Reklama

Niedziela Przemyska

100 lecie parafii św. Józefa w Przemyślu

Kościół pw. św. Józefa w Przemyślu został uroczyście poświęcony 16 listopada 1923 roku, a konsekrowany 6 listopada 1927 roku. Zatem w tym roku ta wspólnota obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia.

2023-11-21 09:26

Katarzyna Boczar

Parafia św. Józefa istnieje już od 100 lat

Parafia św. Józefa istnieje już od 100 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę, 19 listopada 2023 r., abp Adam Szal przewodniczył uroczystej Eucharystii sprawowanej jako dziękczynienie Bogu i ludziom za tę parafię – pierwszą na Zasaniu w Przemyślu.

W homilii metropolita przemyski przytoczył zapis z wizytacji kanonicznej przeprowadzonej u początków istnienia parafii przez św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, a następnie szukał odpowiedzi na pytanie czym powinna być parafia, jakie ma zadania i cele oraz jaki jest idealny model życia parafialnego. – Oby nasza parafia była tak jak matka, jak ojciec. Oby nasza parafia była wspólnotą wspólnot, które ze sobą współpracują dla dobra nas wszystkich, współpracują na drodze świętości – mówił abp Adam Szal.

Podczas Eucharystii wybrzmiało uroczyste „Te Deum„, która było wdzięcznością za sto lat istnienia parafii oraz ustanowienia kościoła św. Józefa archidiecezjalnym sanktuarium św. Józefa, Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela.

Na zakończenie uroczystości jubileuszowych ks. Wiesław Wilkosz, salezjanin, proboszcz parafii, kustosz sanktuarium św. Józefa i dyrektor wspólnoty salezjańskiej wręczył specjalny „Laur Zasłużony dla parafii pw. św. Józefa w Przemyślu” abp. Adamowi Szalowi, metropolicie przemyskiemu; ks. Marcinowi Kaznowskiemu, inspektorowi Inspektorii Krakowskiej Towarzystwa Salezjańskiego oraz ks. prał. Marianowi Koźmie, dziekanowi dekanatu Przemyśl II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

Cudowny Medalik - symbolika

CZYTAJ DALEJ

Łódź: W służbie Polsce

2023-11-28 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 262/264 podczas konferencji prasowej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki oficjalnie przedstawił nowego dyrektora łódzkiego Oddziału IPN Karola Piskorskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Dubaju: znak zaangażowania Kościoła w obronę Stworzenia

2023-11-28 15:25

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Dubaju

Grzegorz Gałązka

"Będziemy towarzyszyć papieżowi naszymi modlitwami, aby to spotkanie z głowami państw na ważny temat zmian klimatycznych rzeczywiście osiągnęło wszystkie wyznaczone cele" - zapewnił bp Paolo Martinelli, wikariusz apostolski Arabii Południowej. W rozmowie z portalem Vatican News wyraził radość z racji zbliżającej się podróży papieża do Dubaju, zaproszonego do wygłoszenia przemówienia na szczycie klimatycznym ONZ Cop28, który oficjalnie rozpocznie się 30 listopada i zakończy 12 grudnia.

Franciszek - który przybędzie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wieczorem 1 grudnia i odleci do Watykanu po południu 3 grudnia - jest pierwszym papieżem w historii, który weźmie udział w szycie COP28 zwołanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, podczas której „wielcy” tej Ziemi podsumują przede wszystkim redukcję gazów cieplarnianych i rozwój odnawialnych źródeł energii. "Uważam za bardzo interesujące, że papież zdecydował się uczestniczyć w tym wydarzeniu w dramatycznym momencie dla losów klimatycznych naszej planety i wyraża całą uwagę i troskę Kościoła", zaznaczył bp Martinelli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję