Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Człowiek pokorny akceptuje swoje miejsce w świecie

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 5-11.

[ TEMATY ]

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 4 grudnia. Św. Barbary, dziewicy i męczennicy, wsp. dow.

• Iz 2, 1-5 • Ps 122, 1-2.4-5.6-7.8-9 • Mt 8, 5-11

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy Jezus wszedł do Kafarnaum, zwrócił się do Niego setnik i prosił Go, mówiąc: «Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi». Rzekł mu Jezus: «Przyjdę i uzdrowię go». Lecz setnik odpowiedział: «Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: „Idź”, a idzie; drugiemu: „Chodź tu”, a przychodzi; a słudze: „Zrób to”, a robi». Gdy Jezus to usłyszał, zdziwił się i rzekł do tych, którzy szli za Nim: «Zaprawdę powiadam wam: U nikogo w I zraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary. Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Z achodu i zasiądą do stołu z A brahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim».

Dziś za wzór do naśladowania Ewangelia daje nam setnika. Rzymski dowódca, poganin, przychodzi do Jezusa prosić o uzdrowienie sługi. Swoją postawą uczy nas, że człowiek, choć posiada władzę nad innymi (tak jak on nad swoim oddziałem), to jednak jego władza nie jest nieograniczona. Z racji swojego pochodzenia z pewnością ma niewielkie pojęcie o sprawach duchowych czy religijnych, ale odnosi się do nich z największym szacunkiem i pokorą. Dzisiejsza nauka ewangeliczna zaprasza nas zatem do rozróżnienia pychy od pokory. Czym jest pycha? Jest jednym z grzechów głównych. Bezkrytyczne i zbyt wysokie mniemanie o sobie. Człowiek pyszny ma subiektywne spojrzenie na świat i otaczających go ludzi. Swoją wizję postrzegania za wszelką cenę stara się narzucić innym. Taka postawa utrudnia zawieranie relacji międzyludzkich, co może mieć przełożenie na nieodpowiednią relację z Bogiem. Czym jest pokora? Na pewno w byciu pokornym nie chodzi o poniżanie się w sensie zaniżania własnej wartości. Człowiek pokorny zdaje sobie sprawę, że nie jest najważniejszy na świecie, a obok niego żyją ludzie, którzy mogą mieć wyższe kompetencje i sprawność umysłową od niego. Nie jest to jednak powód, by umniejszać poczuciu własnej wartości. Człowiek pokorny akceptuje swoje miejsce w świecie i zadanie, do którego jest powołany. Właśnie takiej postawy pokory uczy nas dziś pogański setnik! Idźmy i my czynić podobnie.

Reklama

F.P.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-11-20 10:05

Ocena: +21 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica Bożej miłości: dając, bogacimy się

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Rozważania do Ewangelii Łk 8, 16-18.

Poniedziałek, 25 września

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Jak modlić się z dzieckiem?

2024-02-23 21:33

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby modlitwa była dla dzieci czymś naturalnym? Jak wprowadzać je w świat Biblii i codziennej modlitwy słowem Bożym? W każdą sobotę Wielkiego Postu będziemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za rodziny.

Wspólna modlitwa od początku w naszym małżeństwie była ważna. Kiedy pojawiały się na świecie dzieci, wprowadzaliśmy je naturalnie w naszą rozmowę z Bogiem. W ciągu lat wypracowaliśmy pewne praktyki, które świetnie się u nas sprawdzają. Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby modlitwa nie była dla naszych dzieci czymś abstrakcyjnym, kierowanym do jakiejś kosmicznej siły niezainteresowanej naszym życiem, ale by zdawały sobie sprawę z tego, że kierują ją do kochającego Taty, który jest z nami na co dzień i troszczy się o nasze wszystkie sprawy. Dlatego modlimy się zawsze, odnosząc się do naszego życia. Staramy się, aby modlitwa była regularna, codzienna, a jej czas dostosowany był do wieku i możliwości dzieci. Niekiedy jest ona krótka, co wynika ze zmęczenia, planu dnia; nie wszyscy domownicy mogą w niej uczestniczyć, ale ważne jest, żeby z niej nie rezygnować. Chodzi o to, by dziecko w nią wrastało, by modlitwa stawała się dla niego czymś naturalnym – jak kolacja czy założenie piżamy przed spaniem. Dzieci są wrażliwe na rytualność. Powtarzanie wielokrotnie tych samych czynności daje im poczucie bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ministranci i lektorzy grali w Radomsku

W Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku 24 lutego odbył się regionalny etap XIX Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC. W turnieju rywalizowało 19 drużyn z 9 dekanatów regionu radomszczańskiego w kategoriach: ministrant (roczniki 2012-16), lektor młodszy (2008-11) i lektor starszy (2003-07).

– Gromadzimy się w kościele, przy ołtarzu, na zbiórkach, ale też w hali sportowej, żeby realizować pasje. To przyciąga dzieci. Każdego roku nowi ministranci chcą brać udział w turnieju – powiedział ks. Michał Sokalski, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy i współorganizator turnieju w regionie radomszczańskim. – Kiedy jechaliśmy dzisiaj do Radomska, chłopcy z mojej parafii mówili, że z emocji nie mogli spać – opowiadał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję