Reklama

„Prawo szkolne”

Wydawnictwo „Regina Poloniae” opublikowało książkę „Prawo szkolne Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie”. Oprócz zbioru dokumentów, w oparciu o które funkcjonuje szkoła, książka zawiera zarys 60-letniej historii Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, opracowany przez obecnego rektora ks. dr. Jerzego Bieleckiego. Dzięki temu możemy prześledzić dzieje szkoły, która została powołana przez bp. Zdzisława Golińskiego w 1951 r. Nie były to dobre czasy dla szkół katolickich. Władze komunistyczne likwidowały w wielu diecezjach niższe seminaria duchowne, częstochowskie także działało w poczuciu ciągłego zagrożenia. Najbardziej dokuczliwą szykaną było odmawianie szkole prawa organizowania egzaminów maturalnych. Absolwenci byli zmuszeni do składania egzaminów dojrzałości w trybie eksternistycznym. Zdanie matury w trybie specjalnym było możliwe, ponieważ od początku szkoła gromadziła wybitnych pedagogów, którym zawdzięczała wysoki poziom nauczania. Polityka władz wobec szkoły nieco zelżała po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża, ale dopiero nowa ustawa o systemie oświaty z 1991 r. pozwoliła na nadanie seminarium pełnych uprawnień szkoły publicznej. Po ostatniej reformie systemu oświaty w Polsce Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie proponuje uczniom 3-letni cykl kształcenia i realizuje program liceum ogólnokształcącego z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze. Języki obce to: angielski, francuski i łaciński. Niższe Seminarium Duchowne wyróżnia fakt, że jest szkołą męską, a jej program jest nastawiony na poszerzoną formację religijną. Autor publikacji podkreśla, że seminarium jest szkołą w służbie powołań kapłańskich, ale absolwenci mogą też podejmować studia na każdej uczelni. Tak było zresztą od początku i nie wszyscy absolwenci wybierali kapłańską czy zakonną drogę życia.
Z książki dowiadujemy się również, że od połowy lat 90. placówka jest systematycznie modernizowana i obecnie dysponuje znakomitą bazą, m.in. biblioteką liczącą ponad 13 tys. pozycji książkowych, pracownią informatyczną i nowoczesną salą gimnastyczną. Dumą seminarium jest przestronna, ozdobiona witrażami kaplica. Szkoła stwarza warunki do nauki śpiewu i gry na instrumentach muzycznych.
Drugą część publikacji stanowią dokumenty regulujące życie szkoły, m.in. Statut NSD, szkolny plan nauczania, regulamin Rady Pedagogicznej oraz - co jest niezmiernie ważne dla rodziców i uczniów - zestaw programów nauczania i zestaw podręczników obowiązujących w szkole. W sumie książka stanowi unikalną i ciekawą publikację, prezentującą historię zasłużonej placówki, a także obowiązujące w niej prawo szkolne. (akw)
„Prawo szkolne Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie” - opr. ks. dr Jerzy Bielecki, Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”, ul. Ogrodowa 24/44, 42-200 Częstochowa, tel. (34) 368-05-60, cwa@cwa.com.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję