Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Konkretna odpowiedź

    W piątek 8 grudnia w Krakowie dwóch franciszkanów złożyło śluby wieczyste.

Jms

Franciszkanie, którzy złożyli ślubu wieczyste, w otoczeniu przełożonych

Franciszkanie, którzy złożyli ślubu wieczyste, w otoczeniu przełożonych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Wierni, zgromadzeni w świątyni, modlili się, aby bracia ci z każdym dniem coraz bardziej upodabniali się do Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego.

Reklama

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    - Nie wiemy do końca, dlaczego Pan Bóg nas powołał do takiego sposobu życia w rodzinie franciszkańskiej, ale wiemy i jesteśmy przekonani, że właśnie tego chcemy – mówił br. Vladyslav Pashayev w swoim i br. Adama Gruszczaka imieniu. I podkreślił: - Dziś daliśmy konkretną odpowiedź na otrzymany dar powołania do życia zakonnego.

    O. Stanisław Pękala, wikariusz Kustodii Krzyża Świętego w Ukrainie, w okolicznościowym kazaniu powiedział, że śluby to powierzenie się Kościołowi, to oddanie się do dyspozycji Zakonowi. Kaznodzieja nawiązał do przypadającej w tym dniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. - Czerpiemy wzór z Maryi, bo Ona żyła blisko Jezusa, w Jego cieniu. Naśladując Ją, staramy się żyć stale w bliskości Jezusa, wpatrywać się godzinami w Jego cudowne oblicze w Najświętszym Sakramencie - podpowiadał.

    Minister prowincjalny o. Marian Gołąb z Krakowa przekonywał, że śluby wieczyste to szczególny moment powiedzenia Bogu, że się Go kocha i szczególny sposób rozpoczęcia służby dla Niego, bo jak tłumaczył „śluby wieczyste to nie koniec, nie meta, ale to dopiero początek”.

    Przełożony prowincji życzył braciom, aby byli błogosławieństwem dla wspólnot, do których zostaną posłani, aby wnosili tam pokój i radość i rzeczywiście byli narzędziami pokoju i dobra w świecie. I aby prowincjał po ich śmierci mógł powiedzieć Bogu: „Dziękuję Ci, Panie za piękne życia tych braci, za ich świątobliwe życie”.

    Na co dzień br. Vladyslav Pashayev studiuje w Rzymie we Włoszech i należy do Kustodii Świętego Krzyża w Ukrainie. Br. Adam Gruszczak z kolei pracuje w Neustadt w Niemczech i należy do krakowskiej prowincji franciszkanów. Stąd na uroczystości obecni byli m.in. przełożony krakowskiej prowincji o. Marian Gołąb, który przewodniczył Eucharystii; wikariusz ukraińskiej kustodii o. Stanisław Pękala; gwardian i rektor Międzynarodowego Kolegium „Seraphicum” o. Adam Mączka; kustosz kustodii austriacko-szwajcarskiej o. Dariusz Zając oraz delegat prowincjała w Niemczech i gwardian klasztoru w Neustadt o. Stanisław Śliwiński.

2023-12-09 23:15

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za sprawą chrztu otrzymaliśmy wiarę, nadzieję i miłość – wyposażenie na drogę

2024-03-02 06:45

[ TEMATY ]

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Młodszy syn z dzisiejszej Ewangelii (Łk 15, 1-3. 11-32) chce swojej połowy majątku, a otrzymawszy ją, idzie w świat i wszystko traci. W krańcowym poniżeniu decyduje się wrócić do ojca i być jego sługą, bo to oznacza wyższy standard od tego, jaki ma teraz. Ojciec, szczęśliwy z jego powrotu, przywraca mu godność i wyprawia ucztę. Za sprawą chrztu otrzymaliśmy wiarę, nadzieję i miłość – wyposażenie na drogę. Co z nimi robimy? Czy je rozwijamy? Bez wiary nie można podobać się Bogu (Hbr 11, 6), ale można Go prosić, by ją w nas „odkopał”, by jej przymnożył. Całe bogactwo świata bez miłości nic nie znaczy, ale można prosić o jej odnowienie i pogłębienie. Kiedy zabraknie nadziei, skończy się wszystko, ale można prosić o jej ożywienie i rozpalenie. Cokolwiek stało się w moim życiu, mogę wrócić, a Ojciec na nowo da mi sandały, pierścień, najlepszą szatę i wyprawi ucztę. On wciąż czeka.

CZYTAJ DALEJ

Józefowa piecza nad Jasną Górą

2024-03-01 11:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

- Mało kto przyjeżdżając do Domu Matki wie, że nieopodal znajduje się Dom Józefa, gdzie już wiele osób znalazło sens swego życia - mówi jeden z paulinów opiekujących się duszpasterstwem „na Halach” pod szczególną pieczą św. Józefa, bo sercem jest kaplica pod jego wezwaniem. Obecności tego Świętego nie może zabraknąć w sanktuarium maryjnym jakim jest Jasna Góra. Przed nami marzec. W Kościele jest on tradycyjnie miesiącem dedykowanym Świętemu Józefowi, oblubieńcowi Maryi.

Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków Opiekuna Jezusa, ale najważniejszym jest XVII-wieczny obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus malarza jasnogórskiego, na którym postacie zdobią srebrne sukienki. Wizerunek znajduje się w bocznym ołtarzu Bazyliki. Tu odprawiana jest przez cały miesiąc Msza św. o godz. 7.00, a przed uroczystością 19 marca nowenna.

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z abp Depo: Trzecia niedziela Wielkiego Postu

2024-03-02 18:44

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

abp Wacłaaw Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję