Reklama

Z Watykanu i z Rzymu

Rzymskie „Pawełki”

W solidarności z Kościołem w Egipcie

7 stycznia wspólnoty paulinów na całym świecie rozpoczęły doroczne „Pawełki”, czyli dziewięciodniowy cykl nabożeństw, który zakończył się 15 stycznia uroczystą Mszą św. ku czci patriarchy Zakonu Paulinów - św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Uroczystości patronalne miały miejsce również w Rzymie, gdzie od 2005 r. polscy paulini są odpowiedzialni za parafię pw. Świętych Urbana i Wawrzyńca w dzielnicy Prima Porta (północna część miasta przy starożytnej drodze via Flaminia). W rzymskiej wspólnocie paulińskiej święto patronalne ma szczególny charakter ze względu na obecność przedstawicieli Kościoła koptyjskiego, tzn. „rodaków” św. Pawła Pustelnika, którzy koncelebrują uroczystą Mszę św. wraz z paulinami. W ostatnich latach goszczono tutaj koptyjskiego katolickiego patriarchę Aleksandrii Antoniosa Naguiba (patriarcha od 2008 r. jest konfratrem paulińskim), biskupa Gizy Antoniosa Aziza Minę, biskupa Assiutu Williama Kyrillosa i biskupa Minyi Ibrahima Isaaca Sidraka; w tym roku paulinów odwiedził biskup Ismailii Makarios Tewfik. Z bp. Makariosem koncelebrowało kilku koptyjskich kapłanów, wśród nich ks. Bishay Khaled Ayad z watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich oraz liczna grupa paulinów pracujących w Wiecznym Mieście. Na Eucharystię celebrowaną w rycie koptyjskim według kanonu św. Bazylego Wielkiego przybyli również mieszkający w Rzymie Koptowie katolicy, osoby świeckie i zakonnice. Tegoroczne święta „pawełkowe” w Rzymie miały szczególny charakter ze względu na delikatną sytuację chrześcijan w Egipcie, która powstała w wyniku obalenia poprzedniego reżymu i wygrania wyborów do parlamentu przez siły islamskie; stały się one wyrazem solidarności z naszymi braćmi w wierze nad brzegami Nilu.
Egipt był ojczyzną chrześcijan od czasów apostolskich. Niestety, w 451 r. - podczas Soboru Chalcedońskiego, który uchwalił dogmat o podwójnej naturze Chrystusa - doszło do schizmy w Kościele, gdyż patriarcha koptyjski opowiedział się za monofizytyzmem, tzn. doktryną uznającą jedynie boską naturę Jezusa. Ta wielka schizma sprawiła, że Kościół koptyjski odizolował się od reszty Kościoła, lecz pomimo tego katolicy zawsze byli obecni w Egipcie. W XIII wieku do Egiptu przybył św. Franciszek z Asyżu, który złożył wizytę sułtanowi; udało mu się uzyskać pozwolenie od muzułmańskiego władcy na działalność franciszkanów na Bliskim Wschodzie, gdzie mieli zajmować się miejscowymi katolikami. Dzięki obecności braci egipska wspólnota katolicka powoli rozrastała się: w XVII wieku papież mianował administratora apostolskiego Egiptu, a w 1895 r. wznowił katolicki patriarchat w Aleksandrii. Obecny patriarcha, kard. Antonios Naguib, jest piątym z kolei koptyjskim katolickim patriarchą Aleksandrii.
Zgodnie z tradycją, w czasie Mszy św. paulini odnowili śluby zakonne, a na jej zakończenie bp Makarios pobłogosławił dzieci i rozdał im podarunki w postaci daktyli i tzw. chlebków św. Pawła.

(W. R.)

Papież do Polaków

Zachęta do modlitwy o jedność chrześcijan

Reklama

Do ufnej modlitwy w intencji jedności chrześcijan Benedykt XVI zachęcił Polaków 18 stycznia podczas audiencji generalnej. Ojciec Święty nawiązał do tygodnia specjalnych modlitw w tej intencji i udzielił swego błogosławieństwa działaniom ekumenicznym.
Zwracając się do pielgrzymów polskich, Ojciec Święty powiedział: - Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Dzisiaj pragnę zachęcić was do ufnej modlitwy o jedność chrześcijan. Niech nie zabraknie też gestów wzajemnego zrozumienia, pojednania i gotowości do dialogu. Niech będą one, zgodnie z hasłem tego Tygodnia Modlitw, świadectwem przemiany i zwycięstwa Chrystusa w naszym życiu. Waszym ekumenicznym dążeniom z serca błogosławię.

27. podróż na terenie Włoch

Arezzo, La Verna i Sansepolcro

13 maja Ojciec Święty odbędzie swą 27. podróż apostolską na terenie Włoch i odwiedzi Toskanię. Papież będzie w Arezzo, we franciszkańskim sanktuarium w La Verna oraz konkatedrze w Sansepolcro - poinformował dziś tamtejszy arcybiskup Riccardo Fontana. W 1993 r. dwukrotnie odwiedził tę archidiecezję bł. Jan Paweł II - 23 maja Cortonę i Arezzo, a 17 września La Vernę i Camaldoli.
Jak poinformowano, Papież o 10 rano będzie przewodniczył Mszy św. oraz modlitwie „Anioł Pański” na placu katedralnym w Arezzo. Po południu natomiast odwiedzi franciszkańskie sanktuarium w La Verna, gdzie 14 lub 15 września 1224 r. św. Franciszek z Asyżu otrzymał stygmaty, a także konkatedrę w Sansepolcro, która w tym roku obchodzi jubileusz tysiąclecia konsekracji.

Premier Włoch u Papieża

Uznanie dla rządu

Benedykt XVI przyjął 14 stycznia na audiencji prywatnej premiera Republiki Włoskiej Mario Montiego. Szefowi Rady Ministrów towarzyszyło dziesięć osób, w tym małżonka Elsa oraz ministrowie spraw zagranicznych i spraw europejskich. Na początku rozmowy Ojciec Święty zapytał premiera Włoch o wrażenia z jego niedawnej wizyty w Niemczech. Monti odpowiedział, że pogoda była okropna, ale klimat (rozmów) dobry. Na słowa Papieża, wyrażającego uznanie dla pierwszych inicjatyw nowego rządu w bardzo trudnej sytuacji, premier stwierdził, że od początku konieczne było poszukiwanie oznak pewnej determinacji. Po rozmowie do Papieża podeszła małżonka premiera oraz inne osoby towarzyszące. Nastąpiła wymiana darów. Premier Włoch i towarzyszące mu osoby rozmawiali z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertonem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami abp Dominique Mamberti.
Jak podaje komunikat watykańskiego Biura Prasowego, podczas rozmów, które toczyły się w serdecznej atmosferze, poruszono tematy związane z sytuacją społeczną Włoch, zaangażowaniem rządu w problemy socjalne, a także wkładem Kościoła katolickiego w życie kraju.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję