Reklama

Niedziela Świdnicka

Święcenia kapłańskie w Świdnicy

[ TEMATY ]

Świdnica

święcenia

Ks. Mateusz Tschech

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Ignacy Dec przewodniczył 24 maja uroczystej Mszy św. w katedrze, podczas której 11 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej otrzymało święcenia prezbiteratu.

- Przyjmujecie w duchu pokory święcenia prezbiteratu - przypomniał neoprezbiterom bp Dec. - Starajcie się wykonywać swoją posługę z miłością, nie szczędząc Jezusowi swoich sił, zdolności i czasu. Szczególnie zauważajcie tych, którzy pogubili się w wierze - wskazywał Biskup Świdnicki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liturgia święceń rozpoczęła się po Ewangelii. Na początku kandydaci zostali przedstawieni biskupowi, po czym ten wygłosił homilię obrzędową. Po homilii księża złożyli przysięgę o posłuszeństwie względem biskupa i wyznali swoją wiarę. Następnie została odśpiewana litania do Wszystkich Świętych. W wezwaniach modlitwy pojawiły się imiona wszystkich patronów wyświęcanych diakonów. Po litanii odbyło się to, co jest istotą święceń, czyli nałożenie na kandydatów rąk oraz modlitwa święceń. Po święceniach nowi prezbiterzy ubrali ornaty i już jako kapłani podeszli po raz kolejny do biskupa, aby ten namaścił ich ręce olejami. Od tej pory ich dłonie będą przedłużeniem dłoni samego Chrystusa. Po procesji z darami bp Ignacy Dec symbolicznie podarował neoprezbiterom chleb i wino oraz przekazał pocałunek pokoju.

Mszę św. koncelebrowało z biskupem Decem wielu kapłanów. Wśród nich przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Do grona prezbiterów diecezji świdnickiej dołączyli dziś: ks. Łukasz Bańkowski z Sadów Górnych, ks. Michał Buraczewski z Bielawy, ks. Dawid Fiołek z Wir, ks. Karol Janik ze Świdnicy, ks. Mateusz Kubusiak z Gniewkowa, ks. Adam Makiel z Wałbrzycha, ks. Tomasz Możyński z Głuszycy, ks. Mariusz Pawlak z Piławy Górnej, ks. Krzysztof Rodziński z Rogoźnicy, ks. Rafał Szuba z Wałbrzycha i ks. Artur Tomczak z Witoszowa Dolnego.

W niedzielę w rodzinnych parafiach księża naoprezbiterzy odprawili Msze św. prymicyjne. Seminarium Duchowne w Świdnicy powołał bp Ignacy Dec w 2004 r. Święcenia prezbiteratu otrzymało do tej pory 85 absolwentów świdnickiego domu ziarna.

2014-05-26 07:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo Boże jest Najważniejsze

31 sierpnia br. przypada 20. rocznica święceń biskupich abp. seniora Mariana Gołębiewskiego. Jubilat jest znakomitym biblistą, który przez lata posługi starał się zaszczepić wiernym pasję czytania Pisma Świętego

Pełnił on szereg funkcji w Konferencji Episkopatu Polski, był m.in. członkiem Rady Stałej i przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Przed objęciem metropolii wrocławskiej był biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Wybrano administratora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

2025-05-05 14:37

[ TEMATY ]

diecezja koszalińsko‑kołobrzeska

KEP

Nowy administrator będzie pełnił tę funkcję do czasu mianowania przez Stolicę Apostolską nowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego. Administratorem diecezjalnym został wybrany bp Krzysztof Zadarko.

Zgodnie z obowiązującym prawem wybrało go 5 maja Kolegium Konsultorów. Kim jest administrator diecezjalny? Określają to m.in. kanony 426, 427 i 428 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

W 12. kongregacji generalnej kardynałów, która przed południem odbyła się w Auli Synodalnej na terenie Watykanu, wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów. Nieobecnych było trzech purpuratów, którzy również wezmą udział w konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję