Reklama

Wiadomości

Śląskie/ Zimą liczne zmiany w kursowaniu pociągów na remontowanych liniach kolejowych

Remonty linii kolejowych w woj. śląskim będą od nowego rozkładu jazdy wiązały się z licznymi zmianami w kursowaniu pociągów; dotyczą one m.in. odcinków linii Tychy – Katowice – Częstochowa czy Katowice – Bielsko-Biała. Nadal niedostępne będzie połączenie Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry.

[ TEMATY ]

pociąg

Monika Jaworska

Kolejarze dbają o bezpieczne podróże.

Kolejarze dbają o bezpieczne podróże.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chodzi o wprowadzany od niedzieli 10 grudnia br. nowy, przyszłoroczny rozkład jazdy na kolei. Jego kształt wiąże się z prowadzonymi i planowanymi pracami zarządcy kolejowej infrastruktury, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. O wiążących się z nimi utrudnieniach i innych zmianach poinformował na piątkowym spotkaniu prasowym nowy rzecznik samorządowego przewoźnika Koleje Śląskie Bartłomiej Wnuk.

Wnuk zwrócił uwagę m.in., że największy wpływ na kształt rocznego rozkładu jazdy ma modernizacja magistrali E-65 na odcinku Będzin - Katowice - Zebrzydowice. Inwestycja jest podzielona na pięć etapów: (umownie) zagłębiowski, katowicki, tysko-pszczyński, czechowicki i zebrzydowicki. Prace na pierwszym i trzecim są realizowane od października br., a przebudowa węzła czechowickiego dobiega końca i nie ogranicza już ruchu pasażerskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Rozpoczęcia przebudowy katowickiego węzła kolejowego i odcinka do Zebrzydowic spodziewamy się w najbliższych miesiącach, jednak to od zarządcy infrastruktury zależy, kiedy ostatecznie rozpoczną się prace. W dalszym ciągu będzie realizowana modernizacja tzw. magistrali węglowej (linia kolejowa nr 131) na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie. W trakcie roku rozpocznie się przebudowa linii kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec – Sucha Beskidzka" - wymienił Wnuk.

Dodał, że na najbliższe 12 miesięcy zaplanowano też liczne prace związane z remontami lub budową wiaduktów, w tym szczególnie w Bielsku-Białej, Częstochowie (prace związane z budową nowego połączenia drogowego wymagają okresowo zamykania fragmentu stacji), Lublińcu, Myszkowie oraz pomiędzy Trzebinią a Krakowem. Wszystko to wpłynie na bieżącą organizację ruchu kolejowego, wprowadzaną w pięciu tzw. korektach rozkładu.

W trakcie pierwszej z nich (10 grudnia 2023 r. – 9 marca 2024 r.) największe ograniczenia przepustowości, polegające na wprowadzeniu ruchu jednotorowego (wahadłowego), zaplanowano na odcinkach: Kobiór – Pszczyna – Goczałkowice-Zdrój, Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna, Poraj – Myszków oraz Chorzów Batory – Ruda Chebzie (ze względu na trwający do 22 grudnia remont wiaduktu w Świętochłowicach). Zmiany w organizacji ruchu przewidziano też na odcinkach Herby Stare – Lisów oraz Mysłowice – Nowy Bieruń.

Reklama

Autobusowa komunikacja zastępcza będzie kursować zamiast pociągów: całodobowo na odcinku Katowice – Tarnowskie Góry, a na odcinku Tychy – Czechowice-Dziedzice nocami w dni robocze. Roboty na stacjach i przystankach lub w ich pobliżu obejmą: Będzin, Bielsko-Białą Północ, Częstochowę, Lubliniec oraz Tychy. Przystanek Bielsko-Biała Północ nadal nie będzie obsługiwany w związku z budową wiaduktu nieopodal.

W pojedyncze noce w styczniu pociągi relacji S1 i S9 zostaną skierowane drogą okrężną przez Częstochowę Stradom, a pociągi relacji S9 przez Łazy. Prace na wiadukcie w Tychach będą skutkować wariantami kursowania pociągów w pojedyncze dni lutego.

Wraz z wdrożeniem nowego rocznego rozkładu jazdy i udostępnieniem przez PLK odbudowanej linii kolejowej nr 182 Koleje Śląskie rozpoczną kursowanie na nowej trasie S9 Tarnowskie Góry – Zawiercie - Częstochowa z obsługą lotniska Katowice w Pyrzowicach (10 par pociągów dziennie). Bezpośredniego połączenia kolejowego z Katowic na razie nie uruchomiono wobec planowanej przebudowy węzła katowickiego i prac na linii S8 (w przypadku trasy przez Tarnowskie Góry).

Od 10 grudnia powróci bezpośrednie połączenie KŚ z Katowic do Bohumina. Będzie to pięć par połączeń dziennie Katowice – Bohumin – Katowice własnym taborem 21WEa, czyli produkowanym przez Pesę pociągiem elf II, który przeszedł w ostatnich miesiącach badania na dopuszczenie do ruchu w Republice Czeskiej, zgodne z aktualnymi przepisami. Od 11 czerwca br. Koleje Śląskie uruchamiały trzy pary połączeń kolejowych w relacji Bohumin – Chałupki – Bohumin taborem zapewnianym odpłatnie przez Koleje Czeskie.

Reklama

Ze względu na prace na magistrali E-65 pociąg Sprinter Ornak będzie kursować tylko w dni wolne. W sezonie zimowym będzie kursować w soboty, niedziele i święta od 23 grudnia do 7 stycznia oraz od 27 stycznia do 11 lutego. Kończąca się modernizacja infrastruktury na odcinku Sucha Beskidzka – Zakopane spowoduje, że Ornak pojedzie nową łącznicą omijającą stację Chabówka. Pociąg skończy bieg w stacji Zakopane bliżej centrum miasta.

Zmiany obejmą też inne weekendowe pociągi Sprinter. Połączenia przyspieszone nie będą wydłużane do/z Gliwic, w zamian do Gliwic (trasą przez Knurów) zostanie wydłużony pociąg Sprinter Salmopol kursujący dotychczas pomiędzy Żywcem i Rybnikiem.

Ponadto pociągi KŚ zatrzymają się na nowych przystankach Wodzisław Śląski Centrum, Pawłowice Śląskie Centrum oraz Chabówka Stadion (w woj. małopolskim). Nowy rozkład jazdy nie przewiduje postojów w Będzinie oraz Chabówce, a także bezpośredniego połączenia relacji S41 Tychy Lodowisko – Częstochowa (kursy S41 zamiast z Tychów pojadą jako linia S1 z Gliwic).

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w liniowym rozkładzie publikowanym na stronie internetowej Kolei Śląskich oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach PKP PLK, dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach.

Koleje Śląskie należą do samorządu woj. śląskiego; na kilkunastu liniach w regionie przewożą ponad 20 mln pasażerów rocznie. Tabor przewoźnika liczy obecnie 62 pociągi. W efekcie tegorocznych przetargów w perspektywie lat 2025-26 liczba ta ma zwiększyć się o 25-30 nowych pociągów.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mick/

2023-12-08 11:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKP partnerem Światowych Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

kolej

pociąg

ŚDM w Krakowie

Tomasz Rusznica

Grupa PKP została oficjalnym partnerem Światowych Dni Młodzieży - informuje KAI polski przewoźnik kolejowy. Przedstawiciele Grupy PKP oraz Archidiecezji Krakowskiej podpisali umowę o współpracy.

25 maja w kurii Archidiecezji Krakowskiej podpisano umowę o współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży. Na oficjalnym dokumencie inicjującym współpracę złożyli podpisy: Mirosław Pawłowski, prezes zarządu PKP S.A; Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity oraz ks. Wojciech Olszowski wiceekonom Archidiecezji Krakowskiej. Tym samym Grupa PKP stała się oficjalnym partnerem organizatora, wspierającym go w obsłudze pielgrzymów, którzy przybędą do Krakowa praktycznie z każdego zakątka świata.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Jak modlić się z dzieckiem?

2024-02-23 21:33

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby modlitwa była dla dzieci czymś naturalnym? Jak wprowadzać je w świat Biblii i codziennej modlitwy słowem Bożym? W każdą sobotę Wielkiego Postu będziemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za rodziny.

Wspólna modlitwa od początku w naszym małżeństwie była ważna. Kiedy pojawiały się na świecie dzieci, wprowadzaliśmy je naturalnie w naszą rozmowę z Bogiem. W ciągu lat wypracowaliśmy pewne praktyki, które świetnie się u nas sprawdzają. Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby modlitwa nie była dla naszych dzieci czymś abstrakcyjnym, kierowanym do jakiejś kosmicznej siły niezainteresowanej naszym życiem, ale by zdawały sobie sprawę z tego, że kierują ją do kochającego Taty, który jest z nami na co dzień i troszczy się o nasze wszystkie sprawy. Dlatego modlimy się zawsze, odnosząc się do naszego życia. Staramy się, aby modlitwa była regularna, codzienna, a jej czas dostosowany był do wieku i możliwości dzieci. Niekiedy jest ona krótka, co wynika ze zmęczenia, planu dnia; nie wszyscy domownicy mogą w niej uczestniczyć, ale ważne jest, żeby z niej nie rezygnować. Chodzi o to, by dziecko w nią wrastało, by modlitwa stawała się dla niego czymś naturalnym – jak kolacja czy założenie piżamy przed spaniem. Dzieci są wrażliwe na rytualność. Powtarzanie wielokrotnie tych samych czynności daje im poczucie bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ministranci i lektorzy grali w Radomsku

W Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku 24 lutego odbył się regionalny etap XIX Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC. W turnieju rywalizowało 19 drużyn z 9 dekanatów regionu radomszczańskiego w kategoriach: ministrant (roczniki 2012-16), lektor młodszy (2008-11) i lektor starszy (2003-07).

– Gromadzimy się w kościele, przy ołtarzu, na zbiórkach, ale też w hali sportowej, żeby realizować pasje. To przyciąga dzieci. Każdego roku nowi ministranci chcą brać udział w turnieju – powiedział ks. Michał Sokalski, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy i współorganizator turnieju w regionie radomszczańskim. – Kiedy jechaliśmy dzisiaj do Radomska, chłopcy z mojej parafii mówili, że z emocji nie mogli spać – opowiadał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję