Reklama

Góra Tabor Junior

2014-06-01 10:45

Joanna Stefańska

Archiwum ks. Krzysztofa Wąchały TChr

W przededniu Dnia Dziecka blisko 400 dzieci z parafii prowadzonych przez księży chrystusowców na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej spotkało się w Binowie niedaleko Szczecina na swojej Górze Tabor - miejscu przemiany w świadomego chrześcijanina. Akcja prowadzona przez chrystusowców, a skierowana do młodzieży - Góra Tabor - ma od tego dnia swojego młodszego brata!

Zaczęło się przede wszystkim pochmurnie. Potem jednak było już tylko lepiej, a w końcu słońce opanowało całe binowskie pole i mały filialny kościółek, przy którym dzieci mogły się spotkać dzięki gościnności ks. proboszcza Władysława Kołtowskiego SChr z parafii w Szczecinie-Podjuchach, wspieranego dzielnie przez ks. Roberta Oziemkiewicza SChr. Jednak to spotkanie było inicjatywą wszystkich księży chrystusowców, którzy zajmują się duszpasterstwem dzieci. To oni już od kilku miesięcy robili wszystko, by ten dzień był szczególny dla dzieci.

W spotkaniu wzięły udział dzieciaki zrzeszone w ogniskach misyjnych, scholach, LSO, duszpasterstwach dzieci z parafii Stargardzie Szczecińskim, Chociwlu, Goleniowie, Pyrzycach, Szczecinie, Płotach. Mnóstwo dzieci równa się mnóstwo radości! Rozśpiewanie całej gromady powierzone zostało zespołowi "Boże Światełka" z parafii pw. Chrystusa Króla w Stargardzie. Były zabawa, taniec i śpiew. Potem prowadzący ks. Krzysztof Wąchała SChr przypomniał o temacie tegorocznego spotkania: chrzest, który czyni nas dziećmi samego Boga. Dzieci z koła teatralnego z parafii pw. Chrystusa Króla w Stargardzie przybliżyły historię chrztu: najpierw chrzest Pana Jezusa w Jordanie, potem chrzest Polski i Mieszka I, a na koniec - każdego człowieka.

Reklama

Mszy św., która odbyła się w niezwykle słonecznych warunkach na placu kościelnym - przewodniczył Wikariusz Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Bogusław Burgat SChr w koncelebrze z pozostałymi księżmi przybyłymi na Górę Tabor Junior. Homilię do dzieci w czasie wygłosił ks. Krzysztof Jeruzalski SChr, jeszcze raz przypominając, jak ważne jest dziedzictwo chrztu, które każdy z nas otrzymał od Boga jako dar: niezwykły, cenny, ale i kruchy jednocześnie. Oprawę liturgii przygotował zespół "Szmaragdowe Duszki" z parafii w Szczecinie-Zdrojach. Bardzo licznie reprezentowana była także grupa ministrantów.

Po Mszy św. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na Transparent Wiary, czyli wielkie wyznanie wypisane wielkimi literami, by wszyscy widzieli, że „Wierzę w Jezusa!” I miejsce przypadło parafii z Chociwla, II - parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, a III - parafii pw. św. Józefa w Stargardzie.

Jednym z najważniejszych punktów programu było przejście z kościoła na pole, na którym czekały kolejne atrakcje. Marsz Wiary… Marsz modlitwy… Manifestacja tego, kim jestem. Po drodze - Różaniec, bo trzeba się pomodlić za Polonię, za chrystusowców. W różnych językach…

Potem już był tylko czas na zabawę. Na polu w Binowie swoje stoiska rozbili przedstawiciele każdej parafii uczestniczącej w spotkaniu. Takiej różnorodności nikt się nie spodziewał. Była - oczywiście - wioska misyjna, a w niej cuda i cudeńka. Było malowanie twarzy - jak to na najlepszym festynie! Kolejne stoisko: własnoręczny wyrób biżuterii. Potem: wianki Dąbrówki (prawie autentyczne, jakie miała Dąbrówka w czasie chrztu, a na pewno w czasie przedstawienia) i Psi Świat, w którym każdy mógł pobawić się z dwoma flatami. Kolejne stanowisko - bębniarze. Dalej: kiełbaski z grilla, ciasta i soczki. Dla każdego głodnego (a było ich już mnóstwo) coś dobrego. Oprócz tego gry sportowe, przeciąganie liny, konkurs plastyczny i zabawa z wodzirejem, czyli pełen czad i wędrówka po melodiach, krajach i kontynentach.

Piękna pogoda. Piękny czas. Księża chrystusowcy po raz kolejny udowodnili, że są mistrzami animacji dziecięcej; że naprawdę wspólnymi siłami można stworzyć niesamowitą imprezę; że Dzień Dziecka nie musi być tylko komercyjną zabawą; że jeśli to wyczekiwane święto dzieci doprawimy szczyptą wartości i setką szczypt Pana Boga, to wychodzi nie impreza, lecz majstersztyk dziecięcej radości. I za to właśnie my, uczestnicy - wam, organizatorom z serca dziękujemy…

Najlepsza recenzja tego spotkania? Krzyk „JAAAA!”, gdy dzieci zostały zapytane w drodze powrotnej, kto w przyszłym roku jedzie na Górę Tabor Junior…

ZOBACZ GALERIĘ FOTO
Tagi:
dzieci inicjatywa

Posiłki Maryi

2019-11-05 12:48

Michał Piekara
Niedziela Ogólnopolska 45/2019, str. 48-50

Julcia – radosna 11-latka marząca o własnej stadninie koni.
Emilka – wrażliwa 9-latka, która w każdej wolnej chwili gra na skrzypcach.
Emanuel – roześmiany 6-latek pasjonujący się chemią, fizyką i archeologią.
Troje zwyczajnych dzieci, które postanowiły wykarmić całą szkołę w Liberii

„Mery’s Meals”/Chris Watt

Czasem wystarczy chwila, która pozwala na obranie nowego kierunku w życiu. Zdarza się, że jeden utwór muzyczny lub scena z filmu potrafią zainspirować do podjęcia ważnych, radykalnych decyzji. Nie inaczej było z naszymi dziećmi, gdy obejrzały dokument pt. „Dziecko 31”, opowiadający o działalności „Mary’s Meals” (Posiłki Maryi) – organizacji, dzięki której ponad 1,5 mln dzieci w 18 krajach na świecie codziennie otrzymuje jeden ciepły posiłek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł abp Juliusz Paetz

2019-11-15 11:04

dg / Poznań (KAI)

Zmarł emerytowany metropolita poznański abp Juliusz Paetz.

wikipedia.org

Ur. 2 lutego 1935 w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 r. 20 grudnia 1982 został prekonizowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. 11 kwietnia 1996 został przeniesiony na urząd arcybiskupa metropolity poznańskiego. 23 kwietnia 1996 kanonicznie objął diecezję. Złożył rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity poznańskiego, którą Jan Paweł II przyjął 28 marca 2002.

Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego.

Abp Senior Juliusz Paetz urodził się 2 lutego 1935 w Poznaniu.

Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza "Angelicum" w Rzymie, które ukończył doktoratem teologii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Antoniego Baraniaka w katedrze poznańskiej 28 czerwca 1959 r.

Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1967-1976 pracował u boku biskupa, późniejszego kardynała Władysława Rubina w Sekretariacie Synodu Biskupów w Rzymie. Był współpracownikiem Sekretariatu Stanu i Rady ds. Publicznych Kościoła oraz delegacji Stolicy Apostolskiej ds. stałych kontaktów roboczych z rządem PRL. W latach 1976-1982 był prałatem antykamery papieskiej.

20 grudnia 1982 r. został mianowany biskupem łomżyńskim; sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1983 r. w Rzymie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Dnia 11 kwietnia 1996 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go arcybiskupem poznańskim. Kanoniczne objęcie Archidiecezji Poznańskiej miało miejsce w dniu 23 kwietnia 1996 r.

28 marca 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przyjął rezygnację abp. Juliusza Paetza z urzędu metropolity poznańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem