Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 7

Liechtenstein

Za życiem

Aborcja w Liechtensteinie pozostanie zabroniona. W przeprowadzonym 18 września referendum 52 proc. spośród ok. 36 tys. obywateli tego księstwa opowiedziało się przeciwko legalizacji przerywania ciąży. Za możliwością aborcji w ciągu pierwszych 12 tygodni było 47,7 proc. głosujących. W Liechtensteinie aborcja jest zabroniona i obłożona karą do roku pozbawienia wolności, również wówczas, gdy aborcji dokonano za granicą.
Już od początku przewidywano, że obywatelska inicjatywa proponująca możliwość dokonywania aborcji w pierwszych 12 miesiącach ciąży nie zakończy się sukcesem. Zdecydowanym przeciwnikiem liberalizacji obowiązujących przepisów aborcyjnych jest bowiem książę Alojzy III, który wyraźnie zdystansował się od tych żądań. Podkreślił, że w zliberalizowanej formie ustawa nie tylko zezwalałaby na przerwanie ciąży w ciągu 12 pierwszych tygodni, ale także umożliwiałaby przerwanie ciąży w każdej chwili, gdy okazałoby się, że dziecko może urodzić się niepełnosprawne.

Francja

Demony nienawiści

Obrońcy życia biorący udział w pokojowej demonstracji przed szpitalem uniwersyteckim Tenon w Paryżu zostali brutalnie zaatakowani przez zwolenników aborcji. Do zdarzenia doszło 17 września. Interweniowała policja, która odgrodziła specjalnym kordonem ok. 30 modlących się działaczy pro-life od agresywnych uczestników kontrmanifestacji.
Obrońcy życia zostali obrzuceni jajkami, zabrano im banery i rzeczy osobiste. Niezależna reporterka na miejscu zdarzenia została zaatakowana przez kilku ludzi, którzy próbowali jej zabrać aparat fotograficzny. Ochroniła ją policja. Zaatakowano samochód, w którym jechała część obrońców życia, wykrzykiwano hasła bluźniercze i nawołujące do przemocy.
Demonstrację pro-life przed jednym z paryskich szpitali zorganizował kierujący antyaborcyjnym ruchem „SOS dla najmniejszych” emerytowany pediatra dr Xavier Dor, który w przeszłości był wielokrotnie aresztowany, osadzany w więzieniu i skazywany na karę grzywny za naruszanie prawa podczas demonstracji. Z powodu szykan, które go spotykały, w 1997 r. dr Dor zwrócił się do nuncjatury apostolskiej w Paryżu z prośbą o „azyl polityczny” w Watykanie.
Komentując ostatnie wydarzenia, dr Dor przyznał, że ryzyko, jakie podjęli obrońcy życia, jest niczym w porównaniu do losu nienarodzonych dzieci, które giną w szpitalu w wyniku aborcji.

Chiny

Z Maryją w chińskiej wiosce

Ponadośmiometrową figurę Matki Bożej poświęcono w chińskiej wiosce Ershisiqingdi k. Baotou w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Wznosi się ona na placu o powierzchni 0,75 ha, któremu nadano imię Najświętszej Maryi Panny.
W uroczystości poświęcenia wzięło udział trzech biskupów, ok. 30 księży i ponad 3 tys. wiernych. 40 katolickich studentów, uczestniczących w obozie pod hasłem „Życie i wiara”, przedstawiło maryjny program artystyczny.
Plac z figurą Matki Bożej rozciąga się przed kościołem wzniesionym w 1904 r. Przed dwoma laty z pomocą finansową miejscowych władz podjęto remont budynków parafialnych. W kapliczce wewnątrz kościoła proboszcz urządził wystawę dewocjonaliów, szat liturgicznych i fotografii, ukazującą historię parafii. Patrzy on z optymizmem na przyszłość ewangelizacji w tej części Chin.

Reklama

Ludzie

Kard. Mauro Piacenza

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Mauro Piacenza stwierdził, że w Kościele zawsze istniały ruchy odśrodkowe, które chciały go jakoś „unormalnić”, przysposobić do mentalności świata. Nigdy natomiast nie miały takiego jak dziś rozgłosu. Ich siła wynika z reklamy, jaką robią im media - powiedział. Specyfiką współczesnych pseudoreformatorów jest dążenie do usprawiedliwienia grzechu, aby człowiek nie musiał się już otwierać na Boże miłosierdzie.
Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa stanął też w obronie celibatu. Jego zniesienie nie ustrzeże nas automatycznie od porzucania sutanny - zauważył. Statystki pokazują, że rozpada się aż 40 proc. małżeństw, zaś kapłanów, którzy porzucają stan duchowny, jest jedynie 2 proc. - zaznaczył kard. Piacenza. W jego przekonaniu, zniesienie celibatu nie poprawi też sytuacji powołaniowej. Wyznania chrześcijańskie, w których nie ma obowiązkowego celibatu, przeżywają dziś głęboki kryzys powołaniowy. My natomiast z tego kryzysu już powoli wychodzimy - zaznaczył włoski kardynał.

Cudzysłów

Marcin Luter byłby zadowolony z Benedykta XVI, z jego chrystologicznego ekumenizmu.
Kard. Kurt Koch - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan

Krótko

Amerykanie zaciskają pasa. Prezydent Obama przedstawił projekt redukcji długu publicznego o 3 biliony dolarów. Do tego poziomu USA mają dojść w 10 lat.

Niepokojące wieści o gospodarce w USA wywołały niemal panikę na giełdach. Akcje wszędzie potaniały. W obawie przed recesją taniały też surowce. Słabnie polska waluta.

Prezydent USA Barack Obama jest przeciwny uznaniu Autonomii Palestyńskiej bez zgody Izraela. USA zawetują próbę uznania Palestyny za 194. członka ONZ.

Prezydent Bronisław Komorowski przebywał z wizytą w USA. Przemawiając na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, przekonywał, że z obecnego kryzysu UE wyjdzie wzmocniona.

USA zgodziły się na modernizację samolotów wielozadaniowych F-16 należących do Tajwanu. Przeciw wartej ponad 5 miliardów dolarów decyzji amerykańskiej administracji ostro wystąpiły Chiny, które Tajwan traktują jako swoje terytorium.

Po sześciu latach przerwy Polacy mogą się znowu ubiegać o zieloną kartę, która daje prawo do stałego pobytu, pracy i edukacji w USA.

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso zgodził się na udział komisarza Janusza Lewandowskiego w kampanii Platformy Obywatelskiej - wyjaśnili urzędnicy Komisji.

Agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła ocenę wiarygodności Włoch z „A+” do „A”. Rynki przyjęły tę decyzje entuzjastycznie.

Część brytyjskich deputowanych chce, aby rząd przeprowadził referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

Pierwszy raz po upadku ZSRR wybory na Łotwie wygrała partia reprezentująca rosyjską mniejszość - Rosyjskie Centrum.

Chiny udzieliły Białorusi miliard dolarów kredytu. Pieniądze będą wykorzystane na bieżące potrzeby reżimu Łukaszenki.

W samobójczym ataku zginął były prezydent Afganistanu Burhanuddin Rabbani. Samobójca odpalił bombę w domu polityka. Był przyjęty jako wysłannik talibów.

Były premier Libii Al-Bagdadi Ali al-Mahmudi, zatrzymany w Tunezji, został skazany na 6 miesięcy więzienia za nielegalne przekroczenie granicy.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Reklama

Włochy: w wyniku trzęsienia ziemi w Toskanii uszkodzone kościoły

2019-12-10 11:09

ts (KAI) / Florencja

Trzęsienie ziemi, jakie 9 grudnia nawiedziło okolice Florencji, spowodowało uszkodzenia w licznych kościołach. Według relacji arcybiskupa Florencji, kard. Giuseppe Betoriego, najbardziej dotknięta jest parafia Barberino koło Mugello. W tej miejscowości odległej od Florencji o 30 km znajdowało się epicentrum trzęsienia.

shotscreen

- W Barberino została poważnie uszkodzona plebania i kolumnada kościoła św. Sylwestra, szkody widoczne są też na fasadzie świątyni, powiedział kard. Betori w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. Dodał, że teraz trzeba wynieść z wnętrza kościoła w bezpieczne miejsce dzieła sztuki i szybko znaleźć miejsce zastępcze, w którym można będzie sprawować nabożeństwa. W tej samej miejscowości w cerkwi należącej do Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego runął drewniany strop.

- W stolicy Toskanii, Florencji, nie odnotowano dotychczas strat ani w budynkach publicznych, ani w prywatnych, powiedział SIR burmistrz miasta, Dario Nardella. Także nadzór budowlany florenckiej katedry uspokaja w rozmowie z mediami, że trzęsienie ziemi w okolicach Florencji nie uszkodziło zabytkowych budowli: kopuł Brunelleschiego, sama katedra, wieża zaprojektowana przez Giotta oraz baptysterium są nietknięte.

Trzęsienie ziemi o sile 4,5 stopnia nawiedziło Toskanię we wczesnych godzinach porannych 9 grudnia. Według doniesień mediów nie odnotowano ofiar w ludziach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Olga Tokarczuk odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Szwecji

2019-12-10 20:13

wpolityce.pl

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, Olga Tokarczuk, odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa. Ceremonia noblowska odbywa się we wtorek w filharmonii sztokholmskiej.

wikipedia.org

Laureaci Nagrody Nobla dostają złote medale z wygrawerowanym wizerunkiem fundatora Alfreda Nobla oraz łacińską inskrypcją „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes”. Są one wykonane ręcznie z 18-karatowego złota i ważą 175 gramów. Dyplomy są wykonane ręcznie przez artystów, jest na nich zdjęcie, imię i nazwisko laureata oraz cytat z uzasadnienia przyznania Nagrody Nobla.

Olga Tokarczuk została poproszona o odebranie wyróżnienia przez Pera Waesterberga z Akademii Szwedzkiej, który wcześniej wygłosił laudację na cześć noblistki.

Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje wam. Proszę o odebranie Literackiej Nagrody Nobla z rąk jego królewskiej mości króla Szwecji — powiedział Waesterberg po polsku.

Polska pisarka - ubrana w czarną, aksamitną suknię do ziemi - wyszła na scenę sztokholmskiej filharmonii jako dziesiąty noblista. Ceremoniał ma związek z kolejnością dziedzin nagrody zapisanych w testamencie Nobla.

Podczas odbierania przez polską noblistkę medalu i dyplomu wszystko przebiegło zgodnie z planem, także zapisany w protokole trzykrotny ukłon, który nie udał się w 1996 r. Wisławie Szymborskiej. Poetka w tym właśnie momencie ceremonii pomyliła się. Olga Tokarczuk swoje trzy ukłony wykonała bez pomyłek.

Polska literatura błyszczy w Europie – ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru. Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci — mówił Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk.

Jego zdaniem twórczość Tokarczuk cechuje „połączenie twardej rzeczywistości z ulotną nierealnością, wnikliwa obserwacja i zafascynowanie mitologią”. Cechy te „czynią z niej jednego z najbardziej oryginalnych prozaików naszych czasów, postrzegających rzeczywistość na nowe sposoby”.

Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny: „o nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata” — wyjaśnił Waesterberg.

Jej powieść „Bieguni” to niezwykle różnorodny opis podróży, poruszania się po pasażerskich poczekalniach i hotelach, to spotkanie z bohaterami, o których wiemy bardzo niewiele, a także zbiór pojęć ze słowników, baśni i dokumentów. Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice — podkreślił.

Jej mocna i bogata w idee proza to nomadyczna wędrówka przez około 15 książek. Wioski będące w nich miejscem akcji stają się centrum wszechświata, miejscem, w którym losy poszczególnych bohaterów wplatane są w wątki baśniowe i mitologiczne. Żyjemy i umieramy w opowieściach innych osób, gdzie na przykład Katyń raz może być zwykłym lasem, a raz miejscem masakry — ocenił Waesterberg.

„Księgi Jakubowe” laudator nazwał „największym dziełem” pisarki. Dodał, że „z podtekstu utworu przebija się żydowskie pochodzenie Tokarczuk oraz jej nadzieja na Europę bez granic”.

Przyszłe pokolenia będą sięgać po owe tysiącstronicowe arcydzieło autorstwa Tokarczuk i odkrywać w nim nowe bogactwo, którego dziś jeszcze wystarczająco nie dostrzegamy. Widzę, jak Alfred Nobel kiwa z uznaniem głową w swoim niebie — podsumował Per Waesterberg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem