Reklama

Niedziela Lubelska

KUL. Małe talenty na start

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II rozpoczęła się kolejna edycja Klubu Promocji Talentów dla dzieci ze szkół wiejskich.

Oksana Dubinina

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci szczególnie uzdolnione stanowią wyzwanie dla społeczności szkolnej, rodzinnej, jak i rówieśniczej. Dziecko wykazujące ponadprzeciętne predyspozycje poznawcze wymaga większej uwagi, zrozumienia i wsparcia, aby móc w pełni rozwijać swój potencjał. Wyzwania, jakie stawia przed nauczycielami i rodzicami praca z dzieckiem zdolnym, polegają nie tylko na dostosowaniu się do indywidualnych edukacyjnych potrzeb dziecka, ale również na stworzeniu środowiska sprzyjającego jego kreatywności i rozwijaniu talentów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci utalentowanych ze szkół wiejskich, gdzie nie zawsze środowisko edukacyjne dysponuje wystarczającymi zasobami, Katedra Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii w Instytucie Pedagogiki KUL, kierowana przez prof. dr hab. Krystynę Chałas, już od wielu lat pomaga uczniom. Formą wsparcia szczególnie uzdolnionych jest Klub Promocji Talentów, który prowadzą studenci pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W listopadowym spotkaniu wzięło udział kilkanaście dzieci z powiatu lubelskiego i puławskiego. Antonina, Iga, Kacper, Milena, Maja, Szymon, Oliwier, Mikołaj, Aleksander i trzech Franciszków to dzieci uzdolnione m.in. plastycznie, muzycznie, matematycznie, czy językowo. Spotkania między nimi a studentami to wyjątkowa okazja do wzajemnej motywacji do odkrywania i rozwijania zainteresowań. Doświadczenie zderzenia międzypokoleniowego w relacji partnerskiej, jaką można było zaobserwować już przy pierwszym spotkaniu, ma wymiar nie tylko edukacyjny, ale również aksjologiczny. Dzieci utalentowane często odznaczają się unikalnym spojrzeniem na otaczający je świat i wielokrotnie potrafią zaskoczyć kreatywnością.

Reklama

Każdy student objął opieką jednego lub dwóch uczniów, a ich praca przez najbliższe miesiące będzie odbywała się w formie indywidualnej, w tym raz w tygodniu za pośrednictwem platformy cyfrowej. Zaplanowane zostały także 3 spotkania stacjonarne. Podczas wspólnej pracy studenci mogą podzielić się wiedzą, pasją i doświadczeniem z wybranego obszaru, ale też mogą uczyć się od dzieci. Ich radość z odkrywania, wyobraźnia i świeże spojrzenie otwierają studentów na nowe perspektywy znanych im dobrze zagadnień. Kluczowym elementem tego spotkania jest poszerzanie horyzontów edukacyjnych obu grup. Dzieci rozwijają zainteresowania, kształtują umiejętności społeczne oraz poznają perspektywy i możliwości, jakie mogą czekać na nich w niedalekiej przyszłości, natomiast studenci mają okazję rozpocząć nauczanie przy wsparciu merytorycznym pracowników naukowych. Nad przebiegiem pracy i stwarzaniem szans edukacyjnych dla studentów czuwają pracownicy katedry dr Anna Badora i dr Oksana Dubinina, służąc wsparciem w zakresie poszukiwania treści kształcenia, doboru metod, indywidualizacji pracy, rozwijania wrażliwości na potrzeby rozwojowe ucznia oraz nabywania doświadczenia pedagogicznego w pracy z dzieckiem uzdolnionym.

Pierwsze spotkanie studentów z uczniami utalentowanymi dało przestrzeń do wyrażenia oczekiwań obu grup, do zapoznania się i przedstawienia programu pracy. Dzięki obustronnej otwartości, zarówno ze strony uczelni, jak i rodziców, została stworzona atmosfera zaufania i współpracy między uczniami zdolnymi a studentami. Był to pierwszy krok w drodze do inspirującego i owocnego cyklu wspólnych zajęć, który ma zadanie rozwijać i inspirować obie grupy.

2023-12-04 20:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: sługa Boży Pierre Toussaint – „pobożny i genialny fryzjer” – nadal intryguje ludzi

2024-03-02 08:20

pl.wikipedia.org

Pierre’a Toussaint’a

Pierre’a Toussaint’a

Ogłoszony przez św. Jana Pawła II w 1997 sługą Bożym Pierre Toussaint nie przestaje inspirować i intrygować Amerykanów. W obszernym artykule na jego temat w „New York Timesie” z 20 lutego Elizabeth Stone, profesor literatury na jezuickim uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku, napisała, że sława tego „afroamerykańskiego pobożnego i genialnego fryzjera, biznesmena i filantropa, który przyczynił się do zbudowania katedry św. Patryka w Nowym Jorku (budowanej w latach 1850-78, z przerwą w czasie wojny secesyjnej), nie skończyła się ze złożeniem go do grobu”.

Według autorki, sługa Boży „stał się tak ważną postacią w Kościele i w Ameryce, że w 1990 kard. John O’Connor zarządził przeniesienie jego zwłok do krypty w katedrze pod jej głównym ołtarzem, gdzie spoczął on jako jedyny świecki katolik i jedyny Afroamerykanin”.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę bp. A. Przybylskiego: Postawmy Boga na pierwszym miejscu, a On da nam siłę

2024-03-01 10:02

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

3 marca 2024, III niedziela Wielkiego Postu, rok B

CZYTAJ DALEJ

Mają ożywiać parafie

2024-03-02 22:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dzień skupienia

parafialne rady duszpasterskie

Maciej Orman/Niedziela

2 marca parafialne rady duszpasterskie (PRD) z archidiecezji częstochowskiej przeżywały na Jasnej Górze dzień skupienia.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję