Reklama

Kulturalne medale i nagrody

TKACTWO. Helena Czajkowska z Zielonej Góry zdobyła trzecie miejsce i medal Brązowego Tura na VII Ogólnopolskim Konkursie Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej w Turku za pracę Weduta (weduta tzn. dom). Medalistka działa w sekcji tkactwa artystycznego "Penelopa" przy Regionalnym Centrum Kultury w Zielonej Górze. Jury pod przewodnictwem prof. Bolesława Tomaszkiewicza wyróżniło też pracę Lucyny Kwaśnickiej z Klubu Tkaniny Artystycznej "Anna" przy Komendzie Policji w Zielonej Górze za pracę Eksplozja natury.

Reklama

MALARSTWO. Barbara Skiba z Zielonej Góra za pracę Jonasz zdobyła wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy. Zielonogórzanka, której wystawa planowana jest w rodzinnym mieście w przyszłym roku, już po raz drugi zdobyła wyróżnienie w bydgoskim konkursie.

ŚPIEW. Marcin Wawrzynowicz z Kożuchowa wyśpiewał sobie drugie miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotyczno-Religijnej Hrubieszów 2002. Wykonał tam dwa utwory Smutno mi, Boże Słowackiego i Pieśń wieczorną Karpińskiego, do których sam skomponował muzykę. M. Wawrzynowicz reprezentował Jednostkę Wojskową 4408 w Sulechowie.

KOŹLARSTWO. Marcinowi Klorkowi ze Zbąszynka przyznano tytuł najlepszego młodego koźlarza i nagrodę Grand Prix na XXVIII Biesiadzie Koźlarskiej w Zbąszynku. I miejsce zdobył Marcin Szczechowiak (kozioł), II - Jacek Pawłowski (skrzypce), III - Marek Kędziora (klarnet Es). W kategorii kapel najlepszy okazał się zespół w składzie: Adam Kaiser, Katarzyna Szwerbel, Marcin Perek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ewangelia zabiera nas pod krzyż. Nie bójmy się go przyjąć!

2021-06-12 14:28

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Neoprezbiterzy Kościoła Łódzkiego sprawowali mszę świętą prymicyjną w kościele Najświętszej Eucharystii w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nowo wyświęceni kapłani przybyli do parafii na zaproszenie proboszcza ks. Andrzeja Ścieszko. Modlili się wraz z parafianami w ich intencjach, a także za nowe powołania kapłańskie w archidiecezji. Na zakończenie każdemu wiernemu udzielili specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego poprzez obrzęd nałożenia rąk i krótką modlitwę w ciszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję