Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Góra Tabor Junior

[ TEMATY ]

dzieci

inicjatywa

Archiwum ks. Krzysztofa Wąchały TChr

W przededniu Dnia Dziecka blisko 400 dzieci z parafii prowadzonych przez księży chrystusowców na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej spotkało się w Binowie niedaleko Szczecina na swojej Górze Tabor - miejscu przemiany w świadomego chrześcijanina. Akcja prowadzona przez chrystusowców, a skierowana do młodzieży - Góra Tabor - ma od tego dnia swojego młodszego brata!

Zaczęło się przede wszystkim pochmurnie. Potem jednak było już tylko lepiej, a w końcu słońce opanowało całe binowskie pole i mały filialny kościółek, przy którym dzieci mogły się spotkać dzięki gościnności ks. proboszcza Władysława Kołtowskiego SChr z parafii w Szczecinie-Podjuchach, wspieranego dzielnie przez ks. Roberta Oziemkiewicza SChr. Jednak to spotkanie było inicjatywą wszystkich księży chrystusowców, którzy zajmują się duszpasterstwem dzieci. To oni już od kilku miesięcy robili wszystko, by ten dzień był szczególny dla dzieci.

W spotkaniu wzięły udział dzieciaki zrzeszone w ogniskach misyjnych, scholach, LSO, duszpasterstwach dzieci z parafii Stargardzie Szczecińskim, Chociwlu, Goleniowie, Pyrzycach, Szczecinie, Płotach. Mnóstwo dzieci równa się mnóstwo radości! Rozśpiewanie całej gromady powierzone zostało zespołowi "Boże Światełka" z parafii pw. Chrystusa Króla w Stargardzie. Były zabawa, taniec i śpiew. Potem prowadzący ks. Krzysztof Wąchała SChr przypomniał o temacie tegorocznego spotkania: chrzest, który czyni nas dziećmi samego Boga. Dzieci z koła teatralnego z parafii pw. Chrystusa Króla w Stargardzie przybliżyły historię chrztu: najpierw chrzest Pana Jezusa w Jordanie, potem chrzest Polski i Mieszka I, a na koniec - każdego człowieka.

Reklama

Mszy św., która odbyła się w niezwykle słonecznych warunkach na placu kościelnym - przewodniczył Wikariusz Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Bogusław Burgat SChr w koncelebrze z pozostałymi księżmi przybyłymi na Górę Tabor Junior. Homilię do dzieci w czasie wygłosił ks. Krzysztof Jeruzalski SChr, jeszcze raz przypominając, jak ważne jest dziedzictwo chrztu, które każdy z nas otrzymał od Boga jako dar: niezwykły, cenny, ale i kruchy jednocześnie. Oprawę liturgii przygotował zespół "Szmaragdowe Duszki" z parafii w Szczecinie-Zdrojach. Bardzo licznie reprezentowana była także grupa ministrantów.

Po Mszy św. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na Transparent Wiary, czyli wielkie wyznanie wypisane wielkimi literami, by wszyscy widzieli, że „Wierzę w Jezusa!” I miejsce przypadło parafii z Chociwla, II - parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, a III - parafii pw. św. Józefa w Stargardzie.

Jednym z najważniejszych punktów programu było przejście z kościoła na pole, na którym czekały kolejne atrakcje. Marsz Wiary… Marsz modlitwy… Manifestacja tego, kim jestem. Po drodze - Różaniec, bo trzeba się pomodlić za Polonię, za chrystusowców. W różnych językach…

Reklama

Potem już był tylko czas na zabawę. Na polu w Binowie swoje stoiska rozbili przedstawiciele każdej parafii uczestniczącej w spotkaniu. Takiej różnorodności nikt się nie spodziewał. Była - oczywiście - wioska misyjna, a w niej cuda i cudeńka. Było malowanie twarzy - jak to na najlepszym festynie! Kolejne stoisko: własnoręczny wyrób biżuterii. Potem: wianki Dąbrówki (prawie autentyczne, jakie miała Dąbrówka w czasie chrztu, a na pewno w czasie przedstawienia) i Psi Świat, w którym każdy mógł pobawić się z dwoma flatami. Kolejne stanowisko - bębniarze. Dalej: kiełbaski z grilla, ciasta i soczki. Dla każdego głodnego (a było ich już mnóstwo) coś dobrego. Oprócz tego gry sportowe, przeciąganie liny, konkurs plastyczny i zabawa z wodzirejem, czyli pełen czad i wędrówka po melodiach, krajach i kontynentach.

Piękna pogoda. Piękny czas. Księża chrystusowcy po raz kolejny udowodnili, że są mistrzami animacji dziecięcej; że naprawdę wspólnymi siłami można stworzyć niesamowitą imprezę; że Dzień Dziecka nie musi być tylko komercyjną zabawą; że jeśli to wyczekiwane święto dzieci doprawimy szczyptą wartości i setką szczypt Pana Boga, to wychodzi nie impreza, lecz majstersztyk dziecięcej radości. I za to właśnie my, uczestnicy - wam, organizatorom z serca dziękujemy…

Najlepsza recenzja tego spotkania? Krzyk „JAAAA!”, gdy dzieci zostały zapytane w drodze powrotnej, kto w przyszłym roku jedzie na Górę Tabor Junior…

ZOBACZ GALERIĘ FOTO
2014-06-01 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitewny szturm o ustanie pandemii

[ TEMATY ]

modlitwa

inicjatywa

bieda

pandemia

Vatican News

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zainicjowało modlitewny szturm do nieba w intencji ustania pandemii. W inicjatywę włączyło się ponad 50 żeńskich zgromadzeń zakonnych z ponad 30 krajów świata, a także pięć wspólnot mnichów.

Większość z nich znajduje się w krajach, gdzie chrześcijanie wciąż są prześladowani i gdzie niezależnie od pandemii panuje ogromna bieda.

„Otrzymujemy wiele listów wyrażających strach i troskę o przyszłość - zarówno od darczyńców, którzy doświadczają chorób i śmierci w swoich rodzinach lub cierpią z powodu problemów ekonomicznych, jak i z wielu spośród 140 krajów objętych naszymi projektami” – pisze w przesłaniu zachęcającym do „przypuszczenia modlitewnego szturmu” prezydent wykonawczy stowarzyszenia, Thomas Heine Geldern. Wskazuje on, że w tym trudnym czasie trzeba szukać pocieszenia i wsparcia w „modlitewnym sercu Kościoła”, stąd właśnie prośba do zakonów, szczególnie klauzurowych, o włączenie się do wspólnego modlitewnego szturmu.

Na to zaproszenie odpowiedziały m.in. klaryski, karmelitanki i benedyktynki. Nie tylko modlą się o ustanie pandemii, ale monitorują też sytuację epidemiczną w krajach, gdzie pracują. Są to m.in. tak niebezpieczne dla chrześcijan Burkina Faso, Nigeria czy Sri Lanka, czy kraje, w których pandemia pogłębiła panujące trudności ekonomiczne, takie jak Ekwador, Wenezuela, czy Ukraina.

Aby kapłani i siostry zakonne nawet w czasie pandemii koronawirusa mogli nadal nieść pomoc potrzebującym Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie utworzyło specjalny fundusz i prosi o darowizny.

Konto: ING Bank Śląski o/Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759 z dopiskiem - „koronawirus”.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

2020-06-01 15:24

BP KEP

Prezentujemy treść oświadczenia ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim.

W odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji „Niedzieli” w sprawie wywiadu, który przeprowadziłam z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, oświadczam, że publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika „Niedziela”.

Agnieszka Bugała

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej ws. publikacji w "Rzeczpospolitej"

2020-06-02 14:40

[ TEMATY ]

nadużycia seksualne

nadużycia

Wyrażam szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. Edward Poniewierski. Odniósł się w ten sposób do opisanej przez "Rzeczpospolitą" sprawy ks. Stanisława S. W prokuraturze od ub. roku toczy się śledztwo w sprawie molestowania seksualnego, którego kapłan - legenda radomskiej Solidarności - miał się dopuszczać w latach 80. Duchownego mają obciążać zeznania dziewięciu osób.

Poniżej tekst oświadczenia:

Oświadczenie

Zapoznałem się z artykułem na temat Diecezji Radomskiej zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” i potwierdzam, że przekazałem autorowi wszelką wiedzę, jaką dysponuję w opisanej sprawie. Wyrażam też szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny.

Mając jednak wzgląd na oba te postępowania dobrze jest powstrzymać się od wszelkich komentarzy na ten temat mogących mieć wpływ na obiektywny przebieg tych postępowań, podjętych już wcześniej przez Księdza Biskupa.

Radom, 2 czerwca 2020 r.

Ks. Edward Poniewierski

Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję