Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 22/2012, str. 5

Archiwum autora
Z bp. Guzdkiem w Lourdes

Lourdes

Siły zbrojne u Królowej Pokoju

W dniach 11-14 maja pod hasłem: „Bądź pozdrowiona, Maryjo, Królowo Pokoju!” odbyła się 54. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Lourdes.
Na pielgrzymkę, której przewodniczył honorowo emerytowany arcybiskup Quebecu i prefekt Kongregacji Biskupów - kard. Marc Ouellet, przybyli żołnierze i członkowie obrony cywilnej ze swoimi rodzinami z 34 krajów w liczbie ok. 15 tys. osób.
Na czele polskiej grupy stał biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek i jego współpracownicy: kanclerz Kurii Polowej - ks. dr Jan Dohnalik i sekretarz - ks. ppłk Krzysztof Kacorzyk. W pielgrzymce uczestniczyli też: wiceminister obrony narodowej Zbigniew Własowicz, gen. bryg. Andrzej Przekwas i attaché wojskowy Ambasady w Paryżu płk Marek Terlecki.
Eucharystie dla polskich pielgrzymów były sprawowane w Idron, przy kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej z czasów II wojny światowej, oraz w Grocie Massabielskiej, pod przewodnictwem bp. Józefa Guzdka, który również głosił homilie. W niedzielę 13 maja polscy żołnierze uczestniczyli we wspólnej dla wszystkich pielgrzymów międzynarodowej Mszy św. w podziemnej bazylice św. Piusa X. Wśród 20 tys. wiernych, od prostych rekrutów po generałów, był też książę Albert z Monako wraz z małżonką Charlene.
Specjalny list przesłał do pielgrzymów Benedykt XVI. Papież zachęca do odmawiania i rozważania tajemnic Różańca pojedynczo, w grupach i w rodzinie. Wyjaśnia, że odmawianie Różańca może być momentem idealnym dla odnalezienia się po latach, gdy rodzina jest w separacji z powodu braku jednego z jej członków, który wyjechał na specjalną misję.

Ks. Jan Robakowski

Szwecja

Lekarka ukarana za odmowę aborcji

Przypadek szwedzkiej lekarki, którą za odmowę aborcji spotkała nagana, jest okazją dla obrońców życia do przypomnienia, że w Szwecji obowiązuje jedno z najbardziej liberalnych praw aborcyjnych na świecie i że kraj ten nie respektuje prawa lekarza do sprzeciwu sumienia.
Historię lekarki, która w 2010 r. w jednej z klinik w zachodniej Szwecji odmówiła aborcji pacjentce, opisuje anglojęzyczny portal szwedzki „The Local”. Kobieta domagała się aborcji, gdyż - jak tłumaczyła - ciąża była nieplanowana i źle się z nią czuła. Choć ustalono termin aborcji, lekarka, z którą wcześniej spotkał się mąż owej kobiety, prosząc o lepsze wyjście z tej sytuacji, zdecydowała się odwołać wizytę. Wyjaśniła, że pacjentka nie wydaje się zrównoważona psychicznie i w takim stanie nie jest zdolna do podejmowania racjonalnych decyzji. Szwedzka Krajowa Rada ds. Zdrowia i Zapomogi jednoznacznie potępiła lekarkę za taką postawę, przypominając, że obowiązkiem lekarza nie jest ocena stanu psychicznego pacjenta, lecz wykonanie tego, czego sobie on życzy. Skrytykowano ją także za naruszenie tajemnicy lekarskiej, gdyż omawiała sprawę z mężem pacjentki.

Włochy

Wystawa na wakacje

Siedem wieków dziejów papiestwa ilustrują obrazy, które znajdą się niebawem na wystawie w Zamku św. Anioła w pobliżu Watykanu. Ekspozycja, na którą złożą się płótna wypożyczone z wielu włoskich muzeów oraz dzieła niegdyś skradzione, a następnie odnalezione przez policję i karabinierów, zostanie otwarta 28 czerwca.
Bezpośrednią okazją do zorganizowania tej wystawy jest 50. rocznica inauguracji Soboru Watykańskiego II oraz 7 lat pontyfikatu Benedykta XVI. - Po raz pierwszy Zamek św. Anioła gości godną tego miejsca wystawę - zauważył dyrektor Muzeów Watykańskich prof. Antonio Paolucci, przypominając związki tego obiektu z papiestwem.

Reklama

Ludzie

Bp Tomasz Paprocki

Ordynariusz diecezji Springfield w stanie Illinois - 59-letni bp Tomasz Paprocki został „Biegaczem dla życia” roku 2011. Tytuł ten przyznała mu organizacja obrońców życia „LIFE Runners” (Biegacze dla życia), której członkowie modlą się, zbierają fundusze na rzecz ośrodków chroniących kobiety w ciąży i biegają, rozbudzając świadomość godności życia ludzkiego przed urodzeniem.
Bp Paprocki uczestniczył w 18 maratonach, w tym w ubiegłorocznym Waddell&Reed w Kansas City, gdzie był jednym ze 170 członków drużyny „LIFE Runners”. Jest on też ogólnokrajowym kapelanem tego ruchu.
Bp Tomasz Paprocki urodził się 1952 r. w Chicago w rodzinie wielodzietnej - jest trzecim z dziewięciorga dzieci. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 r. Należy do prezbiterium archidiecezji chicagowskiej. W 1991 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 2003 r. został biskupem pomocniczym archidiecezji chicagowskiej, będąc odpowiedzialnym m.in. za duszpasterstwo polonijne.
Rodzice bp. Paprockiego urodzili się i wychowali w Stanach Zjednoczonych, ale jego dziadkowie w 1890 r. przyjechali do Stanów z Polski. Bp Paprocki mówi po polsku.

Cudzysłów

Chrześcijanin ze swej natury to ten, kto uczestniczy w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w życiu Kościoła.
Abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji

Krótko

W Polsce wielkie zainteresowanie budziła postawa rządu Rosji po katastrofie w Indonezji rosyjskiego samolotu. Okazało się, że - inaczej niż w przypadku polskiego Tu-154 M - Rosjanie będą uczestniczyć w badaniu maszyny, która rozbiła się na terenie innego państwa.

Słabnie pozycja Angeli Merkel i niemieckiej CDU. Zaledwie 26 proc. głosów zdobyła rządząca na razie partia w wyborach do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii.

François Hollande przejął władzę we Francji. W dniu zaprzysiężenia udał się w pierwszą podróż zagraniczną do Niemiec.

Notę Grecji z B minus do CCC agencja ratingowa Fitch obniżyła 17 maja. Uzasadniła to obawami o wykluczenie kraju ze strefy euro. Wyjście Grecji ze strefy euro może narazić Europejski Bank Centralny i całą strefę euro na straty idące w setki miliardów euro.

Grecję czekają nowe wybory, gdyż niemożliwe okazało się sformowanie nowego rządu. UE godzi się pomału z myślą, że Grecja wróci do swej narodowej waluty.

Francja nie ratyfikuje paktu fiskalnego UE, jeśli obok zaostrzonych wymogów dyscypliny budżetowej nie znajdzie się w nim plan zwiększenia wzrostu gospodarczego - oświadczył francuski minister finansów Pierre Moscovici.

W Iranie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oznajmiło, że pozwie do sądu internetowego giganta, firmę Google, za to, że w jej serwisie Google Maps akwen między Iranem a Półwyspem Arabskim nie ma nazwy. Problem polega na tym, że większość państw używa nazwy Zatoka Perska, ale są kraje, gdzie ten akwen jest nazywany Zatoką Arabską.

W protestanckiej Norwegii liczba katolików w 2012 r. osiągnęła po raz pierwszy w historii prawie 110 tys. Największą grupę wśród zarejestrowanych w tym kraju wyznawców wiary rzymskokatolickiej stanowią Polacy - ponad 31 tys.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Watykan: obraduje Rada Kardynałów

2019-06-25 12:45

st (KAI) / Watykan

Pod przewodnictwem Ojca Świętego obraduje na swoim 30. posiedzeniu Rada Kardynałów - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie przypomniano, że w związku z tym wydarzeniem 27 czerwca o godz. 13.00 zaplanowano briefing, który poprowadzi tymczasowy dyrektor watykańskiej Sala Stampa, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Jak zauważają dziennikarze specjalizujący się w tematyce watykańskiej, obecne posiedzenie Rady Kardynałów dokona zapewne podsumowania procesu konsultacji projektu nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej, która będzie najprawdopodobniej nosiła tytuł „Predicate Evangelium”. Pomimo, że większość konsultowanych wyraziła opinię pozytywną, nie oznacza to zakończenia prac. Ponadto należy pamiętać, że organ ten ma także pomagać Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem powszechnym, a zatem funkcja Rady Kardynałów nie skończy się wraz z opublikowaniem konstytucji apostolskiej.

Do ustanowionej 13 kwietnia 2013 roku Rady Kardynałów należy obecnie 6 purpuratów (kardynałowie Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras); Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Oswald Gracias (Indie); Reinhard Marx (Niemcy); Sean O’Malley (USA); Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy), a jego zastępcą bp Marco Mellino (Włochy).

Pod koniec ubiegłego Radę Kardynałów roku opuściło trzech kardynałów: George Pell (Australia), Francisco Javier Errázuriz (Chile) i Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Milewski: nie ma zgody na antychrześcijańskie działania

2019-06-25 21:15

eg / Garlino (KAI)

Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na antychrześcijańskie akty i działania – powiedział bp Mirosław Milewski w Garlinie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam rocznicowej Eucharystii w 25. rocznicę zbudowania kaplicy w tej miejscowości.

episkopat.pl

Bp Mirosław Milewski w kazaniu powiedział, że każdy jubileusz, to czas spojrzenia wstecz, czas podsumowań, ale też potrzeba dziękczynienia i obietnica, że w kolejnych latach wierni będą w tej wspólnocie podtrzymywać swoją wiarę. Bo Jezus chce, aby iść Jego śladami. Dla kogoś, który na poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, to jedyna możliwa droga.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej zwrócił też uwagę na potrzebę opamiętania w codziennym życiu. Dlatego w kościołach całej Polski śpiewano w niedzielę suplikację „Święty Boże, Święty Mocny…”, żeby przeprosić za zło: za znieważanie Najświętszego Sakramentu, kpiny z katolickiej Mszy św., za „tęczowe” aureole wokół Matki Bożej z Dzieciątkiem, za niszczenie krzyży i ołtarzy w kościołach, za przemoc fizyczną wobec księży.

- Te haniebne akty są coraz częstsze. Wydaje się, że ich celem jest zepchnięcie przestraszonych katolików do katakumb. Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na takie antychrześcijańskie akty i działania. Nigdy nie możemy godzić się na to, aby barbarzyńcy szargali nasze święte obrzędy i przedmioty. Módlmy się o opamiętanie za tych, których zdławiło zło, ale także w miarę naszych możliwości, protestujmy przeciwko aktom profanacji – zaapelował bp Milewski.

Parafia Grudusk prawdopodobnie powstała w XI wieku. Nosi wezwanie św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej proboszczem jest ks. kan. Tadeusz Wołowiec. Kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Garlinie zbudowana została w tej parafii w latach 1990-1994.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem