Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 34/2012, str. 5

Bożena Sztajner/Niedziela

Hiszpania

Koniec lewackiej indoktrynacji w szkołach

W Hiszpanii z listy przedmiotów szkolnych zniknie kontrowersyjne „wychowanie obywatelskie” (educación para la ciudadanía). Było ono wprowadzone przez rząd premiera Zapatero pomimo sprzeciwów rodziców i dużej części społeczeństwa, w tym także Kościoła. W jego miejsce zostanie wprowadzone „wychowanie społeczne i konstytucyjne” (educación cívica y constitucional). Celem reformy jest położenie kresu ideologicznej indoktrynacji - zapowiada rząd premiera Mariano Rajoya.
Obowiązkowe wychowanie obywatelskie, wprowadzone w 2006 r., wywołało wówczas wiele protestów rodziców. Podkreślano, że przedmiot jest narzędziem indoktrynacji w rękach rządu i ogranicza prawa rodziców do decydowania o charakterze wychowania dzieci. Szczególnie wiele kontrowersji wzbudziły takie kwestie, jak: pojęcie rodziny, promowanie homoseksualizmu, miłość i seksualność. Wiele rodzin nie posyłało swoich dzieci na zajęcia, powołując się na konflikt sumienia.

Niemcy

Kościół krytykuje chadeckich polityków

Kościół w Niemczech zdecydowanie zaprotestował przeciwko inicjatywie chadeckich posłów, którzy chcą przyznać parom homoseksualnym prawa podatkowe przysługujące małżeństwom. Inicjatywę posłów konserwatywnej partii CDU poparła również chadecka minister ds. rodziny Kristina Schröder. Tymczasem oprócz Kościoła zaskakujący projekt skrytykowali inni przedstawiciele chrześcijańskich demokratów.
Pierwszy głos w debacie zabrał rzecznik niemieckiego Episkopatu Matthias Kopp. Powiedział on m.in.: „Kościół katolicki nie może zaakceptować równouprawnienia związków partnerskich z przymierzem małżeńskim i dlatego jest przeciwny zrównaniu praw podatkowych. Małżeństwo podlega szczególnej ochronie przez państwo i Kościół”.
Również biskup pomocniczy Hamburga Hans-Jochen Jaschke zaznaczył, że małżeństwo jest wspólnotą kobiety i mężczyzny ukierunkowaną na potomstwo. Dlatego nie można go porównywać z innymi związkami. Bp Jaschke zauważył, że Katechizm Kościoła Katolickiego zabrania dyskryminacji osób homoseksualnych, ale - jak stwierdził - nie oznacza to, że należy zrównywać związki partnerskie z małżeństwem.

Reklama

Wielka Brytania

Anglikanie wycofują udziały

Kościół Anglii wycofał swoje udziały w domu medialnym „News Corporation” Ruperta Murdocha. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że z punktu widzenia Kościoła anglikańskiego, również w rok po skandalu wokół zawieszonej już gazety „News of the World”, koncern nie dokonał widocznych reform w kierowaniu przedsiębiorstwem.
Grupa Murdocha posiada w Wielkiej Brytanii gazety „The Times” i „The Sunday Times” oraz bulwarowy dziennik „The Sun”. Do koncernu Murdocha należał też, do zamknięcia w lipcu 2011 r., „News of the World”. Czasopismo znalazło się w trudnej sytuacji w 2010 r., kiedy to zarzucono mu nielegalne praktyki zbierania materiałów.

Ludzie

Kard. André Vingt-Trois

Przewodniczący Konferencji Biskupów Francji kard. André Vingt-Trois zaproponował, by w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się narodowa modlitwa za Francję. W tekście modlitwy, która ma być odmówiona w całej Francji, arcybiskup Paryża porusza aktualne problemy społeczne, prawne i moralne tego kraju.
Tradycja modlitwy za Francję w dniu 15 sierpnia sięga czasów króla Ludwika XIII, który w 1638 r. ślubował poświęcenie swego królestwa Maryi. Po 1945 r. praktyka ta poszła w zapomnienie. W liście skierowanym do biskupów kardynał wyjaśnił m.in., iż uznał za stosowne „wysłać wyraźny sygnał” w chwili, gdy ustawodawcy zajmują się rodziną. Dlatego w modlitwie znalazła się prośba za tych, którzy „zostali niedawno wybrani w celu stanowienia prawa i rządzenia, aby zmysł wspólnego dobra społeczeństwa wziął w nich górę nad indywidualnymi roszczeniami”, oraz za dzieci i młodzież, aby „przestały być przedmiotem pożądania dorosłych” i cieszyły się „w pełni miłością ojca i matki”.

Cudzysłów

Chrześcijanie cierpią tak samo jak pozostali Syryjczycy. Na ile możemy, staramy się jednak, by życie religijne toczyło się normalnym rytmem. Kościoły pozostają więc otwarte i sprawuje się w nich nabożeństwa.
Abp Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Syrii

Krótko

Gwałtownie wzrosły na świecie ceny żywności, napędzane nagłym skokiem cen zbóż i cukru - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Winna jest susza w USA i złe prognozy w Rosji.

W Niemczech wybuchł skandal w związku z handlem przeszczepami. Chirurg pracujący dla klinik w Ratyzbonie i Getyndze za pieniądze załatwiał przeszczepy wątroby bogatym arabskim szejkom.

W Grecji bezrobocie wzrasta i - według danych z maja - osiągnęło już 23,1 proc. Dotyka szczególnie ludzi młodych i niewykształconych, poniżej 24. roku życia. Spośród tej grupy prawie 55 proc. nie ma zatrudnienia. Rząd zapowiedział redukcje w sektorze publicznym.

Greckie władze przeprowadziły wielką akcję poszukiwania nielegalnych imigrantów. W ciągu ostatnich 10 lat nielegalnie do Grecji przyjechało prawie milion osób.

Białoruś nie przedłużyła akredytacji ambasadorowi Szwecji. Białoruskie władze oskarżają go o próbę realizowania na Białorusi scenariusza „arabskiej wiosny”.

ZSRR planował atak na USA za pomocą broni biologicznej, który miał nastąpić po ewentualnym ataku atomowym - dowiadujemy się z książki „The Soviet Biological Weapons Program” o tajnym sowieckim programie wojny biologicznej.

W rosyjskim Jekaterynburgu w jednym ze szpitali odkryto ogromną liczbę ludzkich embrionów. Takie są szokujące wyniki kontroli w ośrodku medycznym po tym, jak pod koniec lipca w leśnym jarze na Uralu znaleziono 248 ludzkich embrionów.

Syryjski premier Rijad Hidżab uciekł do Jordanii. Poinformował przez media, że przyłącza się do bojowników o wolność. Premierem był od czerwca br. W kraju wojska rządowe pomału wypierają rebeliantów z zajmowanych przez nich terenów.

Koreę Północną nawiedziły tragiczne powodzie. Śmierć poniosło 169 osób, a 400 zostało uznanych za zaginione. Woda zniszczyła też ponad 65 tys. ha upraw.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

[ TEMATY ]

nagroda

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Corocznie oprócz wyróżnień festiwalowych przewodnicząca Festiwalu Filmowego „Mirabile Dictu”, Liana Marabini, przyznaje nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną, dedykowaną instytucji lub osobie, która swoją postawą, działaniem czy słowem przyczynia się do poprawy świata, a żyjąc Ewangelią rozpowszechnia jej przesłanie i tym samym daje jej świadectwo. W tym roku wybrana została katolicka instytucja oświatowa w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Fundusz Miłosierdzia ze św. Mikołajem

2022-12-06 12:46

Małgorzata Pabis

Do Dzieła św. Ojca Pio przywieziono dziś 150 obiadów!

Do Dzieła św. Ojca Pio przywieziono dziś 150 obiadów!

    Dziś z samego rana św. Mikołaj spakował 150 obiadów i zawiózł do Dzieła św. Ojca Pio, by obdarować osoby potrzebujące i bezdomne.

    Posiłki zostały sfinansowane z Funduszu Miłosierdzia, jaki działa przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - To już trzeci miesiąc zawozimy ciepły posiłek do Dzieła Pomocy św. Ojca, w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny”. Dziś udało się to zorganizować w dniu szczególnym – we wspomnienie świętego Mikołaja. Wiemy, że był on od młodości człowiekiem o ogromnej wyobraźni miłosierdzia. Zawsze wiedział ,gdzie, jak i komu pomóc – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. - Po śmierci rodziców dzielił się majątkiem z innymi. Jedna z historii opowiada o tym, że zatroszczył się o posag dla ubogich dziewcząt, rzucając do ich domu złote kule z pieniędzmi – dodaje, podkreślając, że każdy kto złożył swój „grosz” na Funduszu Miłosierdzia dziś stał się Świętym Mikołajem – dołożył swoją „cegiełkę” do posiłku dla bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję