Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie

- Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie. Jest to jedno wielkie dzieło miłości, miłości miłosiernej, by pomagać dzieciom wzrastać w łasce u Boga i u ludzi - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. dziękczynnej za 5-lecie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Rabce-Zdroju.

2023-11-17 13:58

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny ks. Piotr Iwanek witając abp. Marka Jędraszewskiego i dziękując mu za modlitwę przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „w wychowaniu chodzi o to, aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem”.

Do tych słów w czasie homilii nawiązał metropolita krakowski dodając, że człowiek staje się bardziej człowiekiem, kiedy ma uporządkowany system wartości, czyli wtedy, kiedy na jego szczycie jest Pan Bóg. Podkreślił, że człowiek staje się człowiekiem, kiedy może Pana Boga poznawać i kochać, czyli miłością odpowiadać na Jego miłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przyczyniać się do tego, żeby dzieci i młodzież wzrastały w łasce u Boga i u ludzi, żeby wzrastały w swoim człowieczeństwie - wskazał arcybiskup na fundamentalne zadanie szkoły katolickiej. Zaznaczył, że ukoronowaniem zdobywanej w szkole wiedzy jest poznanie Boga, z którego powinny wypływać uczynki miłości będące odpowiedzią na Bożą miłość względem człowieka.

Reklama

Odnosząc się do fragmentu z Księgi Mądrości, metropolita zwrócił uwagę, że człowiek mądry to ten, który poznając świat zmysłami stawia sobie pytanie o źródło i przyczynę istnienia świata, a odpowiedzi odnajduje w Bogu. Arcybiskup zachęcał też mieszkańców Rabki-Zdroju, aby wysławiali Boga za niezwykłe cuda natury, jakimi są góry.

Podając przykład patronki dzisiejszego dnia - św. Elżbiety Węgierskiej metropolita wskazał na wzór służby drugiemu człowiekowi, która była wyrazem miłości do Boga. Przypomniał, że w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wzywał do „wyobraźni miłosierdzia”. Arcybiskup zaznaczył, że Ojciec Święty nazywał wówczas miłosierdziem nie tylko materialną pomoc ubogim, ale także wspieranie zagubionych i uzależnionych, towarzyszenie samotnym, a przede wszystkim pokazywanie Boga, jako dobrego ojca, który nas kocha. - Nie ma wspanialszego daru miłosierdzia, które możemy przekazać, jak to, żeby nauczyć ludzi o Bogu, który nas kocha - mówił abp Marek Jędraszewski dodając, że człowiek wypełniający Boże przykazania jest wewnętrznie silny, wzrasta w swoim człowieczeństwie, ma poczucie sensu własnego życia.

- Szkoła katolicka ma uczyć wzrastania w człowieczeństwie - powtórzył arcybiskup. - Jest to jedno wielkie dzieło miłości, miłości miłosiernej, by pomagać dzieciom wzrastać w łasce u Boga i u ludzi - dodawał dziękując za Katolicką Szkołę Podstawową w Rabce-Zdroju i modlił się o to, aby przynosiła owoce dla dzieci, wychowawców i rodziców.

Ocena: +3 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski podczas Dnia Judaizmu: łączy nas wielkie dziedzictwo

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Dzień Judaizmu

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

- Tyle nas łączy: wielkie dziedzictwo. Tyle możemy odczytać, próbując zrozumieć święty czas wyznawców judaizmu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas nabożeństwa Słowa Bożego w kaplicy św. Jana Pawła II na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Obchodom 23. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce towarzyszą słowa z Księgi Wyjścia: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować”.

Metropolita krakowski przewodniczył nabożeństwu Słowa Bożego, w którym wziął udział przedstawiciel krakowskiej gminy żydowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski: niech tegoroczny Adwent będzie czasem refleksji i modlitwy

2023-12-01 09:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Niech tegoroczny Adwent będzie czasem refleksji i modlitwy, abyśmy mogli doświadczyć głębokiej radości z narodzenia Zbawiciela, który rozprasza ciemności grzechu, przemocy, wojny, przynosząc zgodę i pojednanie – zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

W Kościele katolickim w niedzielę 3 grudnia rozpoczyna się Adwent, okres przygotowania do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Św. Teresa od Jezusa z Andów: tysiące ludzi dziękują jej za pomoc w otrzymaniu łask

2023-12-01 21:17

[ TEMATY ]

świadectwo

święci

Bliżej Życia z wiarą

pl.wikipedia.org

Św. Teresa od Jezusa z Andów

Św. Teresa od Jezusa z Andów

Wystarczyło jej niespełna dwadzieścia lat, by zostać świętą. Każdego roku tysiące ludzi dziękują jej za pomoc w otrzymaniu łask.

Pierwsza Chilijka wyniesiona do chwały ołtarza – Juana Enriquetta Josefina de los Sagrados Corazones Fernández Solar, lepiej znana jako św. Teresa od Jezusa z Andów. Urodzona 13 lipca 1900 r. w zamożnej rodzinie, rozpieszczana przez rodziców, mogła wieść życie księżniczki z bajki, lecz wolała poświęcić wszystko dla Jezusa. Dla Niego zmieniła nawet swój porywczy charakter. Jaki był efekt tego poświęcenia? Dostąpiła chwały ołtarzy, a teraz jest jednym z najskuteczniejszych orędowników w niebie – do poświęconego jej sanktuarium każdego dnia napływają podziękowania za łaski, które dzięki niej zostały wyproszone. Jednym z najbardziej spektakularnych cudów za wstawiennictwem chilijskiej świętej było „wskrzeszenie” pewnej nastolatki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję