Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 51/2011, str. 7

T. D.

Konferencja Romana Kluski była wyjątkowym doświadczeniem dla uczestników pielgrzymki

Konferencja Romana Kluski była wyjątkowym doświadczeniem dla uczestników pielgrzymki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łagiewniki: Pielgrzymka Przedsiębiorców

Talenty rozdane

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach 4 grudnia, już po raz ósmy, spotkali się uczestnicy Pielgrzymki Przedsiębiorców i Pracodawców, zorganizowanej przez Duszpasterstwo „Talent”. Pielgrzymowano pod hasłem: „Być bogatym przed Bogiem”. Kilkusetosobowa rzesza wiernych, przybyłych z różnych stron Polski, uczestniczyła we Mszy św., której przewodniczył kard. Stanisław Nagy. - Pan Bóg czeka na to, aby się na Niego otworzyć. A my tak często stajemy przed Nim z naszymi żądaniami, a serca nasze są nieuporządkowane, zaśmiecone - powiedział w homilii kard. Nagy. Zwrócił również uwagę na pogłębiające się różnice materialne społeczeństwa, zachęcając do pomagania potrzebującym.
Po Mszy św. w łagiewnickiej auli Jana Pawła II ks. Grzegorz Piątek SCJ, koordynator duszpasterstwa, poprowadził spotkanie przedsiębiorców. Pielgrzymi złożyli kard. Stanisławowi Nagyemu życzenia urodzinowe. Następnie prezes Roman Kluska wygłosił wykład „Etyka czynnikiem sukcesu w biznesie”. Odwołując się do osobistych doświadczeń, związanych z tworzeniem od podstaw i prowadzeniem firmy, przekonywał, że etyka w biznesie jest istotnym czynnikiem gwarantującym sukces. Podkreślał, że przedsiębiorca powinien być wzorem dla pracowników, oraz mówił o ich sprawiedliwym wynagradzaniu. Przypomniał szczegóły swojego dramatycznego aresztowania: skucia - jako „groźnego przestępcy” - i odizolowania w specjalnej klatce oraz zatrzymania w czteroosobowej celi. Pobyt w więzieniu nazwał „prawdziwą próbą sił i wiary”. - Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie św. s. Faustyna i słowa: „Jezu, ufam Tobie”, które non stop powtarzałem - wyznał Roman Kluska w Łagiewnikach.
Osobom zasłużonym dla duszpasterstwa i działalności na rzecz wartości ewangelicznych w biznesie wręczono statuetki „Talent”.
- Tegoroczna pielgrzymka to dla nas niezwykłe wydarzenie z uwagi na czas Adwentu i rok beatyfikacji Jana Pawła II, którego traktujemy jako patrona duszpasterstwa, a także ze względu na liczbę pielgrzymów oraz gości w niej uczestniczących. Cieszymy się, że uczestniczyły w niej całe rodziny, także ludzie młodzi - powiedział po spotkaniu ks. Grzegorz Piątek SCJ.

Reklama

Maria Fortuna-Sudor

Nowa seria wydawnicza Białego Kruka

„Kościół na straży polskiej wolności”

W krakowskiej siedzibie wydawnictwa Biały Kruk 8 grudnia miała miejsce promocja najnowszej serii wydawniczej tej oficyny, noszącej wspólny tytuł: „Kościół na straży polskiej wolności”. Nową serię inauguruje czwarty tom - autorstwa jednego z najwybitniejszych historyków prof. Andrzeja Nowaka (UJ), zatytułowany „Czas walki z Bogiem”. Choć chronologicznie jest to ostatni tom tej serii, został wydany specjalnie na 30. rocznicę rozpoczęcia stanu wojennego. Prof. Nowak ukazuje rolę polskiego duchowieństwa i Kościoła w najdramatyczniejszych dla niego chwilach w latach 1917 - 1991. Wiary i polskości nie unicestwiły ani terror okupanta sowieckiego i niemieckiego, ani powojenne represje okresu stalinowskiego i późniejsza propaganda oraz brutalne działania ówczesnych władz PRL-u.
Słowa wybitnego historyka wzmocnione zostały budzącymi niejednokrotnie grozę fotografiami.
- Jest na co patrzeć. Te gruzy zamienione znowu w przepiękne bazyliki, kościoły, te gotyki, renesansy, to też jest znak walki o wolność, o tożsamość i przetrwanie Kościoła - powiedział obecny na promocji kard. Stanisław Nagy.
W czasie promocji Leszek Sosnowski, prezes wydawnictwa Biały Kruk, wspomniał o swoistej obecnie cenzurze w rozpowszechnianiu książek patriotycznych i religijnych. To sieci dystrybucyjne ustalają, jakie książki należy oferować i prezentować. Niepokojący jest także fakt likwidacji i zamykania księgarń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Adam Wojnar

Nagroda

Dla Romana Kluski

Kapituła Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego na swym dorocznym posiedzeniu postanowiła jednogłośnie, że nagrodę za zasługi dla rolnictwa i rozwoju terenów pozamiejskich w Polsce za 2011 r. otrzyma Roman Kluska. Został on wyróżniony za aktywność w propagowaniu i rozwoju produkcji zdrowej, niemodyfikowanej żywności. Roman Kluska harmonijnie łączy działalność produkcyjną z szacunkiem dla środowiska naturalnego. Doceniono również jego aktywność społeczną, determinację i odwagę w działaniach na rzecz usuwania przeszkód dla wolnej przedsiębiorczości, także w rolnictwie.

Powiedzieli

KRZYŻ jest dla współczesnego świata wyrzutem sumienia, bo przypomina wywyższenie poniżonego dziś człowieczeństwa. Dlatego obecnie jest tak odrzucany.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Według Fundacji Batorego, największą przychylnością serwisów informacyjnych w trakcie kampanii wyborczej cieszył się premier Donald Tusk - miał 20 proc. przychylnych informacji, podczas gdy lider opozycji Jarosław Kaczyński tylko 0,3 proc.

Pracodawcy będą płacić wyższą o 2 proc. składkę rentową nie od 1 marca, ale już od 1 lutego 2012 r. W ciągu roku z tego tytułu do budżetu wpłynie o ponad 7 mld zł więcej.

Premier zapowiadał oszczędności. Tymczasem Kancelaria Prezydenta, IPN, KRRiT, NIK i Rzecznik Praw Obywatelskich chcą więcej pieniędzy na 2012 r.

Prokuratura rejonowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa po zawiadomieniu Fundacji PRO o podejrzeniu popełnienia przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką przestępstwa nielegalnego lobbingu i płatnej protekcji.

Zarzuty korupcyjne usłyszeli członek zarządu PKN Orlen ds. petrochemii Marek S. i biznesmen z okolic Płocka, który miał wręczyć mu łapówkę. Warszawska Prokuratura Apelacyjna skieruje do sądu wnioski o ich aresztowanie.

KGHM, jedna z największych polskich firm, chce kupić za 9,4 mld zł działającą w Kanadzie i Chile spółkę Quadra FNX Minning. Byłaby to największa transakcja od czasu zakupu przez PKN Orlen litewskich Możejek.

Adam Hanuszkiewicz, wybitny aktor i reżyser teatralny, zmarł w Warszawie 4 grudnia w wieku 87 lat. Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Krzysztof Ziemiec zostaje w „Wiadomościach” TVP. Po niedawnym zamieszaniu prezes TVP Juliusz Braun zdecydował, że telewizja przedłuży kontrakt dziennikarzowi i znanemu prezenterowi telewizyjnemu.

Szybka kolej nie powstanie w Polsce do 2030 r. Rząd niespodziewanie zrezygnował z realizacji tego projektu.

W Polsce już ponad 1,9 mln osób nie ma pracy. Jednocześnie urzędy ograniczają dla nich pomoc, bo brakuje im pieniędzy.

Liczba sprzedawanych nowych samochodów w porównaniu z rokiem ubiegłym zmalała aż o jedną piątą. To znacznie więcej niż w innych krajach UE.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cenzura czy mowa nienawiści?

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 34-35

[ TEMATY ]

gender

Adobe Stock

Ostra krytyka środowisk homoseksualnych oraz jednoznaczne twierdzenie, że są tylko dwie płcie, już niedługo może się stać przestępstwem zagrożonym karą 3 lat więzienia. Takie zmiany w Kodeksie karnym przygotował resort sprawiedliwości.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian Kodeksu karnego ma zapewnić „pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”. „Mowa nienawiści” to specjalnie zaprojektowany termin prawniczy, który jest narzędziem służącym do zakazu krytyki m.in. ze względu na „orientację seksualną” lub „tożsamość płciową”. W ekstremalnych przypadkach za mówienie i pisanie, że aktywny homoseksualizm jest grzechem, albo za podkreślanie, iż istnieją tylko dwie płcie, może grozić nawet do 3 lat więzienia. – Oczywiście, nie stanie się to od razu, bo nie wiadomo, jak zachowają się polskie sądy, ale praktyka wymiaru sprawiedliwości w innych państwach wskazuje, że najpierw jest seria procesów, a później coraz większe ograniczanie wolności słowa – mówi mec. Rafał Dorosiński, który z ramienia Ordo Iuris monitoruje proponowane zmiany w Kodeksie karnym ws. „mowy nienawiści”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że "nieco ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem" przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Według niego po pierwszych słowach Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, "nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat".

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję