Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Podziękuj Jezusowi za każde dokonane dobro w swoim życiu

Rozważania do Ewangelii Łk 12, 13-21.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 23 października. Św. Jana Kapistrana, prezbitera, wsp. dow.

• Rz 4, 20-25 • Łk 1, 68-69.70-71.72-73.74-75 • Łk 12, 13-21

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem». Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami?» Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia». I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał sam w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe zboże i moje dobra. I powiem sobie: Masz wielkie zasoby dóbr, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj”. Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?” Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty przed Bogiem».

Skarby w niebie! Człowiek, zwracający się z prośbą do Jezusa, ukazuje swoje uznanie wobec Niego. Chce, aby właśnie On rozwiązał jego problem spadkowy z bratem. Jezus wykorzystuje tę sytuację, aby ukazać, co powinno być istotą i celem naszego życia. Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie (Mt 6, 19-23). Zastanów się nad tym, o jakie tu skarby chodzi. Jezus daje przestrogę wobec ludzkiej chciwości i jego zabezpieczeniu co do mienia. Człowiek z przypowieści swoje dobra chce źle używać, planuje poddać się lenistwu i wszelkim używkom, zapominając o tym, że ten urodzaj jego zbiorów jest darem Boga. Postawa, w której człowiek stawia sam siebie w centrum, myśląc tylko o sobie i swoim nagromadzonym mieniu, zasługuje na krytykę. Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie. I co wtedy? Co z Twoim majątkiem? Przecież go nie zabierzesz ze sobą do trumny. Źle wykorzystane bogactwo tej ziemi wcale nam nie zapewnia wiecznej radości w domu naszego Niebieskiego Ojca. Mamy być bogaci przed Bogiem w tym, co się Jemu podoba, co jest Jego wolą, a nie naszymi zachciankami. Każdy dzień w naszym życiu jest darem samego Boga i naszą szansą, abyśmy gromadzili nasze skarby w niebie. Może warto tu się zastanowić, ile to czasu poświęcam na gromadzenie sobie różnych skarbów tutaj na ziemi, a ile w niebie. Staraj się przeżywać każdy dzień w swoim życiu jako jedyny i niepowtarzalny, bo przecież on się już nigdy nie powtórzy, nie możesz go przeżyć drugi raz. Podziękuj Jezusowi za każde dokonane dobro w swoim życiu, za wszelkie dary i plony tej ziemi i owoce Twojej duszy.

Reklama

Z.L.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-09-22 10:56

Ocena: +40 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jestem gotów uniżyć się przed Panem?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 23, 1-12.

Niedziela, 5 listopada. XXXI niedziela zwykła

CZYTAJ DALEJ

Matko z Latyczowa dalekiego Podola, módl się za nami...

2024-05-26 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl.wikipedia.org

Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd.

Rozważanie 27

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: Bp Ważny przygotowuje się do pierwszych decyzji i niezbędnych zmian

2024-05-27 07:56

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Odkąd 8 maja, bp Artur Ważny kanonicznie objął nową diecezję, nieustannie spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby przez głębsze rozeznanie przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian - poinformowało biuro prasowe Diecezji Sosnowieckiej.

Nowy biskup spotkał się już m.in. z pracownikami Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego oraz Caritas. W Czeladzi-Piaskach udzielił święceń diakonatu oraz dwa razy przewodniczył liturgii święceń kapłańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję