Reklama

Kościół

Mural The Chosen w Dąbrowie Górniczej

Wyjątkowe dzieło artystyczne powstaje na naszych oczach w Dąbrowie Górniczej - ewangelizacyjny mural serialu The Chosen. Specjalnie dla naszych Czytelinków - publikujemy wyjątkowe świadectwo pomysłodawczyni akcji - Agnieszce z parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

świadectwo

archiwum Kamila Mańki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świadectwo Agnieszki:

O serialu The Chosen dowiedziałam się na spotkaniu z przyjaciółmi w okolicach zeszłej jesieni. Ten sam tytuł pojawiał się również w rozmowach na kanałach youtube, które śledzę. Mówili o nim np. Tomasz Samołyk, Krzysztof Sowiński, Irmina Śliwińska i inni. W końcu postanowiłam, że zainstaluję aplikację o tej samej nazwie co serial, żeby móc za darmo obejrzeć dzieło, o którym tyle dobrego słyszałam. Widz bardzo szybko przenosi się w czasy Jezusa, który nie jest “posągową postacią”, tylko przeżywa różne emocje, ma poczucie humoru i niezwykłą osobowość. Apostołowie to niezłe “ancymonki”, co jeden to lepszy “gagatek”. Dużą inspiracją i wsparciem było dla mnie śledzenie kanałów znanych youtuberów, takich jak Tomasz Samołyk, Krzysztof Sowiński czy Irmina Śliwińska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Atmosfera tego serialu sprawiła, że historie, które znam z Pisma Świętego ożyły, nabrały koloru i smaku. Wiele razy się śmiałam czy wzruszyłam. Z ogromną ciekawością śledziłam każdy odcinek i nową serię, która była coraz ciekawsza i bardziej wciągająca. Sama zaczęłam opowiadać o tym serialu ludziom wokół mnie.

Podziel się cytatem

Mój kolega Kamil mówił, że w tym serialu podoba mu się, że ludzie są zwyczajni, przeżywają codzienne zmartwienia i sytuacje życiowe, popełniają błędy czy grzechy. Apostołowie są nieidealni, normalni, czasami kłócą się, dochodzi do rękoczynów, wypominają sobie swoje błędy. Natomiast w Jezusie ujmuje go to, że był blisko ludzi wśród których żył np. gra w grę ze znajomymi, przygotowywał kazanie w towarzystwie apostoła Mateusza.

Bardzo wzruszająca była scena, kiedy pod wpływem słów usłyszanych na kazaniu były celnik pokonał swoje obawy i poszedł pojednać się ze swoim ojcem i matką. W tym serialu są pokazane sytuacje, które sami przeżywamy w swoim życiu

archiwum Kamila Mańki

Moje zainteresowanie The Chosen poszerzyło się o słuchanie wywiadów z jego twórcami i aktorami. Dowiedziałam się, że jego producent Dallas Jenkins oraz aktor grający postać Jezusa, czyli Jonathan Roumie, przeżyli ogromną przemianę w swoim życiu prywatnym i zawodowym, kiedy w trudnych okolicznościach powierzyli swoje talenty i przyszłość Bogu. Wiele razy powierzałam Bogu swoje życie, ale nigdy nie pomyślałam o tym, że można oddać Mu swoje talenty i współpracować z Nim, żeby je rozwijać.

Reklama

Więc stwierdziłam, że zrobię tak samo jak twórcy serialu. Zauważyłam później u siebie pewną zmianę. Jestem osobą dość kreatywną i przychodzą mi do głowy różne twórcze pomysły. Wcześniej często je ignorowałam z lęku przed krytyką, z braku czasu lub możliwości wykonania. Teraz postanowiłam, że spróbuję w tym roku zaryzykować, przepracować swoje negatywne myśli i wcielać w życie idee, które chodzą mi po głowie oraz rozwijać talenty, które u siebie odkrywam. Ciekawe co się wtedy wydarzy… Tutaj doskonałym partnerem w realizacji nowych pomysłów okazał się właśnie Kamil, który sam jest osobą plastycznie bardzo mocno obdarowaną. Mój kolega od ponad 20 lat maluje graffiti i często w wolnym czasie tworzy jakieś plastyczne prace.

Zobaczyłam na grupie fanów serialu, że w Brazylii ktoś wykonał na ścianie graffiti z postacią Jezusa z tego serialu.

Podziel się cytatem

Reklama

Potrafię rysować, ale nie na ścianie tylko na kartce. Za to Kamil nadawał się do tej roli idealnie. Widziałam jak starannie i wiernie odwzorowywał malunki postaci z bajek w pokojach dziecięcych oraz różne graffiti na murze. Kamil z chęcią podjął wyzwanie wykonania muralu The Chosen, ja natomiast przejęłam koordynowanie projektu.

W kwietniu napisałam wiadomość do The Chosen Polska, że mam marzenie, żeby u nas powstał taki mural i wkleiłam zdjęcie graffiti, które było moją inspiracją.

archiwum Kamila Mańki

Otrzymałam odpowiedź, że to super pomysł i od tej pory byliśmy w stałym kontakcie. Latem Kamil wykonał fajny projekt, który przedstawiał postać celnika Mateusza i obrazek z przygotowaniem się Jezusa do kazania na górze. We wrześniu ujawniliśmy na FB naszą inicjatywę i założyliśmy zrzutkę. W ciągu 3 dni uzbieraliśmy pieniądze na zakup potrzebnych materiałów, za co jesteśmy wszystkim wspierającym ogromnie wdzięczni! Teraz jest listopad i realizacja dobiega końca. Ostatecznie mural powstał w granicach 4 dni na jednym z osiedli, na tyłach garaży w naszym mieście, czyli w Dąbrowie Górniczej.

Reklama

Udział w tej realizacji był dla mnie i dla Kamila dużym wyzwaniem. Oboje musieliśmy przepracować swoje różne obawy i blokady. Przecieranie nowych szlaków budzi wiele różnych emocji.

Podziel się cytatem

Reklama

Wsparcia udzieliły nam nasze rodziny i znajomi, także ci, którzy obserwowali postępy prac w internecie. Okazało się, że podążanie za swoimi pasjami, które jak wierzę, mamy od Boga, może prowadzić człowieka w zadziwiające i niespodziewane miejsca. Warto podejmować próby spełniania swoich marzeń. Mamy wpływ na rzeczywistość wokół nas.

Nasza inicjatywa została zaprezentowana i doceniona 18 listopada na pierwszym w Polsce spotkaniu Ambasadorów serialu The Chosen w Gliwicach. Prace Kamila można śledzić na stronie kolorszok FB.com/kolorszok

archiwum Kamila Mańki

ZOBACZ GDZIE ZNAJDUJE SIĘ MURAL

2023-12-01 06:48

Ocena: +12 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie, które zmieniło życie

Niedziela Ogólnopolska 15/2023, str. 18-19

[ TEMATY ]

świadectwo

cud

Gerbrand van den Eeckhou

Stefan Gąsieniec

Stefan Gąsieniec

O Duchu Świętym, sile modlitwy różańcowej i duchowych wątpliwościach, które umocniły wiarę, mówi Stefan Gąsieniec.

Łukasz Krzysztofka: Jesteś znanym muzykiem, ale niewielu wie, że także człowiekiem wierzącym. Kim jest dla Ciebie Jezus?

Stefan Gąsieniec: Kimś, kto odmienił diametralnie moje życie i spojrzenie na świat. Chcę być na zawsze dla Niego, a jednocześnie gdy poznaję Go coraz bliżej, wciąż nie wiem do końca, co to znaczy. Chyba właśnie oznacza: świadczyć o Nim, być czujnym na działanie Ducha Świętego. Nigdy nie zdołamy przewidzieć działania Ducha Świętego. To jest fascynujące, On nadaje sens i smak naszemu życiu.

CZYTAJ DALEJ

Kim jest administrator apostolski "sede vacante"?

2024-02-24 12:29

[ TEMATY ]

biskup

Episkopat Flickr

Dziś Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja DZIĘGI z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego i Mianował administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sede vacante w osobie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa ZIELIŃSKIEGO.

Administrator apostolski sede vacante (stolicy wakującej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest tymczasowy - wyjaśnia diecezja koszalińsko kołobrzeska w wydanym dziś komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje o spowiedzi generalnej

2024-02-24 22:48

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencję wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej

Konferencję wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej

W klasztorze sióstr Notre Dame na wrocławskim Ostrowie Tumskim zakończyły się rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Te kilkudniowe ćwiczenia duchowe miały swoją pierwszą edycję. Towarzyszyliśmy uczestnikom podczas czwartkowych nieszporów i konferencji księdza Pawła Cembrowicza, proboszcza wrocławskiej katedry.

W rekolekcjach uczestniczyło 6 osób, a ich duchowym przewodnikiem był ks. Paweł Cembrowicz. W swojej konferencji poświęconej spowiedzi generalnej, kapłan posłużył się także historiami ze swojego życia kapłańskiego, które były pewnego rodzaju świadectwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję