msze św. i nabożeństwa.

Parafia św. Józefa jest najstarszą w Puławach. Kryje wiele skarbów i niezwykłych historii.

Włostowice, dziś dzielnica Puław, przez wieki osada i wioska sięgająca początkami wczesnego neolitu, mają przebogatą i chlubną historią. Na tym terenie rozegrało się wiele walk w obronie ojczyzny, w tym bitwa z wojskami szwedzkimi w 1656 r. oraz walki o niepodległość w czasach zaborów i w XX wieku, co dokumentują pamiątki w kościele i wokół niego. Zabytkowy cmentarz włostowicki jest po cmentarzach powązkowskim i rakowickim trzecim najstarszym w Polsce. Dzięki staraniom parafialnego oddziału Akcji Katolickiej trwa odnawianie starych nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Ryszard Walner

2023-12-07 11:01

[ TEMATY ]

ks. Ryszard Walner

Karolina Krasowska

Śp. ks. Ryszard Walner po święceniach zaangażował się w pracę duszpasterską z osobami niesłyszącymi. Od 15 października 1998 r. został diecezjalnym duszpasterzem niesłyszących.

Śp. ks. Ryszard Walner po święceniach zaangażował się w pracę duszpasterską z osobami niesłyszącymi. Od 15 października 1998 r. został diecezjalnym duszpasterzem niesłyszących.

W środę 6 grudnia 2023 r. ok. godz. 22.00 w hospicjum w Żarach, w 67. roku życia i 39. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. Ryszard Walner, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bieniowie.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana odbędą się według następującego porządku:

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje adwentowe dla pracowników „Niedzieli”.

2023-12-08 12:02

[ TEMATY ]

rekolekcje adwentowe

redakcja Niedzieli

ks. prof. Janusz Lekan

Maciej Orman/Niedziela

– W życiu chrześcijanina bardzo ważne jest dzielenie się doświadczeniem Boga – mówił ks. prof. Janusz Lekan z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, stały publicysta „Niedzieli”, który w dniach 5-7 grudnia poprowadził rekolekcje adwentowe dla pracowników „Niedzieli”.

W rekolekcjach wzięli udział również członkowie częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, z prezes Marią Banaszkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję