Reklama

Z kraju

Niedziela Ogólnopolska 27/2012, str. 7

3 maja 2006 r. abp Ignacy Tokarczuk został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Repr. Dominik Różański

3 maja 2006 r. abp Ignacy Tokarczuk został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego<br>Repr. Dominik Różański

70. rocznica święceń kapłańskich

Abp Ignacy Tokarczuk - pasterz na trudne czasy

Minęła 70. rocznica święceń kapłańskich arcybiskupa seniora Ignacego Tokarczuka. Został on nazwany biskupem niezłomnym. W okresie komunizmu podjął bowiem bezkompromisową walkę z systemem, przez co rząd PRL uznawał go za jednego z najpoważniejszych wrogów ustroju.
Urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. Studiował w Seminarium Duchownym we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął we lwowskiej katedrze 21 czerwca 1942 r. z rąk bp. Eugeniusza Baziaka. W 1965 r. otrzymał nominację na ordynariusza diecezji przemyskiej. Święceń biskupich udzielił mu 6 lutego 1966 r. w przemyskiej katedrze kard. Stefan Wyszyński. W czasie jego posługi w diecezji przemyskiej zostało utworzonych 220 nowych parafii i 430 kościołów. Wszystkie powstały bez zgody władz. O wszelkich przejawach szykan bp Tokarczuk mówił wprost i otwarcie.
Abp Tokarczuk to człowiek, którego bohaterstwo wyrosło z kresowej kuźni charakterów i patriotycznej atmosfery, w jakiej wychowywał się w domu rodzinnym. Jako arcypasterz diecezji przemyskiej jest wielkim darem dla tej diecezji i dla Polski, jednym z najwybitniejszych hierarchów Kościoła, mężem stanu, świadkiem XX wieku, którego niezłomna postawa i roztropność uczyniły go niekwestionowanym autorytetem, daleko przekraczającym granice diecezji przemyskiej - powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Edward Frankowski.

Toruń

Świątynia wotum za Papieża Polaka

W Toruniu bp Andrzej Suski poświęcił 20 czerwca plac budowy pod świątynię Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Świątynia ma stanowić wotum wdzięczności za dar osoby i posługi bł. Papieża Polaka. Podczas Eucharystii poprzedzającej uroczystość bp Suski zaznaczył, że Stolica Apostolska ofiarowała pod budowę toruńskiej świątyni kamień węgielny pochodzący z fundamentów Bazyliki św. Piotra, tej najstarszej z IV wieku. - Świątynia zostanie zbudowana wyłącznie dzięki ofiarom wiernych - zaznacza o. Tadeusz Rydzyk i przewiduje, że jej budowa będzie trwała ok. 2 lat.

Kraków

Trener włoskiej drużyny pielgrzymował

Reklama

Trener reprezentacji Włoch Cesare Prandelli i kilku jego współpracowników przeszli z Wieliczki do klasztoru Kamedułów na krakowskich Bielanach w pielgrzymce dziękczynnej za wygrany mecz z Irlandią (2:0). Włosi pokonali dystans 21 km. Wyruszyli o trzeciej po północy i szli trzy godziny, odmawiając m.in. Różaniec. Do hotelu wrócili rano samochodem. Włoskie media donoszą, że tym samym Włosi dotrzymali obietnicy, bo już w dniu przyjazdu do Krakowa Prandelli obiecał, że jeśli jego drużyna wyjdzie z grupy na EURO 2012, to uda się na pielgrzymkę do klasztoru.

Zmarła s. Bogumiła Zamora

Strzegła dziedzictwa Prymasa Polski

W Lublinie 16 czerwca 2012 r. zmarła s. Bogumiła Zamora, nazaretanka, która była stróżem pamięci i dziedzictwa kard. Stefana Wyszyńskiego.
Będąc w Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, pracowała m.in. jako katechetka w parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, a także w Krakowie, na Ukrainie i w Rzymie. Od września 2004 r. przebywała w Komańczy. Dzięki jej zaangażowaniu ukazało się wiele publikacji dotyczących życia sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, m.in. „Ojciec Narodu w komańczańskim klasztorze”. Jej książka pt. „Pasterz i Ojciec Narodu Stefan Kardynał Wyszyński” - publikacja dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Patriotyzm jutra” - stanowi cenny materiał edukacyjny dla dzieci i młodzieży.

Ks. Mariusz Frukacz

Cudzysłów

Najwięcej miłuje ten, kto się najbardziej poddaje, kto w sobie zwycięża siebie.
*
Można dać bardzo dużo i serce zranić, a można bardzo malutko i serce rozradować, jak gdyby skrzydła przypiąć komuś do ramion.
*
Trzeba nauczyć się bronić przeciwko każdemu, kto nam sugeruje i wmawia niechęć do innych.
Stefan kardynał Wyszyński

Krótko

Gen. Sławomir Petelicki - twórca jednostki specjalnej GROM został znaleziony martwy z raną postrzałową głowy w swoim garażu. Mówi się o samobójstwie. Opozycja zwraca uwagę, że to już trzecie samobójstwo członka elity państwowej.

Sąd umorzył postępowanie wobec szefostwa CBA za czasów Mariusza Kamińskiego. Sąd ocenił, że CBA działało zgodnie z prawem.

ExxonMobil zrezygnował z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Władze spółki stwierdziły, że dotychczasowe poszukiwania nie satysfakcjonują firmy.

Napięcie w koalicji. PSL ostro kwestionuje pomysły ministra Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji sądów i przekształcenia samodzielnych jednostek w mniejszych miejscowościach w wydziały zamiejscowe.

Prokuratura w Warszawie z powodu braku cech przestępstwa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie groźby karalnej zniszczenia mienia - kamery dziennikarki Ewy Stankiewicz przez posła PO Stefana Niesiołowskiego podczas majowej blokady Sejmu.

Warszawski Sąd zarządził nowe badania lekarskie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, oskarżonego w sprawie stanu wojennego i masakry robotników Wybrzeża w 1970 r. Sąd chce sprawdzić, czy zdrowie 88-letniego generała poprawiło się po roku od zawieszenia tych procesów.

Mieszkańcy Bytomia odwołali w referendum swojego prezydenta Piotra Koja z PO. Przesądzili również o losie radnych, odwołując całą Radę Miejską. Prezydent podpadł bytomianom likwidacją szkół i wprowadzeniem podatku od odprowadzania deszczówki.

Doda, czyli Dorota Rabczewska, została prawomocnie skazana na 5 tys. zł grzywny za obrazę uczuć religijnych. Chodziło o znieważenie Biblii.

W Bydgoszczy utopił się irlandzki kibic, który przyjechał do naszego kraju na Euro 2012. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję