Reklama

Kościół

Abp Depo: świat proponuje politykę bez moralności

- Świat proponuje politykę bez moralności, wolność bez wszystkich zasad i osobistej odpowiedzialności, czyli inaczej mówiąc: bezkarności - mówił abp Wacław Depo, który przewodniczył Mszy świętej w kościele św. Kazimierza w Radomiu. Świątynia jest kościołem patronalnym miasta Radomia i diecezji radomskiej. 19 listopada minęło 20 lat od chwili ogłoszenia świątyni Bazyliką mniejszą św. Kazimierza.

2023-11-20 06:22

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nawiązując do Listu do Tesaloniczan abp Wacław Depo powiedział: - Kiedy bowiem będą mówić: «Pokój i bezpieczeństwo» - tak niespodzianie przyjdzie na nich zagłada. Czy nie dostrzegamy tego w dzisiejszej rzeczywistości świata? Dostrzegamy to, zwłaszcza, że ten świat proponuje nam politykę bez moralności, wolność bez wszystkich zasad i osobistej odpowiedzialności, czyli inaczej mówiąc - bezkarności. Postęp technologiczny i gospodarczy bez oglądania się na konsekwencje w przyszłości, i religią zepchniętą do spraw prywatnych, i wstydliwych, a samo chrześcijaństwo poddane jest nietolerancyjnej presji i prześladowania w świecie na skalę, jak nigdy dotąd nie spotykaną - mówił metropolita częstochowski.

Dalej mówił, że potrzeba nam dzisiaj normalności, która wyraża się w prawdomówności. - Bez wulgaryzmów czy to w życiu osobistym, czy społecznym, czy politycznym. Nam nie potrzeba osądów, bo każdy stanie przed Bogiem, ale nam potrzeba pokoju serca, który może przynieść tylko Chrystus. Dziś już lepiej rozumiemy, że odpowiedzialne myślenie o przyszłości naszych rodzin, dzieci i młodzieży, połączone z poszanowaniem ludzi starszych i ubogich, sprawiedliwość i miłość społeczna, nie mogą być stanami od czasu do czasu. Czyli od czasu zmiany rządu, czy struktur państwowych, ale winny stać się codzienną rzeczywistością. Bo nie jesteśmy sami. Chrystus stanął po stronie człowieka. Dopiero wtedy ta osobista więź z Nim nie będzie dla nas tylko wystrojem świątecznym, ale chrześcijaństwem dni powszednich, z których składa się wieczność - dodał abp Wacław Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwadzieścia lat temu na prośbę ówczesnego biskupa radomskiego Zygmunta Zimowskiego, Jan Paweł II, poprzez dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów obdarzył kościół tytułem bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie tytułu miało miejsce 21 września 2003 roku w obecności kardynała Henryka Gulbinowicza.

Reklama

- To jest wydarzenie bardzo znaczące, bo przypomina o tym, że nasza świątynia to nie tylko walory estetyczne, ale także walory rozmodlonych, blisko żyjących Boga i kościoła ludzi. Bazylika podkreśla taką szczególną łączność z następcą św. Piotra, ze Stolicą Apostolską - mówi proboszcz parafii, ks. Jarosław Wojtkun.

Arcybiskup Wacław Depo, który w 2003 roku był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, brał udział w nadaniu tytułu bazyliki mniejszej kościołowi na Zamłyniu.

Parafia św. Kazimierza została erygowana przez bp. Edwarda Materskiego 1 lipca 1982 roku. 12 kwietnia 1986 roku rozpoczęto wykopy pod fundamenty. 6 września 1987 roku kardynał Henryk Gulbinowicz dokonał wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego z podziemi bazyliki św. Piotra z Watykanu i pobłogosławionego przez Jana Pawła II. Uroczystej konsekracji dokonał kardynał Józef Glemp 18 września 1994 roku.

Kościół za Zamłyniu został zbudowany jako wotum wdzięczności za uroczystości jubileuszowe 500-lecia przybycia świętego Kazimierza do Radomia. Odbyły się one w 1981 roku. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Powierzchnia użytkowa świątyni wynosi prawie 2,5 tys. metrów kwadratowych, zaś ogólna kubatura - ponad 28 tys. metrów kwadratowych.

Ocena: +9 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

70 lat Apelu Jasnogórskiego

2023-12-05 09:13

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 XII 1953 r. o godz. 21.00 na Jasnej Górze został zainicjowany Apel Jasnogórski jako wspólna modlitwa w intencji Kościoła, Ojczyzny i uwolnienia Prymasa Polski, Stefana kard. Wyszyńskiego, który właśnie wtedy doświadczał prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego.

Znaczek pocztowy, który przekazujemy na Państwa ręce, jest swoistym hołdem Poczty Polskiej. 70-letnia tradycja codziennej modlitwy, niesie szczególnie ważne i ponadczasowe przesłanie. „Jestem. Pamiętam. Czuwam” to słowa które powinny być w sercu każdego Polaka - patrioty, katolika - tu jest budowana tożsamość narodowa. Jest to duchowy drogowskaz i motywacja do działania w życiu codziennym – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: pożegnano dzieci nienarodzone i martwo urodzone

2023-12-05 19:22

[ TEMATY ]

dzieci utracone

Adobe Stock

W krakowskich Podgórkach Tynieckich odbył się kolejny pogrzeb dzieci nienarodzonych. Podczas ceremonii, która odbyła się 5 grudnia br., pożegnano trzysta czternaścioro dzieci. Ich ciała zostały przekazane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

- Przychodzimy na tę eucharystię, aby pożegnać zmarłe dzieci. Ale przychodzimy tutaj także po nadzieję. Ona jest motorem naszego życia - rozpoczął homilię ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych. - Przychodzimy po nadzieję związaną z naszym życiem doczesnym, bo chcemy wierzyć, że mimo tak trudnych doświadczeń wciąż może nas spotkać wiele pięknych chwil na tym świecie. My sami także możemy jeszcze wiele dobrego uczynić - mówił kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Potrafią dawać wiele dobra

2023-12-05 19:51

[ TEMATY ]

szkolne koła caritas

Bp Adrian Put

wolonariat

Karolina Krasowska

Tegoroczna gala odbyła się po raz piaty

Tegoroczna gala odbyła się po raz piaty

W zielonogórskiej parafii pw. Ducha Świętego odbyła się dziś jubileuszowa V Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas. Młodym wolontariuszom oraz ich opiekunom statuetki wręczył bp Adrian Put.

Pamiętają o innych, troszczą się o potrzebujących, angażują rówieśników na terenie szkoły. Wolontariat jest ich codziennością. Całoroczną pracę młodych wolontariuszy nagrodzono 5 grudnia podczas uroczystej gali w zielonogórskiej parafii pw. Ducha Świętego. W tegorocznej edycji nagrodzonych zostało 8 wolontariuszy, 4 opiekunów oraz 2 Szkolne Koła Caritas. Statuetki wręczył im bp Adrian Put. – Dziękuję wam, droga młodzieży, za to, że jesteście i potraficie dawać tyle dobra. Jeśli Kościół ma twarz, to wierzę, że ma taką piękną twarz jaką wy macie – powiedział biskup pomocniczy naszej diecezji, wyrażając wdzięczność młodym wolontariuszom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję