Reklama

Jak los zdrowia wygrany na loterii...

Pani Krystyna Niedźwiedź z Brzegu sama, a potem wraz z mężem, uczestniczyła w turnusie zdrowotnym, którego podstawą jest ruch i zdrowe odżywianie. Po powrocie była „żywą reklamą” tego, co stało się z jej zdrowiem, kondycją i sylwetką - na wczasy pojechały więc kolejne osoby z jej grona. Wszyscy wrócili z tym samym wspaniałym efektem. - Ustąpiły problemy zdrowotne, zmniejszył się poziom cholesterolu, z którym wcześniej zmagałam się wiele lat, unormowało się ciśnienie tętnicze krwi. Poza tym - kilka kilogramów w dół, a kondycja psychiczna i fizyczna wysoko w górę - opowiada.

Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 44-45

Bożena Sztajner/Niedziela

Zdrowe odżywianie jest wskazane dla wszystkich

Czego można chcieć więcej? - pyta p. Krystyna, która już dwukrotnie przeszła ową dietę, i na tym, jak zapowiada, nie koniec. - Jeśli tylko czas i finanse pozwolą, chciałabym jeszcze w bieżącym roku przeżyć odnowę ciała i ducha - mówi kuracjuszka. A wszystko za sprawą powstałego ponad 2 lata temu Ośrodka „Oaza Życzliwości” w Przytkowicach k. Kalwarii Zebrzydowskiej, którego potrzebę istnienia najlepiej potwierdzają coraz zdrowsi wczasowicze. - Gdy oglądałam mistrzostwa Euro 2012 i gdy piłkarzom czasami brakowało kondycji, pomyślałam sobie, że dobrze byłoby wysłać ich do Przytkowic, może wówczas nie słabliby tak w drugiej połowie meczu... - śmieje się p. Krystyna. - O diecie pomyślałam, gdy zaczęłam nie mieścić się w pewne części garderoby i gdy zdrowie zaczęło szwankować. Wcześniej trochę interesowałam się dietą dr Dąbrowskiej, jednak trzymać reżim w domu było trudno. W wyszukiwarce internetowej znalazłam adresy ośrodków, bez namysłu wybrałam „Oazę Życzliwości” w Przytkowicach. Był to szczęśliwy traf, jak los zdrowia wygrany na loterii. Gdyby ludzie odżywiali się według tych zasad, nie byłoby kolejek w aptekach po tabletki, krople i inne farmaceutyczne specyfiki. Pobyt na turnusie to jednak nie wszystko, również domową kuchnię staram się prowadzić według zasad zdrowego żywienia, a mając taką bazę doświadczeń, wiedzy, którą nabyłam w Przytkowicach - jest o wiele łatwiej. Zachęcam wszystkich, bo wszystkim taki rodzaj wypoczynku, w którym i ciało, i ducha ratuje się żywieniem, jest bardzo potrzebny - namawia p. Krystyna.

Jak w prawdziwej oazie

„Wczasy zdrowotne pomagają odnowić się. Pragniemy, aby nasza «Oaza» była miejscem, gdzie wszyscy: młodzi i starsi, samotni i z całymi rodzinami, a także zorganizowane grupy tu, w dogodnych warunkach lokalowych, w pięknej scenerii przyrody i ciszy odnowią nie tylko ciało, ale i swoją duchowość. Naszym priorytetem jest zmiana nawyków żywieniowych, prowadząca człowieka do zdrowia na obu płaszczyznach, a wszystko to w rodzinnej atmosferze” - podkreślają pracownicy Ośrodka.
- I to się udaje, wielkie uznanie dla załogi Ośrodka, oddanej kuracjuszom bez reszty, proponującej żywienie zgodne z zaleceniami Autorki diety. Liczne pokazy, prelekcje niezwykle pouczają i urozmaicają pobyt - mówi ks. Henryk Burzyński, proboszcz parafii wojskowej w Radomiu, który czas spędzony w przytkowickiej „Oazie” uważa za niezwykły, wyjątkowy, niepowtarzalny. Szczególną uwagę zwraca na wszechobecną życzliwość i serdeczność oraz kulturę personelu, wśród którego człowiek czuje się jak w prawdziwej oazie. - Poza tym położenie Ośrodka, otaczająca go przyroda, spokój i kameralność miejsca to wielkie atuty tych wczasów - stwierdza kapłan. Po turnusie wrócił do swojej duszpasterskiej pracy zregenerowany i odbudowany na ciele i duchu i z pewnością jeszcze raz tego lata będzie chciał odwiedzić te strony. - Dieta warzywno-owocowa to rodzaj postu, a jak wiadomo post ma dużą moc leczniczą. Uruchamia rezerwy organizmu i mobilizuje je do walki z chorobą. Nie jest łatwy, człowiek musi zmierzyć się z własnymi słabościami. Z pewnością leczenie farmakologiczne, leki chemiczne są prostsze w użyciu. Cóż z tego, że często niosą ze sobą ryzyko powikłań? Mało kto o tym myśli... Tymczasem warto, póki nie jest za późno - zachęca ks. Burzyński.

Reklama

Dla ciała i ducha

Stosując niskokaloryczną, warzywno-owocową dietę dr Ewy Dąbrowskiej, niezwykle skutecznie oczyszczamy nasze ciało z toksyn i złogów, odzyskujemy energię, pokonujemy zmęczenie, dolegliwości, choroby. Przestrzegając ściśle jej zasad oraz wykonując rzetelnie zalecane przez prowadzących ćwiczenia sportowo-rekreacyjne, można w czasie dwutygodniowego turnusu stracić na wadze od 3 do 7 kg. Oprócz diety warzywno-owocowej, oczyszczającej organizm, odbywają się tutaj zajęcia rekreacyjno-ruchowe, tj.: gimnastyka poranna w lesie, nordic walking, aerobik czy jogging. - W Przytkowicach pomożemy naszym gościom oderwać się od codziennych kłopotów i stresów, nabrać nowej energii, odnawiając ducha i ciało - zachęca prezes Fundacji „Oaza Życzliwości” p. Hanna Groszek. Ośrodek w ramach opłaty za turnus oferuje całodzienne wyżywienie, ale także konsultację lekarską, opiekę pielęgniarską, kontrolę ciśnienia krwi, zajęcia ruchowe. Jest też możliwość wykonania na miejscu wielu innych, płatnych już, zabiegów. Są wśród nich: badanie na nietolerancję pokarmową oraz czyszczenie jelita grubego wg metody lek. med. Borysa Boligara, masaże, zabiegi kosmetyczne, pomiary cukru i poziomu cholesterolu etc.

Jakby ubyło lat…

Wdzięczni goście poprzez kolejne wpisy do pamiątkowej księgi wyrażają wdzięczność całemu personelowi za jego życzliwość, dobroć serca, za uśmiech i pogodę ducha, bo dzięki tym walorom rzeczywiście ludzie czują się tu jak w rodzinie, a do domów wracają odprężeni, wypoczęci, sprawniejsi fizycznie i co tu dużo mówić - jakby im ubyło lat. „«Oaza Życzliwości» to miejsce, gdzie spotkaliśmy życzliwość i serdeczność, gdzie między wczasowiczami zrodziła się przyjaźń, gdzie odzyskaliśmy spokój wewnętrzny i sprawność fizyczną. Przepyszne jedzenie dodało energii i oczyściło nasz organizm. Zajęcia ruchowe usprawniły nas fizycznie, tutaj oczyściliśmy dusze, a także odzyskaliśmy równowagę wewnętrzną. Tutaj sprawdza się powiedzenie: «Uśmiechnij się, a świat uśmiechnie się do Ciebie»” - to fragment jednego z wpisów w Księdze Gości. I ja przychylam się w pełni do wszystkich życzliwych słów pod adresem tego Ośrodka, gdyż niejeden już raz miałam szczęście być w gronie jego kuracjuszy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wilno: Bezpośrednia transmisja w TVP Mszy św. 15 sierpnia z kościoła franciszkanów

2020-08-11 16:45

[ TEMATY ]

Wilno

Litwa

wikipedia.org

W sobotę, 15 sierpnia, TVP WILNO zaprasza na kolejną transmisję Mszy św. z Litwy. W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Msza św. będzie transmitowana z kościoła franciszkanów konwentualnych w centrum Wilna. Transmisja rozpocznie się o godz. 11:25 czasu litewskiego (godz. 10:25 czasu polskiego). W Mszy św. będzie można uczestniczyć również za pośrednictwem Internetu (transmisja na stronie www.wilno.tvp.pl)

„Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie (franciszkanów konwentualnych) to najstarsza wileńska świątynia” – podkreśla były rektor kościoła, o. Marek Dettlaff OFMConv. Po II wojnie światowej została zamknięta przez władze komunistyczne i zamieniona na magazyn. Dlatego to obecnie jeden z najbardziej zniszczonych kościołów Wilna.

Do tego kościoła i znajdującego się obok klasztoru franciszkanów przyjeżdżał przed II wojną światową ojciec Maksymilian Kolbe. Przed transmisją – dzięki współpracy z Archiwum Klasztoru w Niepokalanowie – kanał TVP Wilno pokaże jedyny istniejący materiał filmowy z o. Maksymilianem Kolbe, który został zarejestrowany w lipce 1939 roku właśnie w klasztorze franciszkanów konwentualnych w Wilnie. „To cudem ocalała taśma filmowa na której zarejestrowano fragmenty pielgrzymki zakonników z Niepokalanowa do Wilna i Grodna 14 i 15 lipca 1939 r” – pisał o tym wyjątkowym materiale kierownik Archiwum w Niepokalanowie o. Roman Soczewka.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny franciszkanie konwentualni odzyskali 15 maja 1998 roku. Obecnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu zakonników, wiernych, a także różnych organizacji (m. in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji „Polonica” i Polskiej Fundacji Narodowej) kościół przywracany do dawnej świetności. Trwają w nim prace renowacyjne. Kościół jest symbolem ostatnich 30 lat na Litwie – zwracania kościołów i odradzania się życia religijnego.

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje jedna z najsłynniejszych kaplic Wilna – kaplica Matki Bożej Niepokalanej, nazywana również kaplicą Białej Pani, a także kaplicą Matki Bożej Brzemiennej. Miejsce wielu łask i cudów. W czasie rozbiorów, władze rosyjskie postanowiły, że figura zostanie zniszczona. Jednak katolicki urzędnik Feliks Pietraszkiewicz postanowił ją ocalić i zamurował ją w niszy, w ścianie klasztoru. Figura była ukrywana w ten sposób do 1905 roku, gdy ponownie pozwolono modlić się przez figurą.

W kościele znajduje się wiele relikwii osób świętych: królowej Jadwigi, Jana Pawła II, błogosławionego Michała Giedroycia, polskich męczenników zamordowanych w Peru – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Nabożeństwa sprawowane są w j. polskim i j. litewskim.

15 sierpnia Mszę św. transmitowaną przez TVP Wilno celebrował będzie ojciec Piotr Stroceń – nowy rektor kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór uwielbienia "Abba Ojcze" na Jasnej Górze

2020-08-15 02:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Monika Książek

To był wyjątkowy wieczór na Jasnej Górze. Od uroczystego Apelu Jasnogórskiego rozpoczął się wyjątkowy koncert "Abba Ojcze" - pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II.

Wydarzenie odbyło się z okazji 100-lecie urodzin naszego Papieża Polaka w wigilię Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Panny. Koncert poprowadzili Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

Pielgrzymi, którzy bardzo licznie zebrali się na Błoniach Jasnogórskich zaśpiewali wraz z artystami ulubione utwory św. Jana Pawła II.


Organizator wydarzenia: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję