Reklama

Kodeks Prawa Kanonicznego

Pierwszy na polskim rynku Komentarz obejmujący całość Kodeksu Prawa Kanonicznego ukazuje się nakładem Wolters Kluwer Polska. Zawiera on wyjaśnienia do najważniejszego aktu ustawodawczego papieża Jana Pawła II. Został opracowany przez kanonistów z Uniwersytetu Nawarry i przełożony na wiele języków. Polska publikacja jest objęta patronatem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.
Polskie wydanie uwzględnia nowelizacje kanonów dokonane przez Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Zawiera ponadto wszystkie najważniejsze dokumenty prawne wydane po wejściu w życie Kodeksu - zarówno akty papieskie, w tym konstytucje apostolskie o wyborze Biskupa Rzymskiego, o Kurii Rzymskiej, jak i dokumenty dykasterii.
Wśród dokumentów znaleźć można m.in.:
- obszerną instrukcję Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych „Dignitas connubii” z 2005 r., która szczegółowo reguluje zasady procesu kanonicznego o orzeczenie nieważności małżeństwa;
- instrukcję Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych „Sanctorum Mater” z 2007 r. na temat procedur obowiązujących w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych.
Każdy kodeksowy kanon opatrzony jest wskazaniem odpowiadających mu przepisów zawartych w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich. Publikacja zawiera wszystkie wydane dotychczas interpretacje autentyczne kanonów Kodeksu. W Komentarzu uwzględniono także prawo obowiązujące w Polsce, mające związek z normami kanonicznymi.
Aneks zawiera Konkordat z 1993 r., ustawodawstwo Konferencji Episkopatu Polski oraz najważniejsze akty polskiego prawa wyznaniowego.
Zawarte w opracowaniu wykazy, tabele i indeks ułatwiają korzystanie z publikacji, umożliwiają zlokalizowanie stosownych przepisów i poszukiwanych tekstów zarówno w samym Komentarzu, jak i poza tym zbiorem. Publikacja będzie przydatna w pracy prawników doradzających w kwestii ważności małżeństwa, a także podmiotom uczestniczącym w obrocie prawnym z kościelnymi jednostkami organizacyjnymi oraz kościelnym jednostkom organizacyjnym w działaniach prawnych. Redaktorem naukowym Komentarza do Kodeksu Prawa Kanonicznego jest ks. dr hab. Piotr Majer.
Więcej informacji - na: www.kodekskanoniczny.lex.pl

Tłumacze Komentarza do Kodeksu Prawa Kanonicznego: ks. prof. Henryk Misztal, Zbigniew Minda, ks. dr Piotr Majer, ks. dr Zbigniew Tracz, ks. dr Wojciech Lipka, ks. dr Andrzej Wójcik, ks. dr Janusz Bodzon, ks. dr Adam Nita, ks. dr Dariusz Szczepaniuk, ks. dr Robert Kantor, bp prof. Antoni Stankiewicz, ks. prof. Ryszard Sztychmiler, ks. prof. Wiesław Kiwior, ks. prof. Henryk Stawniak, ks. prof. Tomasz Rozkrut, bp prof. Andrzej Dzięga, ks. prof. Wiesław Wenz, dr Marta Greszata-Telusiewicz.
(R.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję