Reklama

Niedziela Przemyska

Relikwie bł. Rodziny Ulmów w siedzibie Caritas

1 grudnia, z racji zbliżającego się Adwentu, był dla pracowników Caritas Polska Dniem Skupienia. Dzień ten połączono z uroczystością wprowadzenia relikwii bł. Rodziny Ulmów do kaplicy w siedzibie organizacji w Warszawie.

Dominika Chylewska

Relikwie odebrał ks. Marcin Iżycki - dyrektor Caritas Polska

Relikwie odebrał ks. Marcin Iżycki - dyrektor Caritas Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Caritas Polska to kościelna organizacja charytatywna, dla której w pomaganiu ważny jest także aspekt duchowy, dlatego w ramach formacji duchowej zorganizowano Dzień Skupienia. Jego najważniejszym elementem była msza św., podczas której do kaplicy Caritas Polska uroczyście wprowadzone zostały relikwie bł. Rodziny Ulmów. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski, który w homilii przybliżył historię rodziny Ulmów i podkreślił, że w życiu każdego z nas ważne są momenty, które są sprawdzianem z człowieczeństwa. Wśród księży koncelebrujących uroczystą mszę św. byli: ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska; ks. Marian Midura, opiekun duchowy Caritas; ks. Tomasz Roda, zastępca Dyrektora Caritas Polska; ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej; księża z warszawskich parafii pw. Karola Boromeusza i św. Józefa, a także ks. Radosław Rakowski, proboszcz poznańskiej Parafii Łacina, który tego dnia wygłosił słowo do pracowników Caritas Polska.

— Wprowadzone właśnie relikwie bł. Rodziny Ulmów, to kolejne relikwie znajdujące się w naszej kaplicy. Mamy tu już relikwie św. Józefiny Bakhity, św. brata Alberta Chmielowskiego i bł. Hanny Chrzanowskiej – przypomniał w słowie na zakończenie uroczystości ks. Marcin Iżycki. — Ci wszyscy święci i błogosławieni, to byli prawdziwi ludzie, z krwi i kości, którzy mieli różne okresy w swoim życiu, ale od których można wiele czerpać dla swojego życia. Chciałbym, by byli oni dla Was inspiracją, byście zapoznali się z ich zwykłym życiem, bo do świętości dochodzi się przez codzienność — dodał Dyrektor Caritas Polska.

Uroczystą eucharystię poprzedziły rekolekcje dla pracowników Caritas Polska, które wygłosił wspomniany ks. Radosław Rakowski. Mówił o swojej drodze do kapłaństwa i własnej duchowej formacji oraz o tym, co w życiu i w pracy na rzecz drugiego człowieka jest najważniejsze. Zachęcał także do osobistego spotkania z Panem Bogiem, również poza murami świątyń, które będzie inspirowało do prawdziwych i owocnych spotkań z drugim człowiekiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-12-05 09:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanclerz Niemiec u papieża Franciszka: rozmowa o globalnych wyzwaniach

2024-03-02 15:18

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek po raz pierwszy przyjął na prywatnej audiencji kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Następnie odbyło się spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) wyraził wielką wdzięczność za "szczegółowy dialog z papieżem".

W oświadczeniu dla dziennikarzy po wizycie w Watykanie w sobotę po południu Scholz powiedział, że "ze względu na czasy, w których żyjemy, naturalnie zgodzili się również co do głównych wyzwań i problemów oraz omówili kwestie, które dotyczą nas wszystkich".

CZYTAJ DALEJ

Kiedy beatyfikacja ks. Franciszka Blachnickiego? - bp Adam Wodarczyk wyjaśnia

2024-02-29 12:36

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Ks. Franciszek Blachnicki

Ks. Franciszek Blachnicki

Pełny blask sł. Bożego Franciszka Blachnickiego rozbłyśnie. Przyjdzie w momencie, gdy Opatrzność Boża uzna, że jest to potrzebne. Być może jest to właśnie ten czas - powiedział bp Adam Wodarczyk. Postulator procesu beatyfikacyjnego sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, w rozmowie z KAI, wyjaśnił kiedy wierni mogą się spodziewać beatyfikacji, a być może i kanonizacji, założyciela Ruchu Światło-Życie.

W kwietniu 2020 roku podjęto na nowo śledztwo prokuratorskie prowadzone w sprawie śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Po trzech latach postępowania szef pionu śledczego IPN prokurator Andrzej Pozorski ocenił, że śmierć kapłana "nastąpiła na skutek zabójstwa, poprzez podanie śmiertelnych substancji toksycznych". Informacja o tym jest istotna dla toczącego się od 9 grudnia 1995 r. procesu beatyfikacyjnego założyciela Ruchu Światło Życie. Prowadzona procedura, była ukierunkowana na udowodnienie heroiczności cnót ks. Blachnickiego, a więc o wyniesienie go na ołtarze jako świętego wyznawcy, jednak do zakończenia sprawy potrzebny jest cud za wstawiennictwem Sługi Bożego, którego jak dotąd nie odnotowano. Cud nie jest natomiast wymagany, gdy proces beatyfikacyjny prowadzi się pod kątem męczeństwa. Czy możliwa jest zatem zmiana sposobu prowadzenia procesu beatyfikacyjnego?

CZYTAJ DALEJ

Lubelscy terytorialsi uczcili „Żołnierzy Wyklętych”

2024-03-02 15:32

2LBOT

Dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera AK i niezłomnego bohatera walk o niepodległą Ojczyznę, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", to szczególnie ważna data.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję