Reklama

Nowość Biblioteki „Niedzieli”

Wokół Roku Wiary

Rzadko się zdarza, aby wybitny hierarcha, a nawet przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, komentował - i to jak! - doniosły dokument papieski. A tak się stało już przez serię artykułów publikowanych w „Niedzieli” przez abp. Józefa Michalika, będących przygotowaniem do Roku Wiary, zapowiedzianego przez Ojca Świętego Benedykta XVI listem apostolskim „Porta fidei”. Po jedenastym artykule wydrukowanym w „Niedzieli” przyszła kolej na spodziewaną publikację książkową, zatytułowaną „Wokół Roku Wiary”. Ale cóż to za komentarz - zwarty, głęboki, o rozległych perspektywach na przyszłość! Nie wiadomo, co bardziej podziwiać: rzetelność w przekazaniu hermetycznej treści, wnikliwość jej analizy czy odczytanie wniosków dla Kościoła w Polsce na dziś i na jutro… O ile komentarz rozproszony w poszczególnych numerach „Niedzieli” na pewno stanowi już cenną pomoc duszpasterską, o tyle w postaci zwartej publikacji książkowej może być przydatny w katechezie, w diecezjalnych sympozjach, w wykładach seminaryjnych i uniwersyteckich. (…)
Doskonały znawca języka polskiego nie tylko pokazuje dokument papieski w pięknej, łatwo czytelnej polszczyźnie, ale jego treść wtapia w bystrą falę życia Kościoła polskiego. Ponadto ukazuje dobitnie, jak głęboka treść papieskiego listu apostolskiego „Porta fidei” wpisuje się w swoistą tkankę Kościoła. (…)
W sumie ostatnia publikacja abp. Józefa Michalika stanowi dużej miary wydarzenie w Kościele polskim przede wszystkim z tytułu teologicznej i głębokiej wiedzy pasterskiej Autora, popartej bogatą praktyką pracy apostolskiej w kierowaniu ważną diecezją w Polsce, a także długoletnim przewodnictwem Konferencji Episkopatu Polski.

(Ze wstępu do książki)

Abp Józef Michalik, „Wokół Roku Wiary”, Biblioteka „Niedzieli”, tom 296, Częstochowa 2012 r., cena 18 zł

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję