Reklama

Kultura

Anna Dymna w roli św. Siostry Faustyny

Jak się czyta „Dzienniczek”, to widzi się, jak okropnie ważna jest wiara – mówiła Anna Dymna w czasie promocji audiobooka „Dzienniczka”. Aktorka użyczyła głosu św. Siostrze Faustynie, a Krzysztof Globisz – Panu Jezusowi. Muzyczne tło stanowią utwory Wojciecha Kilara.

[ TEMATY ]

Faustyna

DOMINIK RÓŻAŃSKI

Anna Dymna

Anna Dymna

22 maja w auli Akademii Ignatianum w Krakowie zaprezentowano audiobook „Dzienniczka”. Zapiski św. Siostry Faustyny czyta Anna Dymna. - W życiu nie przeczytałam czegoś podobnego” – mówiła aktorka zwracając uwagę na wielką wiarę i upór św. Siostry Faustyny. - Jak się czyta ten „Dzienniczek”, to widzi się, jak okropnie ważna jest wiara. Widzę to też na co dzień. Człowiek, który stracił wiarę nie widzi sensu, nie ma w ogóle siły, żeby żyć” – dodała.

Aktorka podkreśliła, że praca nad audiobookiem była bardzo trudna, bo tekst „Dzienniczka” jest specyficzny. Próbowała wczuć się w sytuacje i emocje, które przeżywała s. Faustyna, aby dobrze przeczytać widzenia czy wiersze mistyczki. Aktorka zaznaczyła, że ta lektura wpłynęła na nią osobiście. „Mnie najwięcej siły dają takie osoby, jak Faustyna” – mówiła Dymna po dwukrotnej lekturze „Dzienniczka” i żałowała, że nie mogła poznać zakonnicy osobiście.

Nieco łatwiejszą rolę miał Krzysztof Globisz, który użyczył głosu Panu Jezusowi. - To jest opowieść o oswojeniu. Pan Jezus jest oswojony – jest tak przybliżony do człowieka, że staje się jego prawdziwym pomocnikiem. On naszym, a nie my Jego – mówił aktor i dodał, że „Dzienniczek” bardzo długo leżał w jego domu na kuchennym stole, czyli miejscu, gdzie kładzie rzeczy ważne, do których często wraca.

Reklama

Praca nad audiobookiem trwała dwa lata. Dedykowaną muzykę zgodził się skomponować Wojciech Kilar, ale już nie zdążył. Twórcy audiobooka wykorzystali inne utwory kompozytora – m.in. „Missa pro pace” czy motywy z filmu „Faustyna”.

Audiobook „Dzienniczka” ukazał się nakładem wydawnictwa Misericordia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Na wydawnictwo składają się cztery płyty CD a łączny czas nagrania to 26 godzin.

2014-05-23 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sekretarka Pana Jezusa

Niedziela Ogólnopolska 40/2015, str. 24-25

[ TEMATY ]

wywiad

Faustyna

rozmowa

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

O św. Faustynie, początkach kultu Bożego Miłosierdzia i problemach z tłumaczeniem „Dzienniczka” z abp. Stanisławem Nowakiem – współkonstruktorem tego kultu – rozmawia ks. Marek Łuczak

KS. MAREK ŁUCZAK: – Jest Ksiądz Arcybiskup jednym ze współkonstruktorów kultu Bożego Miłosierdzia – w czasach krakowskich, kiedy kard. Karol Wojtyła zajmował się tą sprawą, Ksiądz Arcybiskup służył mu pomocą. Jak wyglądały początki?

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję