Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie Jezu, niech Twoja Krew przypomina nam dzisiaj, za jaką cenę zostaliśmy odkupieni

Rozważania do Ewangelii Łk 16, 9-15.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 11 listopada. Św. Marcina z Tours, biskupa, wsp. obow., Narodowe Święto Niepodległości

• Rz 16, 3-9.16.22-27 • Ps 145, 2-3.4-5.10-11 • Łk 16, 9-15

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie». Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego. Powiedział więc do nich: «To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych».

W Święto Niepodległości dostajemy fragment Ewangelii, w którym Pan Jezus przestrzega nas przed podległością wobec pieniędzy. To temat, który zawsze wzbudzał wielkie emocje, ale to, o co chodzi Panu Jezusowi, jest w gruncie rzeczy bardzo proste. Miej pieniądze, ale nie oddawaj im czci boskiej. Zarabiaj je, ale nie kosztem rodziny. Wzbijaj swój kapitał, ale nie kosztem niedzielnej Mszy Świętej. Jeśli zatrudniasz ludzi – bądź dobrym szefem i sprawiedliwie wynagradzaj pracowników. Jeśli spotkasz potrzebującego – podziel się z nim. Nie miej twardego serca zwłaszcza z powodu pieniędzy. Pieniądz czy inne dobra materialne są ważnym elementem codziennego życia, pomagają realizować ważne cele, ale nie mogą stać się celem samym w sobie. Zdaję sobie sprawę, że słyszeliśmy nie raz tę prawdę. Nie jest to jakaś wielka wykładnia ekonomii moralnej. Nie stawiaj sobie za cel zarabiania pieniędzy, bo już niejedna rodzina rozpadła się z tego powodu. Z tych samych powodów i innych czynów korupcyjnych bankrutowały przedsiębiorstwa, obalano rządy, upadała rzeczpospolita. Ufać tylko kasie, to nie tylko budować na piasku. To jakby sadzić drzewo korzeniami do góry. Urośnie?

Reklama

Panie Jezu, niech Twoja Krew przypomina nam dzisiaj za jaką cenę zostaliśmy odkupieni. Nie równa się ona z żadną walutą ani nawet złotem czy srebrem, bo to drogocenna Krew Baranka. Spójrz dziś na krzyż i podziękuj za dar zbawienia. Amen.

F.P.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-10-21 10:36

Ocena: +30 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: Bóg nie opuszcza sprawiedliwych

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kwestię cierpienia ludzi dobrych oraz pozornej pomyślności bezbożnych poruszył Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii 8 października w kaplicy Domu Świętej Marty. Zapewnił, że Bóg nigdy nie opuszcza sprawiedliwych, natomiast ludzie siejący zło, nie mają imienia.

Franciszek zaznaczył, że pytanie o sens cierpienia należy do najgłębszych, jakie zadaje sobie człowiek. Jak bowiem pojąć cierpienia młodej matki kilkorga dzieci, przykutej do łóżka niezwykle złośliwym nowotworem, czy starszej już osoby, której syna zamordowała mafia? Pytanie to rozlega się także w pierwszym czytaniu dzisiejszej liturgii, zaczerpniętym z Księgi Malachiasza (Ml 3,13-20a): „Daremny to trud służyć Bogu! Bo jakiż pożytek mieliśmy z tego, żeśmy wykonywali polecenia Jego i chodzili smutni w pokucie przed Panem Zastępów? A teraz raczej zuchwałych nazywajmy szczęśliwymi, bo wzbogacili się bardzo ludzie bezbożni, którzy wystawiali na próbę Boga, a zostali ocaleni”.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Ewangelia (J 10, 11-18)

CZYTAJ DALEJ

Czy bycie księdzem jest atrakcyjne dla młodych ludzi w dzisiejszych czasach?

2024-04-21 00:00

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

ks. Marcin Kirkiewicz

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Marcin Kirkiewicz, kapłan diecezji świdnickiej, wyświęcony na kapłana w 2022 roku

Ks. Marcin Kirkiewicz, kapłan diecezji świdnickiej, wyświęcony na kapłana w 2022 roku

W Niedzielę Dobrego Pasterza, kiedy to zanosimy modlitwy o powołania, ks. Marcin Kirkiewicz, młody wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, dzieli się swoimi przemyśleniami na temat drogi do kapłaństwa, wyzwań i radości z życia w posłudze. Jego opowieść rzuca światło na to, co oznacza bycie duchownym w dzisiejszych czasach.

Ks. Mirosław Benedyk: Kiedy ksiądz po raz pierwszy pomyślał o kapłaństwie?
Ks. Marcin Kirkiewicz: Tak naprawdę od zawsze pojawiała się ta myśl. Przykład kapłanów pracujących na mojej rodzinnej parafii Chrystusa Króla w Dzierżoniowie zachęcił mnie do pójścia tą drogą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję