Reklama

Z kraju

Bp Wiesław Mering wystosował list do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w związku z zaproszeniem Benedykta XVI do Polski. Bp Mering zachęcił, by to zaproszenie stało się okazją do rozwiązania konfliktu wokół TV Trwam. Oto pełna treść listu:

Bp Mering do Prezydenta Komorowskiego

Propozycja rozwiązania konfliktu wokół Telewizji Trwam

Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

Z radością dowiedziałem się o zaproszeniu, jakie wystosował Pan do Ojca Świętego Benedykta XVI. Rzecz jasna, dla wielu chrześcijan naszego kraju wizyta papieża w Polsce jest bardzo doniosłym wydarzeniem: mogą bezpośrednio zobaczyć Następcę Świętego Piotra, Biskupa Rzymu, Głowę Kościoła Katolickiego. Na pewno Pański gest docenią polscy katolicy, protestanci, prawosławni, a także przedstawiciele religii żydowskiej. Ojciec Święty wiele przecież robi, by pokój, prawda i sprawiedliwość zapanowały w świecie, zwłaszcza w Europie, zupełnie niezależnie od wyznania.
Czy nie uważa Pan Prezydent, że z okazji takiej wizyty przepięknym, a jednocześnie powitanym z największą radością przez Dostojnego Gościa darem byłoby rozładowanie wreszcie konfliktu wokół koncesji na multipleksie dla Telewizji Trwam?
Benedykt XVI w grudniu 2011 r., listem swojego Sekretarza Stanu kard. Tarcisia Bertone, wyraził swoje ogromne uznanie dla tej stacji i roli, jaką pełni; zaś 8 lipca podczas rozważań po modlitwie „Anioł Pański” osobiście zapewnił o swoim błogosławieństwie dla uczestników XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.
Od wielu miesięcy miliony Polaków zabiegają o zmianę decyzji p. Jana Dworaka. Była to bowiem decyzja niesprawiedliwa, kłamliwie uzasadniona (okazuje się, że dostęp do multipleksu otrzymały podmioty niezdolne do opłacenia koncesji) i na dodatek ograniczająca wolność ludzi wierzących w Polsce. Ta sytuacja trwa zdecydowanie za długo, czego wydaje się nie rozumieć ekipa rządząca krajem. Wielka szkoda.
Proszę Pana Prezydenta o włączenie swojego autorytetu w obiektywną ocenę sytuacji, która od długiego czasu rodzi napięcia, antagonizuje społeczeństwo, wywołuje poczucie niesprawiedliwości, a przez to utrwala wzajemną wrogość. Jestem pewien, że próba rozwiązania tego niepotrzebnego nikomu konfliktu zostanie poparta przez wielu parlamentarzystów PO, a także posłów lewicy; że doceni ją opinia krajowa, polonijna i europejska.
A nasz Dostojny Gość z Watykanu miałby wiele powodów do szczerego uznania wobec Prezydenta Państwa.
Zapewniam Pana Prezydenta o głębokim szacunku

Reklama

+ Wiesław Mering, Biskup Włocławski, Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

Włocławek, 23 lipca 2012 r.

Odszedł kapelan Muzeum Powstania Warszawskiego

Zmarł ks. Zygmunt Wudarkiewicz

W wieku 77 lat zmarł ks. Zygmunt Wudarkiewicz, kapelan kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego. W kaplicy, gdzie znajdują się relikwie bł. ks. Józefa Stanka, zamordowanego w czasie Powstania Warszawskiego, sprawował niedzielne Msze św. w intencji powstańców. W 2010 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jako dziecko uniknął rozstrzelania - 3 sierpnia 1944 r. Data ta była przez niego obchodzona jako kolejna rocznica cudownego ocalenia. I właśnie 3 sierpnia 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie w warszawskiej katedrze św. Jana. Pracował w trzech urzędach biskupich: jako prefekt w Seminarium, notariusz w Kurii i sędzia w Sądzie Metropolitalnym. Obronił pracę magisterską z homiletyki. Był kapelanem Zgrupowania „Gurt”.

W miejscu chrztu Chopina

Koncert chińskiej pianistki w Brochowie

Tegoroczny Letni Festiwal Chopinowski w Brochowie, niedaleko Żelazowej Woli, zakończy koncert Krystyny Man Li Szczepańskiej 26 sierpnia o godz. 13.15 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Właśnie w tej świątyni sakrament małżeństwa zawarli rodzice Fryderyka Chopina, a on sam 23 kwietnia 1810 r. został ochrzczony. Krystyna Man Li Szczepańska z Pekinu ukończyła studia pianistyczne w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Koncertuje w Polsce i za granicą, również w Chinach. Mieszka z chińską rodziną i mężem Polakiem w Krakowie. Ma dwie córki. W 2009 r. przyjęła chrzest w katedrze na Wawelu.
„Niedziela” objęła patronat nad koncertem w Brochowie.

Cudzysłów

Po to gromadźmy, abyśmy mieli co rozdawać.
*
Jeśli nieprzyjaciel zwalcza Kościół, to widocznie służy mu to do walki z Narodem; co on zwalcza, my musimy szanować i czcić.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

„Rzeczpospolita” odkryła, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje książkę „Interno of Choices”, która przedstawia Polaków jako szmalcowników szabrujących żydowski majątek.

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć polskim pacjentom dostęp do leczenia w innych krajach UE i wprowadzić obowiązek uzyskiwania specjalnej zgody, zapewne NFZ - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Duże miasta tracą swoich stałych mieszkańców i tych zameldowanych na pobyt czasowy na ponad 3 miesiące. W pierwszej piątce są: Łódź, Poznań, Katowice, Sosnowiec i Częstochowa. Polskim aglomeracjom w ciągu 9 lat ubyło prawie 205 tys. mieszkańców.

Z sondażu zrealizowanego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku sierpnia, wygrałaby je PO, uzyskując 29 proc. głosów. PiS mogłoby liczyć na 24 proc. poparcia, a SLD i RP uzyskałyby po 7 proc. Poza Sejmem znalazłoby się PSL, na które zagłosowałoby zaledwie 4 proc. wyborców.

Nominacje generalskie i admiralskie otrzymało 15 sierpnia 9 oficerów.

Polski MSZ ostrzega przed wyjazdami do Egiptu. Za względnie bezpieczny uznano rejon Morza Czerwonego.

PiS zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o SKOK-ach, argumentując, że nadmiernie ingeruje w działalność Kas.

„Gazeta Polska Codziennie” twierdzi, że premier Donald Tusk wiedział o kłopotach Amber Gold - firmy, w której pieniądze stracą najprawdopodobniej tysiące Polaków. Z podległą Amber Gold spółką OLT Express współpracował syn premiera.

Resort rolnictwa ocenia, że tegoroczne zbiory zbóż będą o 6 proc. niższe od ubiegłorocznych.

Zakaz palenia w miejscach publicznych, wprowadzony blisko 2 lata temu, nie wpłynął na zmniejszenie popularności tytoniu. Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, wciąż pali blisko jedna trzecia (31 proc.) Polaków.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję