Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Krwi Chrystusa, pobudź nas do działania

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 39-45.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartek, 21 grudnia. Św. Piotra Kanizjusza, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. dow.

• Pnp 2, 8-14 • Ps 33, 2-3.11-12.20-21 • Łk 1, 39-45

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w łonie moim. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana».

Maryja idzie z pośpiechem, aby zanieść dobrą nowinę Elżbiecie i aby służyć jej pomocą. To piękna ilustracja miłości chrześcijańskiej na ostatnie dni Adwentu. Z dobrą nowiną zawsze trzeba się spieszyć, nie wolno zwlekać i rozsiadać się na kanapie. Jak spojrzymy przekrojowo na Biblię, to dostrzeżemy, że Boży ludzie, prorocy, królowie i inni posłańcy spieszą się. Za kilka dni przeczytamy przy świątecznym stole słowo Ewangelii mówiące o pasterzach betlejemskich spieszących do stajenki, aby oddać hołd Dzieciątku (Łk 2, 16). Zacheusz pospiesznie zeskoczył z sykomory i przyjął Pana Jezusa rozradowany (Łk 19, 6). A ze Starego Testamentu mamy np. Abrahama i Sarę, którzy z pośpiechem przygotowują gościnę trzem Bożym wysłańcom (Rdz 18, 6). A w noc wyjścia ludu Bożego z niewoli egipskiej spożywali Izraelici paschę pośpiesznie, aby w każdej chwili móc wyruszyć w drogę (Wj 12, 11). Tych przykładów naprawdę można znaleźć więcej. Mam nadzieję, że z tych wymienionych wychwytujemy konwencję. Każdy z nas jest zaproszony nie tylko dziś, nie tylko jutro, ale częściej – albo nawet codziennie – nieść dobro z takim zapałem i chęcią jak Maryja. Gdyby ktoś pytał, jak pokazać miłość po chrześcijańsku, to tu, w dzisiejszej Ewangelii ma tego najlepszy przykład. Bo jak głosi Mądrość Syracha: Kiedy dajesz dar, twarz swoją rozpogódź (Syr 35, 8). Maryjo, która pod wpływem łaski niesiesz pomoc z miłością, Ty w świątyni usłyszysz, że Twój Syn będzie znakiem sprzeciwu między innymi dlatego, że rozdaje nam Swoje Ciało za pokarm. Wstawiaj się za nami, abyśmy nieśli pomoc zawsze i z ochotą. Krwi Chrystusa, pobudź nas do działania, jak to uczyniłaś w życiu św. Kaspra, naszego założyciela. Amen.

Reklama

F.P.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-11-23 10:33

Ocena: +15 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ile łączą mnie z Bogiem przepisy prawa, a na ile miłość?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 15, 1-3.11-32.

Sobota, 11 marca 2023. WIELKI POST

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję